Posledný januárový víkend využil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na návštevu Prahy. Počas nej sa vybral aj na prechádzku Václavským námestím. Nie však sám. Spoločnosť mu robila mladá, štíhla žena, čo neuniklo pozornosti okoloidúcich.

Tým sa na video podarilo natočiť aj galantné gesto špeciálneho prokurátora, ktorý tmavovláske ponúkol rameno. Nestranný pozorovateľ pritom mohol nadobudnúť pocit, že pre túto dvojicu je to úplne prirodzený úkon. Akoby by boli zohratí. Tak ako bývajú manželia alebo partneri.

Stážistka z Humenného

Kto je ženou na videu, bolo v prvom momente záhadou. Zrejmé bolo len to, že víkendovou spoločníčkou špeciálneho prokurátora nie je jeho dlhoročná manželka Beáta, s ktorou má dvoch synov.

Krátko na to, ako nahrávku v soboru večer zverejnila PLUS 7 DNÍ sa však začalo ozývať množstvo ľudí. Tí svorne tvrdili, že historickým centrom Prahy sprevádzala Daniela Lipšica jeho podriadená prokurátorka z Úradu špeciálnej prokuratúry Martina Kellerová.

Ešte pred rokom pôsobila na Okresnej prokuratúre v Humennom, odkiaľ si ju samotný Daniel Lipšic stiahol ako stážistku na svoj úrad do Pezinku.

Pred časom na to vo svojom blogu upozornila novinárka Júlia Mikolášiková, ktorá zistila, že Kellerová medzi prokurátorskú elitu nastúpila vlani v máji. Na špeciálnu prokuratúru mala byť dočasne pridelená do konca tohtoročného marca.

V Centrálnom registri zmlúv je však dodatok k jej zmluve o ubytovaní, ktorý s ňou v októbri 2022 uzatvorila Justičná akadémia. Z neho vyplýva, že o ubytovanie, v cene 62 eur mesačne, má postarané minimálne do konca októbra.

Bez výberového konania

Martina Kellerová nemusela ako stážistka absolvovať prísne výberové konania na Úrad špeciálnej prokuratúry. Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová pre Mikolášikovú v tejto súvislosti uviedla, že stážisti sú vyberaní „na základe návrhu príslušného vedúceho organizačnej zložky, kde sú prokurátori dočasne pridelení“.

Znamená to, že Kellerovú na pozíciu stážistky navrhol samotný Daniel Lipšic, ktorému to však musel definitívne odobriť generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Proces s Kováčikom

Na základe akých kritérií si špeciálny prokurátor túto konkrétnu stážistku vybral, nie je zatiaľ známe. V uvedenej pozícii sa doteraz najviac zviditeľnila na začiatku procesu s Lipšicovym predchodcom Dušanom Kováčika v úplatkárskej kauze, v ktorej ďalším obžalovaným je podnikateľ na úteku Peter Košč prezývaný Pán X.

Prokurátorka Kellerová nenamietala, keď Kováčikovi advokáti ako jeden z dôkazov navrhli pustiť nahrávku spochybňujúcu kľúčového svedka prípadu. Je ním bývalý šéf Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník. Kellerovej kolega z Úradu špeciálnej prokuratúry sa následne síce pokúsil tento dôkaz spochybniť, čo však sudca neakceptoval.

Podľa novinárky Mikolášikovej má prokurátorka Kellerová vyštudovanú právnickú fakultu v Košiciach. Jej manžel je Ondrej Keller, advokát pôsobiaci v Humennom, s ktorým vychováva tri deti.

Mohlo by vás zaujímať: