Po samovražde Františka Böhma sa Ľudovít Makó stal kľúčovým svedkom v operáciách NAKA, ktoré sme videli v ostat­ných mesiacoch. Vďaka jeho výpovediam majú dnes problémy také veľké ryby ako podnikateľ Norbert Bödör, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a bývalý šéf finančnej správy František Imrecze. Ich bývalý kumpán Makó spieva ako slávik. Veď do machinácií s úplatkami a do korupcie bol sám ponorený až po hlavu. Práve Ľudovít Makó vymyslel pred rokmi ako riaditeľ finančných kriminalistov prešpekulovaný systém. Cez svoje krycie firmy vyberal státisíce od podivných podnikateľov za to, že zostanú mimo záujmu a kontrol daňových kriminalistov. Lenže kým ostatní tvrdnú vo väzbe, Makó sa producíruje cez hranice, ako sa mu zachce.

Najskôr obavy, teraz privilégiá

Práve preto, že Makó nie je nijaké neviniatko, ho vlani v septembri zobral súd do kolúznej, teda tej najprísnejšej možnej väzby.

„Je obvinený zo založenia, zosnovania a z podporovania zločineckej skupiny, obmedzovania osobnej slobody a vydierania,“ objasnila Katarína Kudjaková, hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu, čo všetko môže mať Makó na rováši. No len čo Makó začal s políciou spolupracovať, prokurátor sa už súdu na nič nepýtal, len ho zo dňa na deň vytiahol na slobodu.

Podľa TV JOJ a webu Topky.sk sa Makó zdržiava v zahraničí a domov lieta súkromným lietadlom z Dubaja len na výsluchy.

Ako je možné, že si skorumpovaný kajúcnik chodí sem a tam, akoby nebola žiadna pandémia? Ako často sa musí hlásiť polícii? Na otázky o svojich zahraničných eskapádach nereagoval. Neodpovedal ani jeho advokát. Ticho je aj prokuratúra.

„Nebudeme komentovať ani sa vyjadrovať k uvedeným otázkam. Môžeme iba potvrdiť, že menovanému bol zaistený majetok,“ oznámil hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. Odborník na trestné právo hovorí, že ak bol obvinený prepustený z väzby, je podľa zákona viac-menej voľný. „Môže sa voľne pohybovať, ale musí si byť vedomý, že existuje možnosť opätovného zobratia do väzby zo zákonných dôvodov, teda napríklad ak by sa dopúšťal kolúzneho konania počas pobytu na slobode alebo by pokračoval v páchaní trestnej činnosti,“ povedal trestný advokát Ivan Syrový.

Bez karantény

Makó po vstupe na Slovensko nemusí ísť podľa vyhlášky hlavného hygienika do karantény. Úrad verejného zdravotníctva mu ani nemusí udeliť výnimku. Platia pre neho osobitné pravidlá.

„Povinná 14-dňová izolácia po príchode na Slovensko sa nevzťahuje po odsúhlasení Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky na osoby, ktoré vstupujú na územie Slovenskej republiky na základe žiadosti súdu alebo orgánov činných v trestnom konaní,“ upozornili nás na paragraf, vďaka ktorému mohol exfunkcionár Makó ísť rovno z lietadla na NAKA.

S čiernym rúškom a so šiltovkou Ľudovít Makó pred svojím výsluchom len zavrčal: „Nechajte ma tak. Nebudem reagovať na nič.“

Pri otázkach o medzištátnom pendlovaní a probačnom režime trestne stíhaného kľúčového svedka nás policajné prezídium odkázalo na špeciálnu prokuratúru. Tá prostredníctvom generálnej prokuratúry odpovedala, že to komentovať nebude.

Mohlo by vás zaujímať: