Tip na článok
Kontrolóri z NKÚ pod vedením Karola Mitríka našli viacero nedostatkov.

Lovci problémov prezradili plány na rok 2018. Kto má dôvody na obavy?

Tento rok prevetrali nemocnice, rezort diplomacie, či mestské firmy. Kde sa chystajú kontrolóri pátrať po nedostatkoch od januára?

Nevyzerajú nebezpečne. Štátne úrady si dlho mysleli, že kontroly z Najvyššieho kontrolného úradu im až tak neublížia. Avšak úrad vraví, že asi štvrtinu z podaní na políciu, vyhodnotia orgány v trestnom konaní ako opodstatnené.

Korupcia aj podvody

„Spomedzi 36 kontrolných akcií ukončených v priebehu roka 2017, v rámci ktorých bolo skontrolovaných 302 subjektov, bolo vecne identifikovaných 1 367 zistení, porušení platných pravidiel, zákonov. NKÚ SR od začiatku tohto roka podal dokopy sedem trestných a deväť netrestných oznámení,“ píšu.

Išlo napríklad o podanie na generálnu prokuratúru v súvislosti s podozrením na korupčné prostredie pri poskytovaní prostriedkov Európskej únie a štátneho rozpočtu v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Aj na obrane majú pre NKÚ problémy. Tam konštatoval úrad podozrenie z trestnej činnosti pri opravách leteckej techniky. Podnet smeroval rovno na NAKA.

Pri kontrolách sa zistilo aj zneužívanie právomocí verejného činiteľa, či neoprávnené nakladanie s verejnými prostriedkami v obci Turá. NAKA od NKÚ obdržala aj trestné oznámenia o zisteniach kontrol v nemocniciach.

Na koho si posvietia

Šéf úradu Karol Mitrík oznámil, že v pláne na budúci rok, už svieti aj preverenie prezbrojovania slovenskej armády na ministerstve obrany. V súvislosti s kúpou obrnených transportérov za miliardu na povrch vyplávali informácie o známych z kruhov SNS, ktorí by mali na „obchode desaťročia“ získať.

„Pôjdeme sa tiež pozrieť na ministerstvo školstva ako realizuje opatrenia, ktoré musí prijať na Výskumnej agentúre aj v samotnom rezorte. Pôjdeme sa pozrieť do praxe, ako vyzerajú tie vedecké parky a výskumné centrá. Pozrieme sa na to aj sa tie projekty zrealizovali v teréne,“ povedal o plánoch na rok 2018 riaditeľ kancelárie Karola Mitrík, Ľubomír Andrássy.

„Zaujímavá kontrola bude tiež o systéme uzatvárania registrácie finančného plnenia zmlúv. Urobili sme si totiž rizikovú analýzu, kde sme zistili, že štátne inštitúcie za veľmi zvláštnych okolností podpisujú zmluvy, nechávajú si vyhotovovať odborné štúdie v externom prostredí a pritom by to mali robiť v rámci svojich odborných útvarov a so svojimi zamestnancami,“ dodal ešte Andrássy.

VIDEO Plus 7 Dní