Voľné chvíle si špeciálny prokurátor Daniel Lipšic uplynulý víkend užíval u našich západných susedov. Do českej metropoly vyrazil sám, bez manželky a dvoch synov. V rovnakom čase si to do Prahy namierila jeho kolegyňa, mladá prokurátorka Martina Kellerová, ktorá od mája minulého roka pôsobí na Úrade špeciálnej prokuratúry ako stážistka.

Zatiaľ čo jej nadriadený nemal počas návštevy zrejme konkrétnejší cieľ, teda okrem stretnutia so známymi, Kellerová vycestovala za kultúrou. Vydatá matka troch detí sa vybrala na megakoncert slovenskej popdivy Dary Rolins.

Dvojica na videu

Samozrejme, nemohla vynechať ani krásy stovežatej Prahy. Počas prechádzky sa jej rozhodol spoločnosť robiť Daniel Lipšic. Bolo predsa logické sprevádzať kolegyňu napríklad po Václavskom námestí, keď sa už nachádzal v tom istom meste. Zaujímavá dvojica však neušla pozornosti akéhosi všímavého občana, ktorý na video natočil, ako si slovenský špeciálny prokurátor vykračuje po Prahe s fešnou tmavovláskou.

Na záznam dokonca zachytil galantné gesto Daniela Lipšica, ktorý mladej žene ponúkol rameno. Nestranný pozorovateľ pritom mohol pokojne nadobudnúť pocit, že pre túto dvojicu ide o úplne prirodzený úkon. Akoby boli zohratí. Tak, ako bývajú manželia či partneri.

Bez výberového konania

Zverejnené video vyvolalo značný ohlas. Nečudo. Situácia mohla navodiť dojem, že dvojica má k sebe bližší vzťah. Keď navyše vysvitlo, že ženou na zázname je Lipšicova podriadená, celé to mohlo dokonca zaváňať konfliktom záujmov na strane špeciálneho prokurátora. Martina Kellerová sa totiž na jeho úrad do Pezinka dostala bez prísneho výberového konania. Ako stážistka ho totiž nemusela absolvovať.

Ešte pred rokom pritom pôsobila na Okresnej prokuratúre v Humennom, odkiaľ si ju na špeciálnu prokuratúru stiahol samotný Daniel Lipšic. Hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová v tejto súvislosti v minulosti vysvetľovala, že stážisti sa vyberajú „na základe návrhu príslušného vedúceho organizačnej zložky, kde sú prokurátori dočasne pridelení“. Znamená to, že Kellerovú na uvedenú pozíciu navrhol samotný Daniel Lipšic, ktorému to musel definitívne odobriť generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Ako sme už spomenuli, Kellerová medzi prokurátorsku elitu nastúpila vlani v máji. Na špeciálnu prokuratúru mala byť dočasne pridelená do konca tohtoročného marca. V centrálnom registri je však dohľadateľný dodatok k jej zmluve o ubytovaní, ktorý s ňou v októbri 2022 uzatvorila Justičná akadémia. Z neho vyplýva, že o ubytovanie v cene 62 eur mesačne má postarané minimálne do konca tohtoročného októbra.

Súkromná cesta

Napriek uvedenému sa špeciálny prokurátor pri vysvetľovaní svojho pražského stretnutia s Kellerovou obul do PLUS 7 DNÍ. Vo svojom verejnom statuse na sociálnej sieti si neodpustil poznámku, že čosi také môže byť predmetom záujmu len bulvárneho média. „V Prahe som bol cez víkend na súkromnej ceste. Mal som viacero stretnutí so svojimi známymi a s kolegami. Moja kolegyňa z Úradu špeciálnej prokuratúry cestovala do Prahy na koncert, a keďže sme vedeli, že budeme v rovnakom čase v Prahe, tak sme sa stretli a následne sme sa boli prejsť v centre mesta. V Prahe bolo kvôli koncertu veľké množstvo Slovákov. Napriek tomu mi ani len nenapadlo sa ,skrývať‘, keď­že obyčajnú prechádzku s kolegyňou prokurátorkou môžu za predmet záujmu považovať iba bulvárne médiá,“ napísal Lipšic na sociálnu sieť, ako i v oficiálnej odpovedi pre PLUS 7 DNÍ.

Dodal, že keďže už nemal podvečer iný program a Prahu pomerne dobre pozná, ponúkol kolegyni, že ju odprevadí do O2 Areny na koncert. „Metro bolo plné Slovákov, pričom viacerí sa so mnou fotili, o čom isto existuje fotodokumentácia. Následne som sa vrátil sám do centra Prahy na ďalšie stretnutie. Chápem záujem aj motiváciu niektorých bulvárnych médií pri písaní o mojej osobe. Ani táto zjavná motivácia by však nemala prekračovať určitú hranicu, ktorá zasahuje aj moju najbližšiu rodinu,“ neodpustil si Lipšic poznámku morálneho charakteru.

Podstav prokurátorov

K otázke, na základe čoho si vybral Martinu Kellerovú na pozíciu stážistky, sa nevyjadril. Vo všeobenej rovine len uviedol, že čo sa týka dočasných pridelení na Úrade špeciálnej prokuratúry, „viacerí prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry sa snažia oslovovať kolegov z iných prokuratúr, ktorých považujú za vhodných kandidátov na stáž alebo aj do výberového konania, keďže Úrad špeciálnej prokuratúry má v posledných rokoch výrazný podstav prokurátorov, o čom sme viackrát informovali aj verejnosť. Opakovane sme preto generálneho prokurátora žiadali o dočasné pridelenie celkovo až 10 prokurátorov z okresných a krajských prokuratúr. Nemám pritom prehľad, kto z nás oslovil ktorého konkrétneho prokurátora. Príslušného krajského prokurátora som potom v každom jednom prípade kontaktoval ja,“ vysvetlil Daniel Lipšic s tým, že najmä z dôvodu nesúhlasu niektorých krajských prokurátorov boli dočasne pridelení na jeho úrad doposiaľ len traja prokurátori. Konkrétne z obvodu krajských prokuratúr Bratislava, Žilina a Prešov. „V súčasnosti sme iniciovali dočasné pridelenie ďalšieho prokurátora z obvodu Krajskej prokuratúry Žilina,“ konštatoval Lipšic pre PLUS 7 DNÍ.

FOTO nájdete v GALÉRII >>

Kauza nahrávka

Dodajme, že Martina Kellerová sa v pozícii stážistky na Úrade špeciálnej prokuratúry doteraz najviac zviditeľnila na začiatku procesu s Lipšicovym predchodcom Dušanom Kováčikom v úplatkárskej kauze, v ktorej ďalším obžalovaným je podnikateľ na úteku Peter Košč, prezývaný Pán X.

Prokurátorka Kellerová nenamietala, keď Kováčikovi advokáti ako jeden z dôkazov navrhli pustiť nahrávku spochybňujúcu kľúčového svedka prípadu. Je ním bývalý šéf Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník. Kellerovej kolega z Úradu špeciálnej prokuratúry sa následne síce pokúsil tento dôkaz spochybniť, to však sudca neakceptoval.