Lesy stredného Slovenska vydali len v posledných rokoch, po prelomení mlčania bosa Mikuláša Černáka, pozostatky už piatich obetí najobávanejšieho mafiánskeho gangu. Pätica mužov zomrela rukou vraha a v ilegálnych hroboch ležala desaťročia. Nechýbali medzi nimi podnikatelia aj „biele kone“.

Podľa svedectva, ktoré v týchto dňoch získal týždenník PLUS 7 DNÍ, však vykopávaniu pozostatkov zavraždených ľudí zďaleka nemusí byť koniec. Lesy pod Tatrami by totiž podľa muža, ktorého svojho času považovali za bosa podsvetia Popradu, mali ukrývať desivé tajomstvo. Jeho detaily si však vzal do hrobu obávaný zabijak slovenského podsvetia Alojz Házy.

Zavraždili ho v roku 1998, no zanechal po sebe historky, ktoré mátajú vari každého, kto si ich vypočul. Tie hovoria o desiatkach zavraždených ľudí a Házyho súkromnom cintoríne v lesoch nad Liptovskou Tepličkou. Podarí sa Házyho tajomstvo ešte odkryť?

Milan Reichel prehovoril o mafiánskom zabijakovi Alojzovi Házym a jeho súkromnom cintoríne:

Meno černákovca Alojza Házyho je v slovenskom podsvetí známe hlavne ako meno muža, ktorý sa neštítil zabíjať ľudí doslova na počkanie. Vo svojich výpovediach spomína Házyho v súvislosti s vraždením napríklad bos všetkých bosov Mikuláš Černák, financmajster černákovcov Miloš Kaštan či niekdajší bos Popradu Milan Reichel.

Milan Reichel prehovoril

Alojz Házy bol v deväťdesiatych rokoch silný muž slovenského podsvetia. Svoju mafiánsku kariéru rozbiehal po boku muža považovaného za bosa všetkých bosov Mikuláša Černáka. Do kalných vôd mafie ho priviedol Černákov financmajster Miloš Kaštan, s ktorým v úplných začiatkoch, ešte ako mäsiari, urobili podvod, pre ktorý skončil Házy za mrežami. Spoluúčasť Miloša Kaštana však policajtom nevyzradil.

Vo väzbe „nebonzol“ okrem Kaštana ani ďalšieho muža podieľajúceho sa na podvode spolu s nimi. Jeho meno je Ladislav Bojkun, manžel Házyho sesternice, ktorého pozostatky vykopali pred pár týždňami v lesoch nad Hrabušicami neďaleko Popradu. Vrahom, ktorý Ladislava Bojkuna strelil do hlavy, bol Alojz Házy. Vražda sa stala v roku 1992 a bola vôbec prvá, na ktorej sa Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Vladimír Černák zúčastnili.

Motív likvidácie Ladislava Bojkuna týždenníku PLUS 7 DNÍ priblížil niekdajší mafiánsky bos Popradu Milan Reichel, ten sa s Alojzom Házym spoznal ako športovec, kulturista. „Lojzo nám aj s Černákom povedal, že Bojkun mu počas toho, ako za neho sedel vo väzbe, znásilnil manželku,“ prezradil Reichel. Práve vražda Ladislava Bojkuna po vykopaní jeho pozostatkov pred pár týždňami dostala meno Alojza Házyho do povedomia slovenskej verejnosti. Aj nie príliš zorientovaní ľudia začali Alojza Házyho vnímať ako vraha.

„Lojzo sa živil zabíjaním a podsvetie ho tak bralo,“ hovorí o Alojzovi Házym niekdajší bos Reichel

Kulturisti: Alojz Házy a Milan Reichel, na snímke, sa spoznali v šestnástich rokoch ako športovci. Foto: Archív

Jeho meno zarezonovalo aj v prípade nezvestného mladíka z Mlynčekov z minulého týždňa. Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa totiž po historke Milana Reichela, berúcej dych, podarilo odkryť vraždu, o ktorej desiatky rokov nikto netušil. Jej obeťou bol Milan Glevaňák z podtatranskej dediny Mlynčeky, nezvestný dvadsaťšesť rokov.

„Opísal mi, ako išli autom. Zastavili na kraji cesty, že urobia malú potrebu. Miňo vraj na neho vytiahol zbraň. Lojzo mu ju chytil a vytrhol, pričom si poranil ruku. Po tom, ako sa zmocnil zbrane, strelil Miňa do hlavy. Ten nepadol na zem, ale s krvavou hlavou začal pred ním utekať. Lojzo sa za ním rozbehol, zvalil ho do priekopy a vytrhol mu ohryzok. Potom ho údajne dal do kufra auta a prikryl mechmi a zaviezol niekam na svoj cintorín,“ opísal Milan Reichel Házyho historku a dodal, že netuší, o koho ide.

Po odkrytí toho, kto bol zavraždeným Miňom z Mlynčekov, nás zaujala ďalšia informácia, ktorá sa v historke vynorila. Konkrétne, slovné spojenie „svoj cintorín“.

Súkromný cintorín

V rozhovore, ktorý týždenníku PLUS 7 DNÍ poskytol Milan Reichel, odzneli slová, nad ktorými zostáva rozum stáť. Po krvavej historke, ktorej hlavnými aktérmi boli Alojz Házy a jeho obeť Milan Glevaňák, sme sa Milana Reichela spýtali, čo myslel pod tým, že Házy zaviezol Miňa z Mlynčekov na svoj cintorín.

„Od Házyho som sa dozvedel, že má nejaký súkromný cintorín za Liptovskou Tepličkou. Raz, keď som mu doniesol šteňa vlčiaka, ponúkol mi, aby sme sa išli prejsť do lesa, že mi ukáže svoj súkromný cintorín, kde chodí ,buz….ov‘ pochovávať. Ja som to odmietol, tak mi to ukázal len od domu smerom vľavo na kopec. Hovoril mi, že ich tam vozil autom, že stará matka sa len prežehnávala, keď videla, že berie lopatu a krompáč,“ povedal v rozhovore pre PLUS 7 DNÍ Reichel.

Tie isté slová odzneli aj vo výpovedi pred vyšetrovateľom z roku 2007. Bola to výpoveď, kde Reichel vystupoval ako svedok v prípade vraždy krčmára z Telgártu Miroslava Vlčka. Vlček bol svedkom v prípade vraždy, v ktorej figuroval brat Mikuláša Černáka Vladimír. Krčmára podľa viacerých výpovedí, na žiadosť Mikuláša Černáka, v roku 1993 zavraždil práve Alojz Házy.

„Lojzo sa živil zabíjaním a podsvetie ho tak bralo,“ hovorí o Alojzovi Házym niekdajší bos Reichel

Obete Alojza Házyho: Milan Glevaňák zmizol v roku 1990 a Miroslav Vlček, na snímke, v auguste 1993. Reprofoto : Emil Vaško

Pozostatky Miroslava Vlčka sa nikdy nenašli. Podľa výpovede je zakopaný práve na spomínanom Házyho cintoríne. Desivo znie v súvislosti s vraždou Miroslava Vlčka aj výpoveď manželky Alojza Házyho Anny. Tá si totiž všimla, že v deň, keď krčmár Vlček zmizol, odniesol jej manžel z domu čakan a lopatu.

„V tomto prípade mi to bolo podozrivé. Po tejto udalosti sa stalo aj viackrát, že odniesol z domu čakan a lopatu a niekedy ich ani nedoniesol. My sme mali vtedy hospodárstvo a mali sme viacero lopát a čakanov. Keď som sa ho na to spýtala, povedal mi, že čím menej viem, tým menej sa budem trápiť.“ Alojz Házy si teda aj podľa týchto slov mohol skutočne založiť súkromný cintorín.

Obete Alojza Házyho

Milan Reichel priblížil, že sa s Alojzom Házym poznali od šestnástich rokov, keď začali súťažiť ako kulturisti. Potom kariéra oboch mužov nabrala iný smer. „Lojzo sa živil zabíjaním a podsvetie ho tak bralo,“ povedal nám Reichel, ktorého zase v deväťdesiatych rokoch považovali za mafiánskeho bosa Popradu.

Podľa jeho slov Házy rád svojimi historkami „zabával“ kamarátov zo slovenského podsvetia. Podľa nich mal na svedomí desiatky obetí.

„Podľa Lojzovho rozprávania bola svedkom vraždy aj jeho mama, keď v kuchyni zastrelil dvoch ľudí. Boli to vraj Juhoslovania, ktorí ho prišli zlikvidovať. Podľa jeho slov ich telá dal zožrať sviniam. Keď túto udalosť opisoval, povedal mi - Neveril by si, že tie svine aj kosti požerú,“ priblížil Reichel opis z jednej z ďalších vrážd Alojza Házyho.

Týmto opisom však zďaleka neskončil. Ďalej pokračoval v rozprávaní o spomínanom Házyho cintoríne. „Podľa Lojzových rečí by na tom cintoríne malo byť 10-15 ľudí. Vlček by tam mal byť prikrytý plechom, mali by tam byť nejakí Bratislavčania a tiež spomínaný Miňo z Mlynčekov. Z času na čas mi ukazoval ruky, aby som sa pozrel, aké má mozole z toho kopania.“

„Lojzo sa živil zabíjaním a podsvetie ho tak bralo,“ hovorí o Alojzovi Házym niekdajší bos Reichel

Alojz Házy, vľavo, a Milan Reichel: Boli dlhoroční kamaráti, ktorí sa vydali na cestu organizovaného zločinu. Foto: Archív

Pri týchto slovách sme niekdajšiemu bosovi Popradu ukázali fotografiu, na ktorej je dom v Liptovskej Tepličke, v ktorom Alojz Házy býval, v kompozícii s okolitými lesmi. Požiadali sme ho, aby nám ukázal, kde sa spomínaný cintorín nachádza. Reichel nám ukázal prstom na vrch lesa, kam ho chcel Házy zobrať na výlet k svojmu cintorínu.

Doplnil, že tam už boli aj policajti, no pátranie po súkromnom cintoríne s pozostatkami zavraždených ľudí bolo zatiaľ neúspešné. Na vraždy sme sa pýtali aj mamy Alojza Házyho. Tá len so slzami v očiach zalamovala rukami a dookola opakovala mená Mikuláša Černáka a Miloša Kaštana, že to oni za to môžu.

„Lojzo sa živil zabíjaním a podsvetie ho tak bralo,“ hovorí o Alojzovi Házym niekdajší bos Reichel

Mafiánska poprava: Vraždu Alojza Házyho si v roku 1998 objednal jeho dlhoročný kamarát černákovec Miloš Kaštan. Foto: Emil Vaško

Sestra obávaného zabijaka nám prezradila, že v ich dome viackrát videla spomínaných silných mužov slovenského podsvetia. Na záver rozhovoru nám okrem iného povedala, že doma nebol Alojz nikdy agresívny, zostali po ňom dlhy, a povzdychla si. „Len by som rada vedela, koľko ľudí zavraždil. Neviete to?“

To je otázka, ktorá zrejme zostane nezodpovedaná navždy. No možno si aj na základe tohto článku, niektorí z mafiánskych kumpánov spomenú na to, kde by mohlo byť miesto, ktoré Házy sám s hrdosťou nazýval súkromný cintorín, a pozostalí po Miroslavovi Vlčkovi z Telgártu, Milanovi Glevaňákovi z Mlynčekov a ďalší by aspoň mohli na ich dôstojnom hrobe zapáliť sviečku.