Tip na článok
Kontroverzný: Doktor Lipták priznáva, že berie od pacientov dary.

Lov na lekárov: Kedy sa dar mení na úplatok?

Henrieta Ďurovová

Ak dá pacient lekárovi peniaze po prepustení zo zdravotnej starostlivosti, je to v poriadku. Zavďačiť sa nie je to isté, ako dať úplatok

Galéria k článku (4 fotografie )
Nitrianska nemocnica: Pôsobisko ortopéda Jozefa P.
Kardiochirurg: Viliam Fischer bol jednou z najprefláknutejších káuz.
Ortopéd: Po ročnom vyšetrovaní sa dočkal verdiktu nevinný.

Na jeseň minulého roka zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) pri preberaní úplatku v nitrianskej Fakultnej nemocnici ortopéda Jozefa P. Polícia sa nezabudla „úlovkom“ pochváliť, zadržaného ortopéda dokonca obvinila a vtedajší prezident Policajného zboru (PZ) nezabudol upresniť, že milému pánovi doktorovi hrozí trest odňatia slobody od troch do ôsmich rokov. Polícia má vraj z preberania úplatku aj obrazový záznam. Dnes je však všetko celkom inak. Ukazuje sa, že naša polícia a rovnako špeciálna prokuratúra je tak, miernymi slovami, ohlúpnutá. Rozhoduje a koná totiž v neprospech obvineného a dopúšťa sa vážnych chýb. Navyše nerozozná úplatok od finančného daru, ktorý je iba obyčajným prejavom vďačnosti pacienta. Aspoň to je uvedené v uznesení Generálnej prokuratúry SR (GP) z konca januára tohto roka, ktorá celý tento prípad takpovediac zmietla zo stola a vrátila ho na nové konanie. „Dôvodom rozhodnutia generálneho prokurátora pre takýto postup boli zistené hmotno-právne a procesné nedostatky v postupe orgánov činných v trestnom konaní. Zároveň vyšetrovateľovi Policajného zboru uložili pokyn, aby vo veci znovu konal a rozhodol,“ uviedla pre PLUS 7 DNÍ hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

„Veľký“ prípad

Obvinenie hrozilo aj pacientom, ktorí „dar“ pánovi doktorovi priniesli. Podľa medializovaných informácií ortopéd peniaze dostával za zvýhodňovanie pacientov v poradí na čakacej listine na operáciu, ale aj na ambulantné vyšetrenie. Išlo zrejme o operácie bedrového kĺbu, ktorými je lekár známy. „Ide o špičkového odborníka v odbore ortopédia, jedného z najlepších, akým disponuje Fakultná nemocnica Nitra, s ktorým za jeho pôsobenia v našej nemocnici neboli ťažkosti,“ reagovala na prípad hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková. „V predmetnej veci piateho septembra 2017 proti osobe J. P. vzniesli obvinenie pre zločin prijímania úplatku a dvadsiateho siedmeho septembra 2017 pre ďalší skutok uvedeného trestného činu,“ informoval hovorca Prezídia PZ Martin Wäldl.

Kardiochirurg: Viliam Fischer bol jednou z najprefláknutejších káuz.
Kardiochirurg: Viliam Fischer bol jednou z najprefláknutejších káuz.
Archív

Ortopéda niekoľko mesiacov monitorovali a odpočúvali. Zadržali ho pri preberaní úplatku od sedemdesiatničky Márie K. Národná kriminálna agentúra vtedy informovala, že má k dispozícii aj obrazovo-zvukový záznam. Vysvitlo, že dôchodkyňa dala úplatok lekárovi dvadsať eur. Tento prípad vyvolal medzi ľuďmi rôzne emócie. Jedni konanie lekára odsúdili, iní sa zasa zľakli, že ich nebude mať kto operovať, ak lekár v nemocnici skončí. Dokonca aj šéf Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár pre denník Pravda povedal, že takýto lov na lekárov je už pritiahnutý za vlasy. Iní oponovali, že je neprípustné zastávať sa lekára, ktorý uprednostní pacienta za peniaze, bez ohľadu na výšku sumy. Špičkový ortopéd, ktorého obvinili z korupcie, chcel uzavrieť dohodu o vine a treste, aspoň to tvrdila médiám Národná kriminálna agentúra.

Všetko je inak

Vyšetrovateľ NAKA obvinil ortopéda Jozefa P. zo zločinu prijímania úplatku preto, lebo na Klinike úrazovej chirurgie a ortopédie Fakultnej nemocnice v Nitre v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti prijal od pacientky obálku s dvadsaťeurovou pozornosťou. O niekoľko dní sa k nemu dostala obáločka s rovnakou sumou, tentoraz od manželky operovaného pacienta. Ženy si však po prepuknutí aféry lekára nevedeli vynachváliť. To, že mu dali peniaze v obálke, nepovažovali za úplatok, naopak, bol to prejav poďakovania napríklad za to, že im lekár vyšiel v ústrety, v jednom prípade napríklad ortopéd prispôsobil termín kontroly pacientke. Druhá dvadsaťeurová vďačnosť spočívala v spokojnosti s tým, že lekár pacienta po operácii chodil kontrolovať aj dva-trikrát denne. Škoda len, že pacienti pri ďakovaní lekárovi zabudli na ostatný nemocničný personál. Dvadsaťeurové poďakovanie by sa určite hodilo i starostlivým sestričkám.

Nitrianska nemocnica: Pôsobisko ortopéda Jozefa P.
Nitrianska nemocnica: Pôsobisko ortopéda Jozefa P.
Archív

Dar nie je úplatok

Generálny prokurátor SR v spomínanej trestnej veci prijímania úplatku však dospel k celkom inému, prekvapivému záveru. V uznesení z konca januára tohto roka vyjadril názor, že právoplatnými rozhodnutiami prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) porušili zákon v neprospech obvineného lekára, a uznesenia zrušil. Zároveň prikázal, aby vyšetrovateľ NAKA vo veci znova konal a rozhodol. Úplatkom sa podľa zákona chápe vec alebo iné plnenie majetkovej či nemajetkovej povahy, na ktoré nie je právny nárok. Napríklad to, či pacient bude operovaný, v akom termíne a podobne, teda akýkoľvek výkon lekárskej starostlivosti sa považuje za obstarávanie vecí všeobecného záujmu. Teda ak lekár v súvislosti s takýmto rozhodovaním uprednostní nejakého pacienta a prijme za to „pozornosť“, dopúšťa sa zločinu prijímania úplatku. Je to to isté, akoby ste chceli získať nejakú výhodu na polícii, na súde a podobne.

Ortopéd: Po ročnom vyšetrovaní sa dočkal verdiktu nevinný.
Ortopéd: Po ročnom vyšetrovaní sa dočkal verdiktu nevinný.
Archív

Ale pozor! Podľa spomínaného uznesenia však nie všetky plnenia, na ktoré nie je právny nárok, možno považovať za úplatok. Oným rozhodujúcim faktorom, ktorý pomáha odlíšiť dar od úplatku, je úmysel osoby, ktorá ho poskytuje. Dar sa nepodmieňuje protihodnotou, ale je prejavom vďačnosti či náklonnosti obdarovanému. Naša platná právna úprava inštitút darovania zdravotníckemu pracovníkovi neupravuje. Ale v susednom Česku platí, že ak pacient dá dar lekárovi po prepustení z liečenia, ide o prípustný dar. A tak sa okolnosti spomínaného prípadu prehodnocovali a prehodnotili. Keďže svedkyne jednoznačne uviedli, že peniaze dali lekárovi z vďačnosti za jeho ochotu či ústretovosť a išlo „len“ o symbolických dvadsať eur, pôvodné dôvody a dôkazy usvedčujúce ortopéda z prijímania úplatku pominuli. A tak len škoda, že o rozdieloch medzi úplatkami a darmi nevedeli v minulosti iní lekári, ktorí, na rozdiel od nitrianskeho ortopéda, vinu priznali a nevyhli sa nielen trestu, ale ani spoločenskej blamáži.

Dar? Beriem

O „daroch“ pre lekárov sa pred troma rokmi verejne rozhovoril všeobecný lekár Peter Lipták. „Ja to robím tak, že od svojich pacientov prijímam dary,“ vyhol sa slovu úplatok, keď o finančných daroch hovoril novinárom. Prezradil dokonca, že ročne takto od pacientov dostáva zhruba päťtisíc eur. Bratislavský lekár svoje konanie vysvetlil nefungujúcim zdravotným systémom, v ktorom dostáva od poisťovní príliš málo prostriedkov, aby dokázal zabezpečiť starostlivosť o svojich pacientov. „Čierna platba a úplatok je, ak si strčíte obálku do vrecka, ale ak niekto príde - Pán doktor, tu máte na dofinancovanie ambulancie - a riadne to zaevidujem, dám mu na to doklad, je to úplne v poriadku, a nevidím v tom problém,“ vysvetľoval širokej verejnosti.

Prezídium Slovenskej lekárskej komory sa od uvedených vyjadrení dištancovalo a dalo na lekára podnet Kontrolnému výboru Slovenskej lekárskej komory vo veci podozrenia z porušenia Etického kódexu zdravotníckeho pracovníka. Otázku, či je možné, aby prokurátor ÚŠP v prípade nitrianskeho ortopéda pochybil a pomýlil si či nerozoznal finančný dar od úplatku a viedol obvinenie v neprospech obvineného, rovnako ako vyšetrovateľ NAKA, sme položili aj hovorkyni ÚŠP Jane Tökölyovej. Odpovedala nám viac ako diplomaticky. „Uznesenie o vznesení obvinenia aj uznesenie, ktorým bola zamietnutá sťažnosť obvineného, zrušil generálny prokurátor a trestné stíhanie vo veci vyšetrovateľ zastavil. Žiadneho z pacientov v trestnej veci nestíhali.“

Nuž, zdá sa, že obdarúvaným lekárom konečne svitá na lepšie časy. Rovnako ostatným, ktorí v rámci výkonu svojho povolania dokážu vo vás vyvolať pocit vďaky za možno ochotnejší prístup riešenia vášho problému či požiadavky. Obdarúvajme sa navzájom a svet bude oveľa krajší?

VIDEO Plus 7 Dní