Tip na článok

List Ježiškovi: Milá tradícia napĺňa detské srdcia

Dievčatá potešia koníky i oblečenie, chlapci túžia po stavebniciach a technike.

Galéria k článku (6 fotografií )
Zuzana Štelbaská: Autorka obľúbených detských kníh rieši zoznam darčekov v predstihu, zväčša má pre deti nakúpené už v októbri.

Šesťročný Leo podáva mame farebný obrázok. Pre Ježiška. Pod stromček nakreslil hokejovú prilbu, robota zo súpravy Lego Bionicle aj obľúbenú postavičku z filmovej ságy Star Wars. Ale hlavne sa tam vyníma číslo 8. „Chcel by som od Ježiška pod stromček, aby som mal osem rokov. Chcem byť väčší, aby som mal viac kamarátov a nikto sa mi nesmial,“ dodá chlapec. Nuž, nie všetky želania môžeme tieto Vianoce naplniť. Našťastie, je dosť vecí, ktoré na Štedrý deň rozžiaria oči našich anjelikov. Stačí ich pozorne vnímať.

S predstihom

„Moja príprava na Vianoce sa začína už v lete. Celý rok pozorne počúvam, o čom deti hovoria najviac,“ hovorí Zuzana Štelbaská, autorka obľúbených detských kníh Mami, kúp mi psa, Zornička a novinky Filipko. „S Ježiškom riešim zoznam vecí pod stromček so značným predstihom - zvyčajne v októbri sme nielen dohodnutí, ale aj vybavení,“ hovorí. „Veľmi skoro sme zistili, že nadšení z množstva darčekov sme hlavne my - dospelí. Deti si to ani veľmi neuvedomovali, preto kým boli celkom malé, pravidelne som im obmieňala hračky, ktoré dostávali od rodiny počas roka. V lete som vzala polovicu vecí a na Vianoce im ju ponúkla ako novinku - v tom čase to zaberalo a radosť bola obrovská, pretože si nepamätali, čo bolo včera, nie pred pol rokom,“ priznáva Zuzana.

Zuzana Štelbaská: Autorka obľúbených detských kníh rieši zoznam darčekov v predstihu, zväčša má pre deti nakúpené už v októbri.
Zuzana Štelbaská: Autorka obľúbených detských kníh rieši zoznam darčekov v predstihu, zväčša má pre deti nakúpené už v októbri.
DÁVID DUDUCZ

Zuzana Štelbaská: Autorka obľúbených detských kníh rieši zoznam darčekov v predstihu, zväčša má pre deti nakúpené už v októbri. Foto: David Duducz

Prekvapte ich: Niekedy nenápadne vyzvedáme pri uvoľnenej debate, inokedy píšeme s deťmi listy či kreslíme obrázky pre Ježiška. Je len na nás, či sa rozhodneme splniť všetky želania, alebo necháme priestor aj na prekvapenia. Zuzka zaviedla pravidlo, že na Vianoce si jej ratolesti od Ježiška želajú päť až sedem vecí, ale nemajú istotu, ktoré z nich dostanú. „Aby bolo vždy po čom túžiť, zoznam prianí mojich detí sa ani raz celkom nevyplní a, naopak, často si pod stromčekom nájdu aj to, čo vôbec nechceli. O to viac sú prekvapené, že Ježiško presne trafil a doniesol úplne nečakané darčeky, z ktorých výskali od radosti,“ opisuje mama Filipka a Zorky.

Dcéru najviac potešil nafukovací skákací koník, ktorého dostala pred dvoma rokmi ako dvojročná. „Žije svoj život dodnes, zbožňovaný oboma deťmi. Dennodenne ich bez ujmy vozí,“ dodáva spisovateľka. A najlepší darček pre syna? „Keďže hrá šach, pred rokom dostal svoju prvú šachovú súpravu pre školáka. Jej súčasťou sú šachové hodiny. Používa ich ako stopky, budík, merač času, ale aj pri iných hrách a experimentoch. V živote by mi nenapadlo, že by mohli mať takýto tisícoraký osoh,“ usmieva sa rodáčka z Prešova. Iný vek, iný dar: Azda najuniverzálnejším darčekom pre všetky vekové kategórie i obe pohlavia je okrem kníh stavebnica lego.

Rozvíja motoriku i tvorivosť a deťom poskytne zábavu na dlhší čas. Kým ročným deťom urobia radosť rôzne vkladačky a hračky so zvukovým efektom, dvoj-trojročných chlapcov zaujmú koľajnice s vláčikmi či iné dráhy. Spisovateľkinho syna, tak ako mnoho iných sedemročných chlapcov, potešia stavebnice, komiksy a vedecké pokusy. V tomto veku už synovia začínajú podliehať technickým vymoženostiam, takže mnohí v desiatich rokoch chcú mať doma playstation a tešiť sa, že si pod stromčekom nájdu novú počítačovú hru.

Vďačnými darčekmi sú športové potreby - v kurze sú kolobežky, korčule, ale aj skejtbordy a pennybordy, ktoré si získali aj dievčatá. Mnohé menšie slečny uvítajú kostým obľúbenej rozprávkovej postavy, súpravu na tvorenie - či už koráliky, alebo rôzne modelovacie hmoty. „Čo vždy zaberie u mojej dcéry, sú koníky - na hranie, v knihách aj na oblečení. Okrem toho ju potešia šaty aj zvieracie plyšáky,“ dodáva mama štvorročnej Zorky.

Vianoce s knižkou

Niektoré deti po nich túžia, tie ostatné môžeme vhodným knižným výberom motivovať. Aké tituly pre rôzne vekové kategórie odporúča jedna z najpredávanejších autoriek kníh pre deti a knižná recenzentka Zuzana Štelbaská?

  • Vek 2-3 roky

Katarína Macurová - Prečo nerastieš? Slovenskí autori, Vladimír Král - O troch prasiatkach/ Ako šlo vajce na vandrovku Petrus Dahlin, Maria Nilsson Thore - Skôr než som prišla na svet

  • Vek 4-5 rokov

Mária Nerádová - Jak velbloud potkal ťavu Kornej Čukovskij - Doktor Jajbolíto Audioknihy Najkrajšie rozprávky (OPUS)

  • Vek 6-7 rokov

Hana Ponická - O Štoplíkovi, kým do školy nechodil Katarína Kerekesová - Mimi a Líza Rose Lagercrantzová - Môj šťastný život

  • Vek 8-9 rokov

Christine Nöstlingerová - Konrád z konzervy

Gianni Rodari - Rozprávky po telefóne Gabriela Futová - Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej

  • Vek 10-11 rokov

Fabian Lenk - Detektívi v čase Viola Jakubíčková - Slovenské povesti z hradov a zámkov Neil Gaiman - Našťastie nemáme mlieko

  • Vek 12-13 rokov

Christine Nöstlingerová - Grétkin príbeh Michael Byrne - Milióny v kapse John Boyne - Chlapec na vrchole hory

  • Vek 14-15 rokov

Silvia Demovičová - Leto s Alexandrom James Patterson, Emily Raymondová - Prvá láska Jostein Gaarder - Pomarančové dievča

VIDEO Plus 7 Dní