Tip na článok
Miroslava Ferancová: Po autonehode sa nevzdala presvedčenia, že bude opäť stáť na nohách. Preto hľadala pomoc u alternatívnych liečiteľov. Bezúspešne.

Liečiteľ vylákal od vozičkárky zlato a stovky eur. Skončil na súde

Vozičkárka z Nitry pomoc alternatívnych liečiteľov už nevyhľadá. Ten posledný jej tvrdil, že potrebuje zlatý kov na veštenie a liečenie.

Galéria k článku (4 fotografie )
Doklad o zaplatení: Bukai ho dal Miroslave Ferancovej dobrovoľne, je na ňom pečiatka jeho mamy.
Komunikácia s jasnovidcom: Vo viacerých správach sa liečiteľ snažil klientke vysvetliť, že liečba sa už začala, nemôže ju stopnúť, a preto potrebuje ďalšie peniaze.
Pred nehodou: Miroslava Ferancová mala tridsaťštyri rokov, keď sa jej život obrátil naruby.

Zúfalstvo neraz ľudí dovedie k zúfalým rozhodnutiam. Výsledkom často býva smútok a zlosť. Na seba. A na osud. „Je to ťažké. Zo zdravej ženy sa zrazu stala imobilná. Ale nevzdávala som sa. Verila som, že môj zdravotný stav sa zlepší."

"Bohužiaľ, bola som taká naivná, že som naletela Jozefovi Bukaiovi. Po tejto skúsenosti som už s liečiteľmi skončila. Sú to vyhodené peniaze,“ povzdychne si štyridsaťročná Miroslava Ferancová, invalidná dôchodkyňa z Nitry, ktorá je už niekoľko rokov na vozíčku. Za nádej zaplatila stovkami eur a rodinnými šperkmi.

Zrazu v pekle

Nešťastná havária v Nitre obrátila život vtedy tridsaťštyriročnej Miroslavy naruby. V osudný deň sedela v aute s celou rodinou - manželom a dvojičkami Dominikou a Simonkou. „Nikomu sa nič nestalo, okrem mňa. Ale hlavne, že deti sú v poriadku,“ dodá. Pre poškodenú miechu zostala mladá žena pripútaná na vozíku, odkázaná na pomoc iných. Dvadsaťštyri hodín denne.

„Žijete svoj bežný život a zrazu sa odohrá niečo, čo vám ho úplne zmení. Musíte čakať aj na pohár vody, na to, že vás niekto nakŕmi. Je to veľmi zlá situácia.“

Miroslava sa o seba vôbec nedokáže postarať, každý deň sú s ňou šesť hodín dvaja asistenti. Pomáhajú jej vstať z postele, pri nastupovaní do auta i pri rehabilitácii. Aj jej dvadsaťročná dcéra Dominika musela svoj život prispôsobiť maminým potrebám. V škole si vybavila individuálny študijný plán, aby mohla byť poruke.

Od lekárov sa Miroslava povzbudenia nedočkala. Je však bojovníčka. Dnes sa už dokáže sama najesť a s pomocou vydrží pol hodiny stáť. Úspech, ktorý dosiahla vytrvalosťou. „Verím, že budem chodiť a keby mi niekto pomohol, tak by sa to urýchlilo.“

Aj preto vkladala nádej do alternatívnej medicíny. Tak ako mnohí ďalší, ktorých stanovisko lekárov neuspokojilo. „Bola som u viacerých liečiteľov. Každý trochu pomohol, ale nie tak, ako som očakávala. A Bukaiovi som naivne uverila, že je liečiteľ, ale nie je to tak,“ trpko poznamená.

Sľuboval hory-doly

Iní liečitelia ju tiež stáli nemalé peniaze. „Za svoje služby pýtali dvadsať až päťdesiat eur za stretnutie. K niektorým som chodila takmer rok, takže sa to nazbieralo,“ spomína imobilná žena. Najčastejšie ju liečili bylinkami. Neúspešne.

„Stále som verila, že mi niekto pomôže. Na internete som sa dozvedela o Jozefovi Bukaiovi a informácie o ňom ma zaujali. Zavolala som mu. Nezdvíhal, no neskôr zavolal on mne.

Vysvetlil mi, čo odo mňa potrebuje - že mu mám poslať fotografiu, dátum narodenia a dátum nehody. Vysvetlil mi, ako prebieha liečenie, že potrebujem akýsi zlatý plášť a on pozná človeka, akéhosi Dimitrija, ktorý ho vyrobí,“ opisuje Miroslava.

Štrnásteho novembra 2014 ho prvý raz kontaktovala, na druhý deň už posielala na účet liečiteľa prvé peniaze. V noci jej poslal SMS, ktorú nám ukázala: „Ja tu ešte stále kvôli vám som, a ešte ďalšie dve hodiny zrejme budem, nakoľko nie je tak jednoduché pre vás vraj uvariť to, čo potrebujete.

Okolo jednej hodiny, ak budete ešte hore, mi napíšte, lebo vtedy vyjde babka a Dimitrij z miestnosti, kde robia rituály a varia kúry, ja som vedľa a poslušne čakám… No Dima spomínal, že ešte niečo vám musím oznámiť, ale nestihol dopovedať! Teraz ich nesmiem rušiť, ale o 1h mi to povie a ja zas vám.“

„Ku mne prišiel šestnásteho novembra. Povedal mi, že potrebuje zlatý kov na veštenie a liečenie. Má byť guľatý a darovaný a aby som ho mala pri sebe, keď príde. Pripravila som jednu zlatú náušnicu, ktorá mi zostala po nehode, ale Bukai povedal, že zlata musí byť viac. Dala som mu teda ešte dva prstene. Do dnešného dňa nemám ani zlatý plášť, ani svoje zlato,“ trpko skonštatuje.

„Na účet som mu posielala peniaze, dokopy 1 004 eur. Pýtal ich postupne, lebo stále ich vraj potreboval Dimitrij na dokončenie prívesku.“

Aby Jozef na svoju klientku aspoň nejako zapôsobil, v byte jej na hlavu rýchlo priložil zopár kryštálov, dal inštrukcie, ako si ich má sama aplikovať a k tomu s drevenou hrkálkou mávať okolo hlavy. „Rekvizity“ jej nechal a ponáhľal sa preč. „Až keď odišiel, som si všimla, že tie kryštály sú z obyčajnej umelej hmoty,“ ukazuje.

Chcela vycúvať

Nebolo jej nič podozrivé? „Zo začiatku nie. Bola som taká naivná, že som mu uverila. Pôsobil presvedčivo, vie manipulovať s ľuďmi,“ priznáva. Po prvom - a zatiaľ aj poslednom - stretnutí však začala tušiť, koľko bije. Snažila sa mu esemeskou vysvetliť, že je na tom finančne zle a že chce všetko stopnúť. Liečiteľ tvrdil, že sa to nedá, lebo vec už rozbehol.

„Keď som mu napísala, že nemám ďalšie peniaze, tak mi odpísal - Neverím, že váš pán manžel, respektíve bývalý, nemá,“ ukazuje nám drzú správu v mobile.

Ďalšia správa od hviezdneho veštca na margo neposlaných peňazí znela: „Do prdele, teraz som nahratý, ďakujem vám, čo už.“ Skontaktovali sme sa aj so „slávnym veštcom, jasnovidcom a liečiteľom“, ako o sebe píše na svojej internetovej stránke.

Bez okolkov sa pustil do vysvetľovania: „Samozrejme, že poznám tú paniu. Ale zlodeji mi vykradli byt a vzali tiež telefón. Je o tom aj policajný záznam. Svoje telefónne číslo som získal späť, ale prišiel som o všetky kontakty. Tak nech sa mi pani čo najskôr ozve. Lebo viete, jej prípad sa ešte ani nezačal riešiť. Veď kedy? Pani sa mi neozvala,“ tvrdil.

Na otázku, či pracuje na „zázračnom“ ochrannom obale, reagoval slovami, že všetko musí doriešiť s tou paňou. „Hádam nebudem oberať nejakú vozičkárku, preboha, to nie!“ presvedčivo sa bránil Jozef Bukai.

„Nijako som ju nepodviedol, len som nemal možnosť pokračovať v liečbe, keďže sa mi pani neozýva. Povedala vám, ako sa jej polepšilo už po prvom pôsobení? Že začala niečo cítiť v jednej nohe?“ pýta sa.

Nuž, nie, to Mirka nespomenula. „Pre vás nebude tento článok zaujímavý, lebo nemá byť prečo zaujímavý... Len keby sa mi pani ozvala,“ neustále opakoval počas nášho telefonátu. Keď sme podotkli, že jeho liečba je finančne náročná, dodal: „Kúra trvá tri mesiace. Docielime veľký úspech, čo lekári nedokážu, tak si myslím, že to vôbec nie je veľa.“

Miroslava Ferancová však už liečiteľovi neverí. Z rôznych zdrojov sa o ňom dozvedela informácie, ktoré nie sú veľmi lichotivé. Aj medzi oslavnými článkami na internete sa kde-tu nájde kritika medializovaného veštca a liečiteľa. Nehovoriac, že v roku 2009 mal vtedy dvadsaťpäťročný Levičan opletačky so zákonom.

Na súde sa priznal, že vylákal vyše 470 eur od tridsaťšesťročnej ženy za prísľub, že ju naučí niečo o veštení. Nič také sa nestalo a Bukai skončil pred súdom, ktorý schválil jeho dohodu o vine a treste. Napokon dostal finančný trest tisíc eur.

Keď sme sa na Jozefa Bukaia z Levíc informovali na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Nitre, dostali sme strohú odpoveď: „Polícia ku konkrétnym osobám informácie neposkytuje,“ reagovala tamojšia hovorkyňa Božena Bruchterová.

Trpké poučenie

Dnes už Miroslava Ferancová vie, že s liečiteľmi nadobro skončila. A čo jej v ťažkej zdravotnej situácii pomohlo? „Rehabilitácie,“ dodáva pravdivo. Najviac si pochvaľuje liečbu v hyperbarickej komore pod tlakom, ktorý sa rovná tlaku pätnásť metrov pod hladinou mora.

„Absolvovala som túto terapiu v Nových Zámkoch a je to úžasné. Pomáha obnove odumretých buniek a tkaniva. Potrebovala by som k tomu ešte ďalšie rehabilitácie, takže najideálnejšia pre mňa by bola liečba v hyperbarickej komore v Piešťanoch, ale to si nemôžem dovoliť. Trojtýždňová terapia by ma stála asi päťtisíc eur.“ A tie, pre svoju dôverčivosť, ale aj vinou nepoctivého liečiteľa, nemá.

VIDEO Plus 7 Dní