Niekdajší poradca ministra vnútra Daniela Lipšica pre rómsku problematiku Milan Krajniak a bývalý vedúci služobného úradu ministerstva Marcel Klimek sú obvinení z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
Obaja mali prsty v nákupe izraelského odpočúvacieho systému za dvanásť miliónov eur, ktorý ani po troch rokoch od dodania nedokázali sfunkčniť a uviesť do prevádzky. Prípad, v ktorom proti Lipšicovým ľuďom svedčia zamestnanci policajného prezídia, vyšetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA) pod dozorom špeciálneho prokurátora.
V škatuliach
Príbeh rozšafne zaplatených miliónov eur zo štátneho rozpočtu sa začal ešte v roku 2010, po nástupe vlády Ivety Radičovej. Vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic sa rozhodol nahradiť starý odpočúvací systém Lion King novým systémom, ktorý by využívali všetky bezpečnostné zložky pod dohľadom ministerstva vnútra.
Hlavnou postavou v rokovaniach o nákupe sa z poverenia Lipšica stal Milan Krajniak. Prečo takúto dôležitú funkciu získal radový poradca ministra pre rómsku problematiku, dodnes nikto nevysvetlil.
Ak, samozrejme, neberieme do úvahy fakt, že systém mala pre štát nakúpiť spoločnosť ATEMSEC, v ktorej orgánoch figuroval člen Kresťanskodemokratického hnutia, niekdajší šéf Národného bezpečnostného úradu a dobrý Krajniakov kamarát Ján Mojžiš.
Na rokovaniach sa od začiatku angažovalo aj najvyššie vedenie ministerstva vnútra, ktoré tvoril okrem ministra Lipšica aj riaditeľ organizačného odboru Vladimír Pčolinský, spomínaný Krajniak a viceprezidenti Policajného zboru Ľubomír Ábel a Ján Vaľo.
Koordinátorom projektu bol podnikateľ Miloš Žiak, ktorý je spolu s Mojžišom známy aj z kauzy skupinka a udržiava kontakty s Františkom Borbélym, označovaným za významného člena bratislavského podsvetia.
Ministerská delegácia letela kvôli odpočúvaciemu systému do Izraela prvýkrát na prelome októbra a novembra 2010. Nákup v réžii Jána Mojžiša však nebol po vôli ani premiérke, ani koaličným politikom. Nevedeli sa stotožniť so spôsobom výberu dodávateľa ani s predstavou, že celé odpočúvanie by mali pod palcom Lipšicovi ľudia.
Iveta Radičová preto žiadala Lipšica, aby zrušil zmluvu so sprostredkovateľskou firmou ATEMSEC a v máji 2011 obstarávanie zastavila. Po výhradách koaličných partnerov ATEMSEC ako sprostredkovateľa nahradila firma ORGA-TRADE. Tá však bola rovnako personálne prepojená aj na Mojžiša, aj na Krajniaka.
Provízia na účte
Napriek Radičovej príkazu však obstarávanie úplne zrušené nebolo. Prvé platby na účet izraelskej dodávateľskej firmy Verint Systems už totiž prebehli. Províziu dostala vyplatenú aj ORGA-TRADE, ktorej pribudlo na účte 1,735 milióna eur.
V júni 2011 ministerstvo požiadalo dodávateľa o pozastavenie prác, aby mohol prebehnúť nový tender. A tak sa aj stalo. A opäť v ňom uspeli firmy Verint Systems a sprostredkovateľská ORGA-TRADE.
Na vyhodnotenie ponuky izraelského Verintu stačil ministerstvu iba jediný deň. Novú zmluvu podpísal vedúci služobného úradu Marcel Klimek. Summa summarum, ministerstvo zaplatilo zo štátnej kasy milióny.
Ako povedal vtedajší hovorca rezortu a súčasný podpredseda neparlamentnej strany NOVA Gábor Grendel, celková suma dodávky v prvom kole mala znieť na šesť miliónov eur a pre slovenské sprostredkovateľské subjekty nemala ísť žiadna provízia. Pravda však je, že slovenský sprostredkovateľ peniaze inkasoval.
Ďalšie okolnosti nákupu zostali nevyjasnené. Kompetentní sa odvolali na formulku, že ide o utajované skutočnosti. Nový systém mal štát vyjsť zhruba na dvanásť miliónov eur.
Nevyjasnené skutočnosti
Už v auguste 2012 priniesol týždenník PLUS 7 DNÍ ako prvý informáciu, že odpočúvací systém leží de facto v škatuliach a nie je funkčný. Dodávateľ aj sprostredkovateľ svoje peniaze dostali. Čo dostal štát? Podľa doterajších informácií zaobalených do formuliek o utajovaných skutočnostiach je jasné, že nový systém dodnes nie je spustený a v podobe, v akej ho ministerstvo nakúpilo, ani spustený byť nemôže.
Nutné je dokúpiť ďalšie komponenty zatiaľ s nejasnou cenou. Ministerstvo vnútra tvrdí, že doposiaľ zakúpené časti plánuje využiť, kedy sa tak však stane, jasné nie je. Klimek a Krajniak sú obvinení z porušenia právomocí pri správe cudzieho majetku a škoda, ktorú spôsobili, má dosahovať niekoľko miliónov eur.
Čítajte viac:
Drahý odpočúvací systém nefunguje a pýta si ďalšie milióny
Poslanec Lipšic sa pri obhajobe svojich ľudí zmohol iba na tvrdenia, že ide o útok finančnej skupiny Penta a že o týchto aktivitách informoval aj generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a ministra vnútra Roberta Kaliňáka.
Podľa vyjadrení Generálnej prokuratúry však žiadne podanie poslanca Lipšica týkajúce sa aktivít skupiny Penta voči nemu a jeho ľuďom prokuratúra nedostala. Počudovanie nad vyjadreniami Daniela Lipšica vyjadrila aj finančná skupina.
„Považujeme za zvláštne, že poslanec Lipšic vťahuje našu investičnú spoločnosť do problémov, ktoré sa týkajú či už jeho manželského a osobného života, alebo spôsobu, akým on a jeho spolupracovníci riadili ministerstvo vnútra,“ píše v tlačovom stanovisku hovorca skupiny Martin Danko a dodal, že k žiadnemu kontaktu medzi nimi a políciou nedošlo. S otázkami ohľadom prípadu sme oslovili aj politickú stranu NOVA, ale do uzávierky čísla sa nevyjadrila.