Tip na článok
V apríli 2013 Loyku zadržali po tom, čo ho nachytali v ukradnutom aute.

Loyka má na krku objednávku 4 vrážd, jeho prípad sa ťahá roky

Tobiáš Loyka obžalovaný v prípade objednania štyroch vrážd vraj skončil na nemocničnom lôžku. Ako bude pokračovať kauza, ktorá sa ťahá už roky?

Galéria k článku (4 fotografie )
Ako starí kamaráti: Tobiáš Loyka sa po obhliadke ukradnutého auta lúčil s policajtmi s milým úsmevom.
Fingovaná vražda: Krvavá noha mala patriť správkyni konkurznej podstaty.
Z väzby: Tobiáš Loyka pri odchode z Justičného paláca v roku 2007.

Tobiáš Loyka bol prvý raz odsúdený za trestný čin, keď mal niečo vyše dvadsať rokov. Odvtedy si vypočul verdikt súdu viac ako desaťkrát. Roky strávil v najprísnejšej slovenskej väznici v Leopoldove, kde sa zúčastnil i na neslávne známej vzbure. Medzičasom mu síce väčšinu starých trestov zahladili, no jeho meno sa objavilo v ďalších kauzách.

Dlhé roky sa ich však našim sudcom nedarilo uzavrieť, a to aj pre Loykovo chatrné zdravie. Gordický uzol rozsekol až Krajský súd v Prešove, podľa ktorého sa Loyka vyhýbal trestnému konaniu s odvolaním na svoj zdravotný stav.

Muža, ktorého meno figuruje aj v kauze Rašelina Quido z roku 2005 a v obvinení z objednávky štyroch vrážd, poslal za mreže za podvod a falšovanie úradnej listiny z roku 2002. Ako sa nám však podarilo zistiť, Loyku koncom minulého roka opäť zradilo zdravie.

Sedí za podvod

Tobiáš Loyka sedí v base od októbra 2014, po rokoch naťahovačiek ho tam poslal prešovský súd. Dostal štyri a pol roka za to, že sa pokúsil z účtu muža odsúdeného na doživotie previesť v prepočte 62-tisíc eur na účet v zahraničnej banke. Použil na to sfalšovanú listinu súdu s pravým podpisom sudcu Špeciálneho súdu.

Kauza sa ťahala od roku 2002. Krajský súd v Prešove si však vyhlásenie záverečného verdiktu nedal „prekaziť“ Loykovými ospravedlneniami pre zdravotné problémy. Jedenásť dní pred vyrieknutím rozsudku ho dal zatvoriť do väzby.

„Krajský súd v Prešove vzal dňa 11. októbra obžalovaného Tobiáša L. do väzby, pretože sa vyhýbal trestnému konaniu s odvolávaním sa na svoj zdravotný stav,“ povedal vlani pre PLUS 7 DNÍ hovorca súdu Michal Drimák. Po väzbe nasledoval rozsudok a Loyka putoval rovno do výkonu trestu.

Čítajte viac:

Loyka skončil za mrežami. Nepomohlo mu ani podávanie rúk s policajtmi

Opäť chorý

Keď bol za mrežami niečo vyše mesiaca, previezli ho do nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne. Stalo sa tak osemnásteho novembra minulého roku.

„Videl som ho, ležal tam viac ako mesiac,“ prezradil nám zdroj z väzenského prostredia. Loyka bol podľa našich informácií hospitalizovaný v nemocnici do dvadsiateho druhého decembra.

Neskôr, keď sa mu uľavilo, údajne požiadal o to, aby si mohol zvyšok trestu odpykať v Justičnom paláci v Bratislave. Vraj tam má svojho lekára. Tejto žiadosti však nevyhoveli. Presnejšie, nie úplne. Loyku totiž preložili - z prešovskej väznice ho previezli do Hrnčiaroviec nad Parnou.

Keď sme sa na problémy trestanca pýtali na oficiálnych miestach, dostali sme strohú odpoveď: „Pretože Zbor väzenskej a justičnej stráže nedisponuje súhlasom dotknutej osoby, nie je oprávnený vám poskytnúť informácie týkajúce sa osobnosti, súkromia a zdravotného stavu fyzickej osoby,“ reagoval hovorca slovenských väzníc Adrián Baláž.

Nedozvedeli sme sa tak, nakoľko boli Loykove problémy vážne a ako je na tom v súčasnosti. Ľudia, ktorí Loyku poznajú, však iba neveriacky krútili hlavou nad jeho údajnými zdravotnými problémami.

Čítajte viac:

Je Loyka nedotknuteľný? Muž obžalovaný z objednávky 4 vrážd stále behá po slobode

Čo urobí bratislavský súd?

Šesťdesiatnik Loyka, ktorý má na krku spomínanú obžalobu za objednanie štyroch vrážd, by sa mal totiž postaviť pred bratislavský súd. Prípad sa ťahá už pár rokov. Senát, ktorý sa kauzou zaoberá, naposledy zasadal v decembri 2013. Znamená to, že vyše roka sa s kauzou nepohlo. Dôvod? Zdravotné problémy obžalovaného.

„Hlavné pojednávanie je odročené na neurčito. Súdu bola doručená lekárska správa o vážnej operácii obžalovaného. Súd pravidelne vyzýva obžalovaného a jeho obhajcu na doloženie aktuálneho zdravotného stavu,“ napísali nám zo súdu, keď sme sa na kauzu pýtali v polovici minulého roku.

O štyri mesiace sa takmer nič nezmenilo. „Na základe doručenej lekárskej správy obžalovaný nie je schopný zúčastniť sa na hlavnom pojednávaní minimálne tri mesiace, teda do polovice novembra 2014. Začiatkom novembra súd opätovne požiada o lekársku správu o aktuálnom zdravotnom stave obžalovaného a o jeho schopnosti účasti na hlavnom pojednávaní,“ oznámil nám koncom roka Pavol Adamčiak z bratislavského súdu.

V januári tohto roka svitlo na lepšie časy. Pojednávanie je zatiaľ vytýčené na koniec februára. Teda, ak Loyka nepošle na súd správu o svojom zlom zdravotnom stave, sudca sa nad ním nezľutuje a pojednávanie opäť neodročí na neurčito, ako sa stalo už v minulosti.

Čítajte viac:

Loyka sa vozí v ukradnutom mercedese a potriasa si ruky s policajtmi

Zdravie nadovšetko

Týždenník PLUS 7 DNÍ už koncom vlaňajška upozornil, že bratislavský sudca má pre Loykovo zdravie väčšie pochopenie ako kolega z Prešova. Hoci obaja sudcovia posudzovali rovnaké zdravotné problémy ako dôvod Loykovej neúčasti na pojednávaní, Krajský súd v Prešove si na rozdiel od okresného súdu v Bratislave nenechal pojednávanie prekaziť.

Po posúdení Loykovho zdravotného stavu rozhodol, že obžalovaného vezme do väzby, a následne ho odsúdil na štyri a pol roka. Naopak, bratislavský súd odročil pojednávanie v kauze objednania štyroch vrážd na neurčito.

Čo bolo za odlišnými názormi sudcov, ťažko povedať. Nesporne však bude zaujímavé sledovať, či sa kauza, ktorá v roku 2005 otriasla celým Slovenskom, konečne pohne z miesta.

Mimochodom, pred časom sa musel náš týždenník na základe rozhodnutia bratislavského súdu Loykovi ospravedlniť za to, že ho označil za recidivistu.

V čom Loyka lieta

Tobiáš Loyka dostal štyri a pol roka za podvod a falšovanie úradnej listiny. Kauza súvisela s Mariánom Jánošíkom, ktorý si odpykáva doživotie pre vraždy v kauze Devín banky. Jánošík spolu s komplicom brutálnym spôsobom zavraždili trojicu bielych koní, nastrčených v nelegálnych prevodoch z Devín banky.

A práve z Jánošíkovho účtu, ktorý súd zablokoval, chcel Loyka previesť na účet v zahraničnej banke v prepočte 62-tisíc eur. Zaistené peniaze chcel získať pomocou sfalšovanej listiny súdu, ktorá mala inak všetky formálne náležitosti vrátane okrúhlej pečiatky a originálneho podpisu sudcu Špeciálneho súdu. Pri pokuse o prevod predložil aj sfalšovanú plnú moc.

Prípad sa prevalil, keď na súd zavolala pracovníčka banky. Pri prevode, ktorý mal smerovať do Švajčiarska, totiž vznikli problémy. Loyka figuruje aj v prípade objednania štyroch vrážd, ktorý súvisí s kauzou Rašelina Quido, starou desať rokov. Medzi policajtmi sa o prípade hovorí ako o jednom z najdokonalejšie spracovaných v histórii slovenskej polície.

V roku 2005 policajti nafingovali vraždu podnikateľa Branislava Prieložného a správkyne konkurznej podstaty Gabriely Matúškovej. Médiá vtedy priniesli zábery na opustené luxusné auto podnikateľa odstavené pri krajnici cesty pri Piešťanoch a ohliadku miesta údajnej vraždy Matúškovej s krvavou nohou trčiacou spod plachty v trávnatom poraste pri Banskej Bystrici.

Po fiktívnych vraždách si Loyka podľa obžaloby ešte objednal likvidáciu dvoch bývalých siskárov Michala Hrbáčka a Martina Lieskovského. Policajti na prípade spolupracovali s Loykovým spoluväzňom, u ktorého si vraždy objednal. Verdikt dodnes nepadol.

Ešte počas pobytu na slobode pribudlo Loykovi ďalšie obvinenie, z úmyselného prečinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. V apríli 2013 Loyku zadržali po tom, čo ho nachytali v ukradnutom aute. Šoféroval čierny Mercedes, ktorý ukradli v Bratislave taxikárovi v januári 2013.

Týždenník PLUS 7 DNÍ bol vtedy pri obhliadke ukradnutého auta aj na oddelení, kde Loyku vypočúvali. Na záberoch vidno, ako si s milým úsmevom na tvári podáva ruku s jedným z policajtov. Nuž, niet nad dobré medziľudské vzťahy. Hoci sa prípad ťahá už vyše pol druha roka, Loyka nebol doteraz obžalovaný.

VIDEO Plus 7 Dní