Najnovšie ohlásila výrazný vstup do diskusie o umelej inteligencii, ktorá zásadným spôsobom zmení spôsob našich životov a ako tieňová spravodajkyňa k téme na Slovensko prinesie medzinárodnú konferenciu najvyššej úrovne. Europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann.

Je umelá inteligencia, označovaná aj skratkou AI, natoľko aktuálna a vážna téma, ako sa hovorí?

Ľudia si pod umelou inteligenciou zvyknú predstavovať hrdinov zo sci-fi filmov alebo vynálezy ďalekej budúcnosti. Ale pravda je tá, že už dnes sa týka bežného života. Fenomén umelej inteligencie je tak blízko masívnemu bežnému používaniu, že už teraz musíme dbať na jeho dôsledky pre človeka, ktoré môžu byť nevídane prospešné, ale aj veľmi nebezpečné. Preto musí v centre celej témy, vývoja i následnej aplikácie stáť človek a ochrana jeho dôstojnosti. Nikdy nesmieme dopustiť, aby bola AI nadradená človeku. Človek musí stáť v centre celého technologického rozvoja. Práve tento etický rozmer vývoja je veľkou výzvou.

Nie je AI vzdialená téma, ktorá sa nás na Slovensku netýka? O čo konkrétne ide?

Rozhodne nie. Téma etickej umelej inteligencie sa môže zdať ako vzdialená, ale ide o reálne témy, ktoré sa nás buď dotýkajú alebo čoskoro dotknú. Z množstva uvediem napríklad bezpilotné lietadlo, autonómne vozidlo alebo autobus, dron, ktorý doručí životne dôležitú krv pre pacienta, roboty, ktoré pomáhajú seniorom v domovoch dôchodcov, ale aj robotické vozidlá, ktoré doručujú jedlo či chladnička, ktorá „sama“ objedná týždenný nákup podľa toho, čo do nej zvyknete dávať.

Tento vývoj nezastaviteľne napreduje. Ale výnimočný technologický pokrok ostatných desaťročí, ktorý sa stáva novou existenčnou výzvou, so sebou prináša množstvo otázok - predovšetkým, aby sa v tom celom nestratil človek a ľudské dobro.

Ilustračné foto.
Zdroj: Miriam Lexmann, Depositphotos.com/ktsdesign

Aký bude mať AI vplyv na ľudí?

Často má už dnes. Predstavte si, že idete po večernej ulici a keď sa priblížite k pouličnej lampe, rozsvieti sa viac. Keď odídete z jej dosahu, svetlo sa stlmí. Nezhasne, ale bude svietiť menej intenzívne. Vám poslúži v konkrétnom čase a mestu ušetrí peniaze za elektrinu a vám na daniach.

Pre nemocnice vyvíjajú softvér, ktorý opisuje snímky z CT, magnetickej rezonancie či nálezy röntgenu. Napríklad opíše slezinu a porovná to s parametrami iných slezín. Cez umelú inteligenciu pomôže lekárom opísať diagnózu behom sekundy. Je to, ako keby mal lekár k dispozícii ďalšie stovky lekárov, ktorí podobné ťažkosti už liečili. Podobne to funguje aj v diagnóze a liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Tento softvér vyvíjajú Slováci.

Zoberte si, že umelá inteligencia zasiahne aj do firmy či firiem, ktoré poznáte aj vo vašom meste a regióne a úlohy doposiaľ vykonávané človekom budú po novom vykonávať stroje a počítače. Tým sa zásadne zmení pracovný trh a už dnes na to musíme pamätať pri výučbe žiakov a študentov a pripraviť ich prakticky na to, čo ich čaká. Z hľadiska pripravenosti na zmeny pracovného trhu Slovensko čaká ešte veľmi veľa práce.

To, čo hovoríte, vyznieva príliš futuristicky. Stretávajú sa ľudia s umelou inteligenciou v bežnom živote už dnes?

Samozrejme. Mnohí s ňou pracujú dennodenne. Rôzne senzory či navigácie v našich autách, webstránky, ktoré nám ponúkajú reklamu podľa toho, čo na internete sledujeme alebo denne používané sociálne siete ako Facebook a Instagram. Máte pocit, že všetko máte pod kontrolou, ale v skutočnosti sa musíme učiť, ako k internetu pristupovať - čo mu umožniť v nastaveniach, aké mu dať pravidlá, ako kontrolovať, čo je o vás kde uložené, lebo to všetko riadia počítačové algoritmy - umelá inteligencia. Alebo takzvané zelené vlny na semaforoch. Riadiace jednotky snímajú a počítajú autá. Zelenú na semaforoch púšťajú podľa toho, v akom smere ich ide aktuálne najviac. Takto dokáže byť v meste zladených niekoľko semaforov a pracujú súbežne.

V europarlamente ste sa stali tieňovou spravodajkyňou najväčšej frakcie Európskej ľudovej strany k správe o líderstve EÚ v oblasti umelej inteligencie a k téme etickej umelej inteligencie zorganizujete na Slovensku medzinárodnú konferenciu najvyššej úrovne. Kedy sa uskutoční a čo si od nej sľubujete?

Technologická revolúcia a nástup sociálno-digitálnej ekonomiky nás nemôže zastihnúť nepripravených. Vývojári systémov umelej inteligencie musia mať na pamäti v prvom rade ľudské dobro a humánny pokrok, užívatelia zas uvážlivé a zodpovedné používanie moderných výdobytkov počnúc tým, ktorý každý z nás nosí vo vrecku či kabelke. Úlohou nás – zákonodarcov – je správne nastavenie regulačného rámca, aby sme my, ľudia, neboli ohrození.

Mojím cieľom je všetkých spojiť a podnietiť celospoločenskú diskusiu na Slovensku. Medzinárodná konferencia na tému etickej umelej inteligencie bude za účasti domácej i zahraničnej profesijnej a vedeckej špičky, ale i širokej verejnosti. Detaily budem predstavovať priebežne, no už môžem prezradiť, že sa uskutoční na jar budúceho roka a vyvrcholí ňou séria niekoľkomesačných sprievodných aktivít zameraných primárne na ľudskú dôstojnosť či morálno-etický rozmer AI, a to s dôrazom na mladých, seniorov, ako aj osoby so zdravotným postihnutím. Lebo ochrana ľudskej dôstojnosti a integrity ľudskej osoby v tomto kontexte musí byť našou najvyššou prioritou.

Ilustračné foto.
Zdroj: EPP