Tip na článok

Lieky budú až od januára. Firmy sa chcú dovtedy nabaliť na vývoze

Oni sa zbláznili! Nie je fraxiparín, nie je fragmín, inzulín ani vakcína proti žltačke! Príde mi do lekárne pacient s receptom na inzulín, volám do distribučky, už mesiac a pol ho žiadna nemá. Povedia mi, aby som volala každý deň, ale ako, keď pacient bez inzulínu je úplne stratený? - píše nám zúfalá majiteľka lekárne na východe Slovenska.

Otvorila si malú lekáreň, zobrala si na ňu úver a teraz je z nej telefonistka. Každý deň vyvoláva do distribučných spoločností a zháňa lieky. Ak niektoré liečivá doteraz chýbali, momentálne je v lekárňach kritický stav. Dôvod?

Od Nového roka bude platiť zákon, ktorý skoncuje s vývozom liekov na recept do zahraničia. Firmy sa ešte rýchlo nabaľujú, zúfalí pacienti behajú od jednej lekárne k druhej a ministerstvo zdravotníctva sa na to celé môže len pozerať. Legislatívu, ktorú pripravil zdravotnícky rezort, v týchto dňoch schválil parlament, ale ešte nie je účinná. Má platiť od januára. A čo dovtedy?

Nedovoláte sa

Lekárnička, ktorá nám napísala, spolupracuje s distribučnými firmami Med-Art a Phoenix, sú to veľké distribučné firmy. Oslovili sme ich v snahe zistiť, ako je to so životne dôležitými liekmi a koľko ich majú. Chceli sme vedieť, čo majú v pláne do konca roka. Ako chcú zabezpečiť, aby mali pacienti nevyhnutné lieky. Ale vedenie firiem akoby neexistovalo. Na maily nereaguje, telefonicky sa porozprávame maximálne s recepčnou. Tá nám osemkrát povie, že máme zavolať o pol hodiny, a v konečnom dôsledku sa aj tak nikomu nedovoláme. Pacienti zostanú bez informácií.

Hovorili sme so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Má tiež hlavu v smútku. V posledných mesiacoch im prichádza obrovské množstvo oznámení od distribučných firiem, že plánujú vyviezť lieky von. Aj ústav si myslí, že distribučné firmy rýchlo vyvážajú lieky do zahraničia, kým to zákon dovoľuje.

Jediné, čo môže urobiť, je dočasne nepovoliť vývoz tých, ktoré môžu kriticky chýbať. „Pri analýzach dostupnosti liekov využívame interný databázový systém, ktorý nám na základe údajov o dovoze, spotrebe a plánovanom vývoze identifikuje ,kritické‘ lieky. Po konzultáciách s hlavnými odborníkmi a po potvrdení, že je ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti, okamžite vydávame rozhodnutia, že vývoz nepovoľujeme,“ povedala nám hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Diana Madarászová.

Reexport liekov: Zapríčinil, že dôležité medikamenty v lekárňach chýbajú. Foto: Matej Kalina

Zakazujú a nepomáha

Ústav tento rok vydal viac ako 1 700 zákazov vývozu. Napríklad vývoz liekov na riedenie krvi stopol 279-krát. Zachránil tak 7 414 balení fraxiparínu. Ani tak tu tie lieky nie sú. Tehotné ženy, ktoré si ich musia pichať pre bezpečnosť dieťaťa, si neminuté predpisové lieky posúvajú cez mamičkovské fóra, lebo v lekárni ich jednoducho nezoženú.

Iní pacienti si delia balenia alebo vracajú nepoužité lieky do lekárne, aby ich tá mohla ponúknuť ďalšiemu zúfalému pacientovi. Tieto praktiky nie sú s kostolným poriadkom, ale nech kameňom hodí prvý ten, kto zoženie dostatok inzulínu a fraxiparínu pre všetkých.

Nič nefunguje

Realita je taká, že zatiaľ čo Štátny ústav pre kontrolu liečiv zakáže vývoz troch liekov, ďalších sedem mu poza chrbát cestuje za hranice. Nikto to neskontroluje ani nevystopuje. Lekárne si balenia posúvajú medzi sebou, kým sa tabletka dostane k pacientovi v Nemecku alebo v Dánsku, prejde krížom-krážom aj cez sedem lekární.

Navyše, Slovensko to má pre dočasný zákaz vývozu nahnuté aj v Európskej komisii. Vyhráža sa nám žalobami za to, že obmedzujeme voľný pohyb tovaru. Od Nového roka bude môcť lieky vyviezť za hranice len ich výrobca a ten to neurobí, lebo nebude obchodovať sám so sebou. Ten, kto nezabezpečí, aby pacient dostal svoje tabletky do dvoch dní, môže dostať miliónovú pokutu.

Pohár pretiekol

Právnu normu schválili v parlamente 126 hlasmi. Nikto nehlasoval proti. „Sme spokojní,“ teší sa Ondrej Sukeľ zo Slovenskej lekárnickej komory. „To, že za zákon hlasovala koalícia aj opozícia, znamená, že pretiekol pohár, každého už prešla trpezlivosť,“ povedal. No do Nového roka to musia pacienti nejako prežiť. „Kým začne zákon platiť, budeme, žiaľ, musieť vydržať, robíme všetko pre to, aby to bolo pre pacientov už od budúceho roka výrazne lepšie,“ hovorí štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Andrea Kalavská.

Príďte zajtra: Modré papieriky pre chýbajúce lieky pribúdajú. Foto: Matej Kalina

Pýtali sme sa jej, či môže do konca roka urobiť niečo, aby sme nezostali bez liekov. Je jej jasné, že tento problém bude ešte eskalovať. „Snažili sme sa na to ísť rôzne, chceli sme stopovať každú škatuľku fraxiparínu, ale vystopovať sa to, žiaľ, reálne nedá. Jediné, čo v tejto chvíli môžeme robiť, je intenzívne sledovať, ktoré lieky chýbajú, a zakazovať vývoz do konca roka. Keby sme na to mali nejakú lepšiu páku, tak to určite spravíme. Ale nateraz nemáme, môžeme iba apelovať na etické správanie vývozcov liekov,“ dodáva tajomníčka.

Niektoré lekárne sa aktívne zapojili do zbierania údajov o tom, ktoré lieky chýbajú. Keď sa v lekárni dozviete, že váš liek nie je dostupný, požiadajte lekárnika, aby tento problém nahlásil do lekárenského informačného systému. Tento údaj je automaticky zaznamenaný a anonymne spracovaný. Po nahlásení vystaví lekárnik pacientovi potvrdenie s údajmi o lieku, ktorý v lekárni nenašiel. Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv tak môžete pomôcť stopnúť vývoz tých, ktoré naozaj chýbajú.

Príklady firiem, ktoré vyvážajú lieky do zahraničia

Pharmawell SK, s. r. o., krajiny vývozu - Nemecko, Česko, Veľká Británia, tržby v roku 2015 boli 3,43 milióna eur, o 248 percent vyššie ako minulý rok

Dineras Slovakia, s. r. o., krajina vývozu - Litva, tržby v roku 2015 boli 8,01 milióna eur

Evopharm, s. r. o., krajiny vývozu - Veľká Británia, Nemecko, Holandsko, Dánsko, tržby 38,92 milióna eur

Pharex, s. r. o., krajiny vývozu - Nemecko, Holandsko, Veľká Británia, Česká republika, tržby 19,92 milióna eur

Netpharma, s. r. o., krajina vývozu - Kanada, tržby 2,9 milióna eur

Retia, a. s., krajiny vývozu - Nemecko, Holandsko, ČR, Poľsko a ďalšie, tržby 45,78 milióna eur

Placebo, s. r. o., krajiny vývozu - Nemecko, Dánsko, tržby 11,84 milióna eur

Pre objektivitu uvádzame, že reexport liekov je dnes legálny, otázkou je len etika. Firmy, ktoré menujeme, nahlasujú Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv svoje zámery vyviezť lieky do zahraničia a vývoz robia legálne. Podľa našich informácií väčšinu liekov vyvezú von firmy, ktoré to nenahlásia a v reexporte točia omnoho väčšie peniaze.

VIDEO Plus 7 Dní