Tip na článok
Poslednýkrát na súde: Tobiáš Loyka nám krátko pred smrťou poskytol rozhovor, v ktorom tvrdil, že si nič nepamätá.

Loyka bol pár dní pred smrťou úplne mimo. Zaskočil aj sudcu

Tobiáš Loyka, obžalovaný z objednávky štyroch vrážd, zomrel krátko nato, ako šokoval sudcu i prokurátora. Týždenník PLUS 7 DNÍ s ním urobil posledný rozhovor.

Galéria k článku (5 fotografií )
Fingovaná vražda: Krvavá noha mala vyvolať dojem, že pod plachotu leží zavraždená správkyňa konkurznej podstaty.
Zmenil sa: Tobiáš Loyka odchádza v roku 2007 z Justičného paláca.
S mužmi zákona: Tobiáš Loyka sa za roky v krimináloch naučil konať. Na snímkach pri ukradnutom aute, v ktorom ho zadržali.

Pred necelými dvoma týždňami sa na chodbe Justičného paláca v Bratislave po dlhom čase zjavil Tobiáš Loyka. Muž obžalovaný z objednávky štyroch vrážd sa jednou rukou opieral o barlu. V druhej, ktorú mal pripútanú o opasok, niesol igelitku so spismi. Do súdnej siene vstúpil neistým, pomalým krokom v obkľúčení strážnikov.

Stalo sa tak posledný raz. Kriminálnik, známy nevyberavým správaním, ktorého prvýkrát odsúdili, keď mal dvadsaťjeden rokov a ktorého meno figuruje aj v prípade objednávky štyroch vrážd v kauze rašelina Quido, náhle skonal.

Čítajte viac:

Loyka má na krku objednávku 4 vrážd, jeho prípad sa ťahá roky

Posledný súd

Tobiáš Loyka bol od novembra minulého roka opäť za mrežami. Do väznice v Hrnčiarovciach nad Parnou ho poslal Krajský súd v Prešove na štyri a pol roka za falšovanie súdnej listiny, pomocou ktorej chcel previesť z účtu väzňa odsúdeného na doživotie peniaze do zahraničnej banky.

Trest mu mal vypršať 17. mája 2018. Tri roky predtým, v máji 2015, však došlo za mrežami k zlomu - Loyku, ktorý sa sťažoval na nevoľnosť, previezli so srdcovými ťažkosťami do trnavskej nemocnice. Pár hodín nato zomrel.

Informáciu nám potvrdil hovorca Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž. „Dňa 18. mája v skorých ranných hodinách došlo v trnavskej nemocnici k úmrtiu šesťdesiatsedemročného odsúdeného. Okolnosti mimoriadnej udalosti prešetrujú príslušníci Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave.“

Keďže smrť odsúdeného vyšetruje polícia, bola nariadená pitva. Musí sa totiž jednoznačne preukázať, že Loykovi na druhý svet nikto nepomohol.

Čo sa však už zrejme nepodarí uzavrieť, je objednávka štyroch vrážd. Neukončená zostane i krádež auta, v ktorom Loyku chytili v roku 2013.

Čítajte viac:

Loyka sa vozí v ukradnutom mercedese a potriasa si ruky s policajtmi

Od veci?

Tyždenník PLUS 7 DNÍ bol na poslednom pojednávaní v kauze objednávky štyroch vrážd, kde Loyka figuroval ako hlavný obžalovaný. Dianie na súde zaskočilo mnohých. Bolo to jedenásť dní pred Loykovým skonom.

Na súde sa mali púšťať nahrávky označované za kľúčové v dokazovaní Loykovej viny. Keď sudca otvoril pojednávanie, Loykov obhajca oznámil, že jeho klient je po mozgovej príhode a zabudol písať i čítať.

Ani bratislavský sudca Ján Jamrich nedokázal potlačiť prekvapenie, keď Loyka spustil, ako sa hovorí, úplne od veci. „Viete, moja žena má pekné písmo, aj ja som pekne písal,“ vyhlásil. Sudca pritakal s dôvetkom, že vie o jeho úhľadnom písme, a vyzval Loyku, aby pokračoval.

Čo sa ešte dialo na pojednávaní? Odpoveď nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka Plus 7 DNÍ spolu s EXLUZÍVNYM posledným rozhovorom s Tobiášom Loykom pre Plus 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní