Z agendy ťažkú hlavu rozhodne nemá! Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel sa rozhodol prehlbovať svoje vzdelanie a plánuje odchod na stáž do Luxemburgu, ktorú organizuje Justičná akadémia. Vzdelávať sa, iste, treba, len to načasovanie…

Kysel sa rozhodol odísť na mesiac preč asi v najnevhodnejšom čase. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic bije na poplach, že ÚŠP trpí podstavom, lebo vlani odišlo 9 prokurátorov a prišlo iba 6. Prokurátori sú podľa neho zavalení náročnou a komplikovanou agendou. “Jednou z mojich hlavných úloh je tento podstav vyriešiť," vyhlásil Lipšic.

Prokurátor Kysel to tak na rozdiel od Lipšica asi nevidí. A pritom paradoxne, práve Kysel čelil disciplinárnym stíhaniam za to, že ignoroval žiadosti ľudí z vyšetrovacích väzieb, ktorí žiadali o prepustenie. Po tom, čo bez povšimnutia ležala uňho na stole dva mesiace žiadosť policajného exfunkcionára Jozefa Reháka o prepustenie, musel zasiahnuť Najvyšší súd. Ten Reháka pustil na slobodu.

Kysel sa tiež mohol minulý rok stať Lipšicovým zástupcom. Ale nestal. Generálny prokurátor Maroš Žilinka ho odmietol vymenovať s vysvetlením, že človek, ktorý nezvláda svoju agendu, nemôže riadiť prokuratúru. Vytkol mu  “flagrantné porušenie jeho procesného postupu a lehôt pri predkladaní žiadostí obvinených o prepustenie z väzby a tým závažného zásahu do ich práv“.

Peter Kysel dozoroval napríklad prípad policajného exprezidenta Lučanského, bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, pod neho patrí kauza Očistec.

Výhovorky?

Na otázku, či sa neobáva, že opäť po odchode na stáž zase nebude mať čas na riešenie jemu priodelených prípadov, Kysel neodpovedal. Lipšicov úrad sa postavil zaňho a v stanovisku pre Plus 7 dní uviedol: “Nie je možné porovnávať vami uvádzané dva dôvody neprítomnosti. Vtedy bol ovplyvnený epidemickou situáciou a opatreniami v období zvýšeného výskytu pandemických PN a OČR, čo výrazne obmedzilo počet prokurátorov na pracovisku len na skutočne nevyhnutný počet. Teraz ide o odbornú stáž."

Že by Lipišcovi uniklo, že stále žijeme v čase covidu a pandémie?

Kysel nemá problém s agendou len v poslednom období. Začalo sa to už v roku 2014. Zmeškal vtedy termín a kvôli jeho chybe museli z väzby pustiť von mafiána Michala Blažíčka “Jaštera” z bratislavskej zločineckej skupiny “sýkorovcov”. Prokuratúra zdôrazňovala, že ide o výnimočný prípad. Kysel hovoril: “Veľmi ma to mrzí. Stalo sa to po prvý raz.”

S odstupom času je zrejmé, že ”prvý raz” vôbec neznamenal aj ”posledný raz”.