Tip na článok
Na pohovore sa nenechajte zaskočiť.

Lovci mozgov: Na profesionálnej pracovnej sieti to skúšajú aj na Slovákov

Chodiť s vytlačenými životopismi od firmy k firme? Prežitok. Trh práce sa digitalizoval a presunul na profesionálne pracovné siete a hoci práve aktívne nehľadáte nový job, zaujímavá ponuka od headhuntera vás môže ľahko presvedčiť, že kariérna zmena je aj u vás na programe. Svoje o tom vedia už aj Slováci.

Galéria k článku (16 fotografií )
Pracovná sociálna sieť LinkedIn nahrádza klasický trh práce.
Nájsť práca sa dá aj na veľtrhu. Čoraz viac ľudí sa však sústreďuje na digitálny trh práce.
Nájsť práca sa dá aj na veľtrhu. Čoraz viac ľudí sa však sústreďuje na digitálny trh práce.

„Človek si tam vie spraviť životopis na fakt vysokej úrovni, pridať projekty, na ktorých robil, ľudí, s ktorými pracoval, tí mu tam môžu zároveň dať referencie, potvrdiť jeho schopnosti, čo je pre zamestnávateľa kľúčový bod, prečo ho vôbec osloviť,“ vymenúva výhody profesionálnej pracovnej siete LinkedIn, ktorú využíva čoraz viac Slovákov, IT Application Špecialistka pre finančný sektor Mária (29), ktorá sa za prácou presťahovala do Prahy.

Užitočné, aj keď nehľadáte prácu

„Prácu si nehľadám, ale aj tak si nájdem v schránke 2-3 maily týždenne, čo mi niekto napíše, či náhodou...a sú to ľudia aj zo zahraničia. LinkedIn je úplný top v hľadaní práce. Vidí ťa celý svet, možnosti sú priam neobmedzené.“

„Ja som na LinkedIn denne. Je tam kopec skvelých blogov od úspešných ľudí od veľkých korporácií až po malé podniky. Človek sa tam dočíta veľa nového o svojom odbore, nájde dobré rady.“ Máriu zatiaľ na zmenu práce personalisti nezlomili, ale ako dodáva, keby sa situácia zmenila, má už podchyteného manažéra, ktorému sa môže ozvať.

Zostaneme v kontakte

„Dobrý deň, zaujal ma váš profil ako seniorského PHP developera. U nás by ste mali možnosť podieľať sa na jednej z najväčších e-commerce platforiem v Európe. Rada by som s vami zostala tu na LinkedIn v kontakte,“ preposlal nám jednu zo správ od tzv. lovcov mozgov Peter (29), PHP programátor, ktorý aktuálne pracuje v Brne.

„Pre mňa ako človeka, ktorý nehľadá aktívne prácu to nejaké extra výhody nemá, jedine, že vidím záujem o mňa. Správ chodí celkom dosť, ale na veľa ani neodpisujem, lebo mi príde, že to tam headhunteri skúšajú na každého s pozíciou, ktorá je len trochu podobná tej mojej,“ myslí si Peter, ktorý bol cez LinkedIn aj na pohovore, hoci pracovnú ponuku nakoniec neprijal.

Jasnovidecká ponuka

Manažérka eventov Ivana (28) pracujúca v Bratislave dostala ponuku šitú jej na mieru ešte skôr, ako vôbec vedela, že v dnes už bývalej práci nechce ostať. Ako mnoho iných, keď si začala hľadať prácu, našla ponuku na stránke obľúbeného online pracovného trhu a poslala životopis.

„O pár dní som si šla aktualizovať profil na LinkedIn a našla som si tam správu od oddelenia HR zo spoločnosti, na ktorej ponuku som reagovala. Poslali mi ju ešte predtým, ako som tam poslala životopis a vôbec zvažovala, že by som menila prácu. Všimla som si to cca o dva týždne neskôr.“ Ivana im teda odpísala, že im už medzičasom poslala CV-čko, dohodli si osobný pohovor a dnes sa teší z novej roboty.

Boj o talenty

Najrozšírenejšiu sociálnu sieť na Slovensku – Facebooku, využívajú personalisti najmä na inzerovanie otvorených pracovných pozícií, profesionálna sociálna sieť je novodobou mekkou headhunterov.

„V dnešnej dobe už nestačí čakať, kým sa uchádzač rozhodne sám zareagovať na pozíciu, ale kandidátov musíme aktívne oslovovať, na čo je práve LinkedIn jednou z najlepších volieb,“ hovorí Tomáš Kóša, Consultant Permanent Placement v spoločnosti ManpowerGroup Slovensko pôsobiacej v oblasti ľudských zdrojov.

„Pri pozíciách špecialistov a manažérov, ktoré ako personálno-poradenská spoločnosť prevažne obsadzujeme, patrí medzi naše TOP 3 zdroje, odkiaľ získavame uchádzačov,“ potvrdzuje Barbara Kotlárová, Customer Experience Manager v spoločnosti Synergie.

Platí, že na LinkedIn si vytvárajú profily prevažne ľudia s vyššou kvalifikáciou na IT, technických, finančných a manažérskych postoch, ale keďže zo všetkých strán počujeme, že na trhu je nedostatok kvalitných ľudí, boj o talenty prebieha v celom spektre pracovného trhu a už aj na profesionálnej sieti sa personalisti čoraz častejšie stretávajú s profilmi ľudí zamestnanými vo výrobe, administratíve či v doprave. „Preto cez túto sociálnu sieť čoraz častejšie hľadáme aj kandidátov z týchto segmentov. Predpokladáme, že využitie LinkedIn-u a sociálnych sietí bude v tomto smere čoraz väčšie,“ predpovedá Ladislav Kilian, teamleader personálnej agentúry McROY.

Kľúčové slová

LinkedIn je najväčšou sociálnou biznis sieťou. Spustená bola v máji 2003. Má viac ako sto miliónov aktívnych užívateľov. Cez profesionálnu sociálnu sieť môžete priamo osloviť zamestnávateľa, aj keď na bežných inzertných portáloch práve nikoho nehľadá. Budujete si tú vlastnú profesionálnu sieť kontaktov, pozostávajúcu z bývalých kolegov, spolupracovníkov, klientov, nadriadených, spolužiakov, veď kontakty sú v dnešnom svete všetko. Odporúča sa tiež akceptovať žiadosti o pridanie do siete kontaktov od ľudí, s ktorými by ste chceli spolupracovať v budúcnosti.

Profil na LinkedIn je vaše online štruktúrované CV-čko, ktoré by malo obsahovať vaše vzdelanie, kariérnu históriu, ocenenia či certifikáty. Prínosné je tiež pridať sa do odborných skupín podľa vašej špecializácie a aktívne sa do ich „činnosti“ zapájať, čím sa stávate ešte viac viditeľnejšími pre potenciálneho nového zamestnávateľa. Zavážia aj referencie, o ktoré môžete požiadať priamo cez LinkedIn.

Recruiteri vyhľadávajú potenciálnych zamestnancov na základe kľúčových slov. „Ak ich má kandidát v profile vyplnené, dostaneme sa k nemu rýchlejšie,“ upozorňuje Kotlárová. Podľa Kiliana ako kľúčové slová fungujú vyplnené schopnosti a zručnosti. „Linkedin práve spustil novú funkciu, ktorou o sebe uchádzač môže dať vedieť. Stačí aktivovať možnosť „open to new opportunities“. Pomocou tejto funkcie budú ihneď všetci personalisti s premium účtami vedieť, že sa záujemca uchádza o nové pozície,“ dopĺňa Kóša.

VIDEO Plus 7 Dní