Bolo šesť hodín večer a do reštaurácie na hradnom vrchu začali vládne limuzíny zvážať známe osobnosti politického neba. Pri príjazde sa naše politické špičky schovávali na zadných sedadlách za tmavými sklami. Auto pristavilo pri vchode a stačilo iba pár krokov, aby vbehli dovnútra. Záplava čiernych áut pred reštauráciou pritiahla pohľady turistov, ktorí sa po Bratislavskom hrade prechádzali. Chvíľu postávali, ale keď­že sa žiadanej svetovej celebrity za dymovými sklami nedočkali, pobrali sa preč. Okolie sledovali šoféri aj ochrankári politikov nastajlovaní v oblekoch. Opodiaľ stálo zopár tajných policajtov, ktorí sú vždy úžasne nenápadní so svojimi crossbody taštičkami. Dôvodov na zábavu mali naši politici zjavne viacero.

Silná zostava

Na večernom stretnutí sa objavil minister financií Peter Kažimír, predseda parlamentu Andrej Danko, nechýbal exminister Tomáš Drucker a generálny manažér Smeru Viktor Stromček. Jeho auto dorazilo až po dvadsiatej druhej hodine. Zabával sa i prominentný advokát Marián Valko, i vplyvní podnikatelia. Štyridsiatku veľkolepo oslavoval štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc. Na žúre preto nechýbal ani minister a jeho rezortný šéf Peter Kažimír. Celý večer bol v dobrej nálade a vysmiaty si párty zjavne užíval.

Nedodržal dress code

Všetci hostia prišli náležite vymódení. Tak, ako sa na oslavu štyridsiatky a dobrú reštauráciu patrí. Niektorí prišli v obleku, iní zvolili štýl casual, ale nikomu nechýbala košeľa. Predseda parlamentu Andrej Danko má zrejme nosenia košieľ počas celého dňa po krk. Hodil na seba teplákovú mikinu s kapucňou a prešívanú vetrovku. Ako dôležitému funkcionárovi mu to zrejme oslávenec prepáčil, bujarej oslave to nijako neprekážalo. Andrej Danko sa pohodlne oblečený uvoľnil. Z fotografií je zjavné, že spolu s Tomášom Druckerom rozprúdili zábavu. Dru­cker na terase nacvičoval rôzne pózy a kamarátom vášnivo a s náležitou gestikuláciou opisoval nejakú zábavnú historku. Rozkokošili sa natoľko, že Drucker lídra SNS družne objímal okolo pliec a čosi si šepkali. Zrejme ho už zdravotné problémy nekvária. Nedávno ho trápili natoľko, že radšej odstúpil z pozície ministra vnútra. Len pripomeňme, že po odvolaní Roberta Kaliňáka zasadol na jeho stoličku práve Drucker. Ten však podal po troch týždňoch demisiu. Údajne pre vážne problémy s krčnou chrbticou. Na štvrtkovej štyridsiatke Radka Kuruca sa však zdalo, že jeho pohybový aparát je na tom už podstatne lepšie.

Ako oslava dopadla, to sme sa opýtali priamo oslávenca Radka Kuruca. Po bujarej noci mu zjavne do reči nebolo. Neprezradil ani, čo od kamarátov dostal. „Nie, ďakujem nebudem sa vyjadrovať.“Či na zábavu plnú smerákov a vládnych politikov dorazil aj bývalý premiér Robert Fico, si nechal pre seba. Dnes je už isté, že hroziaca koaličná kríza je aspoň nateraz zažehnaná. Žiadna alternatíva súčasnej vlády sa nekoná.