Predstavte si, že máte k dispozícii v hotovosti sumu vo výške dvojnásobku ceny vami vlastnenej nehnuteľnosti. Vzali by ste tie peniaze a darovali akejkoľvek politickej strane? Iba tak, z čírej sympatie k jej programu či jej lídrovi?

Zaťukali ste si na čelo? Napriek tomu, že ste tak urobili, takíto prajní ľudia ešte na Slovensku existujú. Na podobného altruistu malo to šťastie „naraziť“ hnutie Daniela Lipšica NOVA. Daroval mu okrúhlych päťdesiattisíc eur.

Prekvapená mama

„Dobre ho tu hľadáte, ale Janko nie je doma, on išiel preč…“ ozval sa spoza záclony jemný ženský hlas starej dámy, ktorá na nás vykukla z okna. Stojíme v mestečku Revúca pred typizovaným domčekom socialistického typu, známym ako „kocka“.

Dve podlažia, plochá strecha, nová fasáda a nové okná, pred domčekom upravená predzáhradka. „Poďte ďalej, aspoň tuto dnu. On išiel preč akurát dnes, neviem, či nešiel do Bratislavy, je na ceste,“ vysvetľuje drobná svetlovlasá žena.

Na prvý pohľad ani dom, ani jeho pani nevyzerajú, že ide o domácnosť, kde sa len tak vyťahujú na dobročinné účely zo šuplíka desaťtisíce eur. Na otázku, či jej syn v Bratislave pracuje, dostávame vyhýbavú odpoveď: „Nie, nie, len ide niečo… Ja neviem…“ Rozhodneme sa jej teda opýtať, či vie o tom, že jej syn Ján je v zozname darcov politického hnutia NOVA a venoval jej päťdesiattisíc eur. Pani na chvíľku stratí reč. Pýtame sa jej, či jej syn mohol mať v hotovosti „zvyšných“ a nepotrebných päťdesiattisíc eur.

Uprie na nás oči a miernym hlasom dodáva: „To ja neviem, ja sa do toho nestarám, ja neviem. Išiel preč… no… nechcem sa starať do ničoho, on vám povie, čo chce a čo ako.“ Dáva nám telefónne číslo na syna, ktorý si trvalý pobyt podľa viacerých dokumentov uvádza v dome svojich rodičov.

V skutočnosti tam však podľa matky nebýva. Vlastní byt v bytovke Chopok v Revúcej. „Sú tam také skôr menšie byty, tehlové. Trojizbový tam kúpite za dvadsať- až dvadsaťjedentisíc eur,“ vysvetľuje maklér z miestnej realitky.

Keď sa ho pýtame na ceny rodinných domov, typovo podobných ako ten, kde si štedrý darca uvádza adresu pobytu, maklér potvrdí, že ich reálna cena sa pohybuje okolo 60- až 70-tisíc eur. „Majitelia za ne pýtajú aj viac, ale za vyššiu sumu je to nepredajné,“ dodáva.

Otázniky okolo financovania

„Som dnes v Komárne a možno budem aj v Bratislave, ozvem sa vám,“ povedal Ján Germánus v jedinom telefonáte, ktorý sme spolu uskutočnili. Viac sa neozval, na druhý deň zdvihol telefón, ale keď počul, v akej veci voláme, bez slova ho položil.

Ďalšie telefonáty už nezdvíhal a nereagoval ani na esemesku, kedy by sme s ním mohli hovoriť. Bývalý vrcholový športovec v disciplíne armwrestling - pretláčanie rukou - Ján Germánus je vcelku tajomný človek. Z verejne dostupných informácií je jasné, že je členom dozornej rady firmy JES Group.

V bratislavskom sídle firmy JES Group, pre ktorú zrejme pracuje, sme ho však nenašli. Nenašli sme ani len zvonček s menovkou firmy či schránku. Germánus je v orgánoch firmy už od roku 2007.

Igelitkoví darcovia

Germánus nie je jediný čudný darca peňazí. Podobných záhadných mecenášov mala iniciatíva Sen pre Slovensko. Cez toto združenie sa financovali politické aktivity Daniela Lipšica a jeho najbližsích spolupracovníkov predtým, než oficiálne založili a zaregistrovali politické hnutie NOVA.

Aj občianske združenie Sen pre Slovensko dostalo niekoľko čudných štedrých finančných darov. Písali sme o nich v týždenníku PLUS 7 DNÍ už vlani v lete. Tridsaťtisíc eur daroval futbalový tréner z Petržalky Tomáš Medveď, futbalista z FK Rača Andrej Kalina daroval 20-tisíc eur a neznáma herečka Katarína Ivanková venovala svoje úspory v sume desaťtisíc eur.

Všetci traja peniaze vložili na účet v hotovosti v jeden deň. K ich 60 tisíckam pribudlo ešte dvadsaťtisíc od Olivera Galatu, manažéra firmy personálne prepojenej s niekdajším vlastníkom firmy Autotrend Vincentom Hegedüšom. Dnes túto firmu, premenovanú na Auto Services Group, vlastní delawarská garážová offshore firma.

Už spomínaný darca Tomáš Medveď vlastní spoločnosť Autotrend Fleet Services. Jeho firma je v súčasnosti v strate 224-tisíc eur, v roku, keď Medveď daroval dvadsaťtisíc eur, mala jeho firma zisk iba 16 220 eur. Hnutie NOVA v tom čase na otázky ohľadne igelitkových darcov z radov športovcov a herečky nereagovala.

Daniel Lipšic sa k osobe ďalšieho športovca, Jána Germánusa z Revúcej, vyjadril pred časom pre Denník N. Tvrdil, že štedrého darcu, ktorý dal jeho strane 50-tisíc eur, nepozná, pretože fundraising, našťastie, nikdy nemal na starosti.

Zaujímavé je, že politik, ktorý si buduje imidž „pána čistého“, nepozná svojich štedrých darcov, nestará sa o pôvod ich peňazí, nerieši igelitky, ktoré na Slovensku fungovali naposledy za čias Vladimíra Mečiara. Pravda je, že hnutie NOVA má transparentný účet, veľké sumy naň však prichádzajú takmer výlučne z bežného účtu hnutia NOVA, ktorý už transparentný nie je.

Toto finančné pozadie nevadí ani Igorovi Matovičovi, ktorý Lipšica a jeho spolustraníkov prijal na svoju volebnú kandidátku. Stačí mu stanovisko hnutia NOVA, že každý ich darca musel splniť dve transparentné kritériá stanovené zákonom - darovaciu zmluvu podpísanú pred notárom a zverejnenie daru na internete.

Matovičovi, ktorý svojho času Vladimíra Palka a ďalšie osobnosti, ktorým v roku 2012 ponúkol miesta na kandidátke, hnal na detektor lži, sa tentoraz uspokojil s formálnym vyhlásením hnutia NOVA, že svojich darcov nikdy nelustrovalo.