Zo skladov levočskej väznice sa stratili minimálne dve služobné zbrane patriace Zboru väzenskej a justičnej stráže. Na to, že zmizli, sa prišlo počas poslednej inventarizácie. Napriek tomu alebo možno práve preto, že ide o mimoriadnu situáciu, sú kompetentní skúpi na slovo. Navyše si protirečia.

Zatiaľ čo šéfovia väzenských dozorcov priznali stratu jednej signálnej pištole, podľa prokuratúry zmizla aj pištoľ vzoru CZ52 s cvičnou hlavňou. Samotní dozorcovia tvrdia, že zmiznutých zbraní bolo ešte viac. Koľko zbraní skutočne chýba, sa verejnosť zrejme nikdy nedozvie. V minulosti sa pritom objavili podozrenia, že záhadne zmiznuté zbrane a munícia neskôr poslúžili na vybavovanie účtov v podsvetí.

Aj na porade

Nad oficiálnou verziou svojich nadriadených krútia hlavou aj príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže. V tejto veci majú totiž jasno. Z areálu levočskej väznice určite nezmizla len jedna pištoľ. V kuloároch dokonca odznelo, že chýba až sedem kusov krátkych guľových zbraní.

Dozorcovia svoje tvrdenia opierajú aj o závery celoslovenskej porady najvyššieho vedenia, ktorá sa uskutočnila koncom marca. Sám generálny riaditeľ zboru plukovník Eugen Balko vraj počas zasadania dôrazne poukázal na závažné nedostatky pri zabezpečovaní nakladania so služobnými zbraňami a s muníciou.

Urobil tak v súvislosti s mimoriadnou udalosťou v levočskej väznici, pričom hovoril v množnom čísle. Reč teda nebola o jednej signálnej pištoli, ale o stratených služobných zbraniach. Generálny riaditeľ spomenul aj poznatky z iných ústavov.

Keďže o chúlostivých veciach sa kompetentným hovorí ťažko, koľko zbraní v skutočnosti zmizlo, nezistíme. Navyše, keď oficiálne úrady nemajú problém bohapusto zavádzať. Aj v tomto ošemetnom prípade sa ukázalo, že pravda vypláva na povrch spravidla vtedy, keď sa štátne orgány nestihnú vopred dohodnúť na odpovediach. Tak, ako sa to podľa všetkého stalo v tomto prípade.

Eugen Balko: Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže hovoril o zmiznutých zbraniach aj na porade. Foto: TASR

Zmätočné odpovede

V súvislosti so stratou služobných zbraní v levočskej väznici sme v rovnakom čase oslovili všetky kompetentné orgány. Veď zmiznutie funkčných pištolí spoza prísne strážených väzenských múrov nie je žiadna maličkosť.

Vedenie Zboru väzenskej a justičnej stráže odpovedalo pomerne stručne: „V Ústave na výkon trestu odňatia slobody Levoča bola zistená strata zbrane - signálna pištoľ vzor 44/81. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie, ktoré vedie vyšetrovateľ Policajného zboru, sa Zbor väzenskej a justičnej stráže nebude vyjadrovať k ďalším okolnostiam.“

Podobne stroho poňalo svoju povinnosť informovať aj ministerstvo spravodlivosti, ktoré justičnú stráž zastrešuje. Z úst hovorkyne Jany Zlatohlávkovej sme sa dozvedeli, že o udalosti bolo vedenie rezortu informované. Pripísala tiež, že „v závislosti od výsledkov policajného vyšetrovania v prípade preukázania pochybenia kompetentných budú vyvodené opatrenia voči zodpovedným osobám“.

Skúsili sme to aj na polícii, ktorá nám dala vedieť len toľko, že prípad vyšetruje. Zaoberá sa ním popradský policajný vyšetrovateľ, ktorý začal vo veci trestné stíhanie pre nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami. „Viac informácií v súčasnosti nie je možné poskytnúť,“ dodal tajuplne hovorca krajskej polície v Prešove Daniel Džobanik.

Najviac podrobností poskytla až Krajská prokuratúra v Košiciach, ktorá bez okolkov odpovedala na všetky otázky. Hovorca úradu Milan Filičko uviedol, že ku skutku došlo v presne nezistenom období od 31. januára 2013 do 4. marca 2013. Dopustil sa ho zatiaľ neznámy páchateľ, ktorý si „neoprávnene zadovážil pištoľ vzor CZ52 s cvičnou hlavňou a jeden kus signálnej pištole z drevenej debny umiestnenej v miestnosti zbrojného skladu v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Levoči“. Zlodej podľa Filička spôsobil škodu vo výške 230 eur. Doteraz nebola obvinená konkrétna osoba.

S pompou: Väznicu pre ženy v Levoči otvorila v októbri 2009 vtedajšia ministerka spravodlivosti Viera Petríková. Foto: TASR

Kocúrkovo

Nebyť prokuratúry, človek by mal pocit, že sa pohybuje v začarovanom kruhu, kde sa všetci tvária, že verejnosť nemá čo zaujímať, či majú slovenské ozbrojené zložky svoj arzenál zbraní vôbec pod kontrolou. Nad skutočnosťou, že v režime úplného embarga je aj odpoveď na otázku, kedy sa polícia začala prípadom zaoberať, sa žiada iba pokrútiť hlavou.

Verejnosť by sa zrejme nemala radšej zamýšľať ani nad tým, ako mohli zmiznúť zbrane z takého stráženého priestoru ako väznica a kde vlastne skončili. Bežného smrteľníka totiž pri vstupe do väznice dôkladne prehľadajú. Zasvätení však pripúšťajú, že pri niektorých osobách sú väzenskí dozorcovia predsa len o čosi benevolentnejší. Týka sa to napríklad policajtov alebo známych advokátov, ktorých vraj justičná stráž kontroluje symbolicky, ak vôbec.

Prípady z minulosti

Smutné je, že prípad z Levoče nie je jediný, čo sa týka zavádzania zo strany oficiálnych úradov. Začiatkom roka 2010 sme napríklad informovali o zmiznutí značného množstva nábojov zo špeciálneho zbrojného skladu na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Trnave. Malo ísť o tisíce kusov streliva deväťmilimetrového kalibru bežne používaného do služobných policajných pištolí.

Hoci policajná hovorkyňa najskôr všetko potvrdila s tým, že za prevádzku skladu bol zodpovedný občiansky zamestnanec, s ktorým okamžite rozviazali pracovný pomer, niekoľko dní nato už obrátila o stoosemdesiat stupňov. Celú vec bagatelizovala tvrdením, že v prevažnej miere zmizli len slepé náboje do samopalov, ktoré sa využívajú na výcvik a nie sú spôsobilé ohroziť zdravie človeka.

Na tomto mieste sa však žiada pripomenúť ďalší prípad, keď z areálu slovenských ozbrojených zložiek zmizol nebezpečný materiál. Na jeseň 2011 médiá informovali, že z vojenských muničných skladov v Novákoch sa stratilo presne nezistené množstvo výbušniny. Hovorilo sa dokonca o dvesto kilogramoch.

O niekoľko mesiacov neskôr vyplávalo na povrch podozrenie, že časť tejto trhaviny mohla byť použitá pri vražde martinského podnikateľa Martina Korchana. Auto tridsaťročného mladíka vybuchlo koncom septembra 2011 napoludnie, keď prechádzalo okolo základnej školy plnej detí.