Tip na článok
Ako starí kamaráti: Tobiáš Loyka sa po obhliadke ukradnutého auta lúčil s policajtmi ako so starými kamarátmi.

Loyka skončil za mrežami. Nepomohlo mu ani podávanie rúk s policajtmi

Tobiáša Loyku, obžalovaného z objednania štyroch vrážd, zadržali a posadili za mreže v inej veci.

Galéria k článku (3 fotografie )
Marián Jánošík: Z účtu vraha odsúdeného na doživotie sa Tobiáš Loyka pokúsil podvodom previesť peniaze do švajčiarskej banky.
Tobiáš Loyka: Odpykáva si 4,5-ročný trest za podvod a falšovanie úradnej listiny.
Ukradnutý Mercedes: Tobiáša Loyku po viac ako jeden a pol roku obvinili z legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Zdalo sa, že je nedotknuteľný. Aj keď lietal v kauze objednania vrážd, ukradnutého Mercedesu a v pokuse o podvod, roky ho nikto nevedel dostať za mreže. Reč je o Tobiášovi Loykovi. Mužovi, ktorého prvýkrát odsúdili, keď mal dvadsaťjeden rokov. Odvtedy si vypočul odsudzujúci verdikt ešte viac ráz.

Sedel aj v najprísnejšej slovenskej väznici v Leopoldove, kde sa zúčastnil na známej leopoldovskej vzbure. A hoci má už staré tresty zahladené, jeho meno figuruje v nových prípadoch. Na výsledok však bude čakať za mrežami.

Bod zlomu

Krajský súd v Prešove poslal Loyku do väzenia v kauze podvodu a falšovania verejnej listiny, ktorá sa ťahá už od roku 2002. „Obžalovanému bol uložený úhrnný trest odňatia slobody v trvaní 4,5 roka so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia pre pokus o zločin podvodu a prečin falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky,“ informoval hovorca prešovského súdu Michal Drimák.

Spomínaný prípad súvisí s Mariánom Jánošíkom, ktorý si odpykáva doživotie za vraždy v kauze tunelovania Devín banky. Jánošík spolu s komplicom Ondrejom Neupauerom brutálnym spôsobom zavraždili trojicu bielych koní nastrčených na finančné podvody v Devín banke, z ktorých sa neskôr stali nepohodlní svedkovia.

Podľa rozsudku chcel Loyka previesť takmer 62-tisíc eur z Jánošíkovho účtu zablokovaného súdom na účet v zahraničnej banke. Zaistené financie sa pokúsil previesť pomocou sfalšovanej listiny súdu, ktorá mala inak všetky formálne náležitosti vrátane okrúhlej pečiatky a originálneho podpisu sudcu Špecializovaného súdu.

Pri pokuse o prevod tiež predložil sfalšovanú plnú moc. Prípad sa prevalil, keď na súd zavolala pracovníčka banky.

Čítajte viac:

Je Loyka nedoknuteľný? Muž obžalovaný z objednávky 4 vrážd stále behá po slobode

Dvojaký meter

Zaujímavé je, že Krajský súd v Prešove si vyhlásenie verdiktu v prípade podvodu a falšovania verejnej listiny nedal „prekaziť“ Loykovými ospravedlneniami pre zdravotné problémy.

Jedenásť dní pred vyrieknutím rozsudku dal Loyku zatvoriť do väzby. „Krajský súd v Prešove vzal dňa 11. novembra obžalovaného Tobiáša L. do väzby, pretože sa vyhýbal trestnému konaniu s odvolávaním sa na svoj zdravotný stav,“ dôvodil hovorca súdu Drimák.

Po vyrieknutí verdiktu v danej kauze putoval Loyka za mreže. Paradoxné je, že na iný súd Loykove ospravedlnenia zabrali. Okresný súd Bratislava I rieši deväť rokov starý prípad objednávky štyroch vrážd, z ktorých je Loyka obžalovaný. Kauza je však na mŕtvom bode.

„Hlavné pojednávanie je odročené na neurčito. Súdu doručili lekársku správu o vážnej operácii obžalovaného,“ vysvetlil hovorca bratislavského súdu Pavol Adamčiak.

Poznamenal, že na základe doručenej lekárskej správy nie je obžalovaný schopný zúčastniť sa na pojednávaní minimálne tri mesiace, čo v praxi znamená do polovice novembra. „Začiatkom novembra súd opätovne požiada o lekársku správu o aktuálnom zdravotnom stave obžalovaného,“ dodal Adamčiak.

Zatiaľ čo jeden súd vzal Loyku do väzby, lebo sa vyhýbal trestnému konaniu odvolávajúc sa na zdravotný stav, a vyriekol trest, iný žiada nové lekárske správy a zrejme čaká, kým sa obžalovaný uzdraví. Čo je za odlišnými názormi sudcov, ťažko odhadnúť. Rozhodnutie je totiž vždy na samotnom sudcovi.

Rašelina Quido

Spomínaná objednávka štyroch vrážd, ktorú prejednáva bratislavský súd, súvisí s kauzou Rašelina Quido. História prípadu siaha do roku 2005, keď policajti nafingovali vraždu podnikateľa Branislava Prieložného a správkyne konkurznej podstaty Gabriely Matúškovej. Médiá vtedy priniesli zábery na opustené luxusné auto nezvestného podnikateľa, odstavené pri krajnici cesty neďaleko Piešťan.

Súčasťou mediálnych výstupov boli aj zábery na krvavú nohu vykúkajúcu spod plachty v trávnatom poraste pri Banskej Bystrici, ktorá zas mala patriť Matúškovej. Cieľom fingovaných záberov bolo získať čo najviac dôkazov o objednávateľovi.

Keď médiá priniesli správu o vražde právničky a nezvestnom podnikateľovi, Loyka podľa obžaloby vyplatil fiktívnemu vrahovi, bývalému spoluväzňovi Antonovi K., zálohu 350-tisíc korún.

Zvyšok mu vraj prisľúbil po likvidácii ďalších osôb - Mariána Lieskovského a Michala Hrbáčka. Za každého mal zaplatiť desaťtisíc dolárov. Hoci šlo podľa kompetentných o ukážkovú prácu polície, verdikt doteraz nepadol. A nebyť Krajského súdu v Prešove, Loyka by bol stále na slobode.

Nové obvinenie

Pred časom však Loykovi pribudol ďalší problém. „Vyšetrovateľ obvinil šesťdesiatsedemročného Tobiáša z Bratislavy z úmyselného prečinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti,“ prezradila Karina Považanová z bratislavskej polície. O čo ide?

V apríli minulého roka skončil Loyka na polícii, pretože ho nachytali v ukradnutom aute. Šlo o starý čierny Mercedes, ktorý zmizol v Bratislave v januári 2013 taxikárovi Antóniovi. Hoci Loyka po zadržaní vytiahol papiere od spomínaného vozidla - písané bolo na firmu Torf Export, s. r. o., v ktorej bol podľa Obchodného registra na internete konateľom -, podľa taxikára Antónia bolo na prvý pohľad vidieť, že štítok s VIN číslom namontovali do auta z iného Mercedesu podobného typu.

Taký spôsob legalizácie ukradnutého auta nie je polícii neznámy. Špekulanti kúpia vrak s evidenčným číslom, ktorý je po havárii a stojí pár eur. Štítok s VIN číslom a evidenčné čísla potom prehodia na ukradnuté auto.

Týždenník PLUS 7 DNÍ bol vtedy ako jediný pri obhliadke ukradnutého auta aj na oddelení, kde Loyku vypočúvali. Policajti sa k Loykovi správali ako starí známi. Nenaložili ho do pripraveného policajného auta, ktoré ho malo eskortovať k ukradnutému vozidlu, ale vyviedli ho zadným vchodom.

Keď sme ich zazreli a vybrali sme sa ich smerom, jeden z mužov v zelenom s milým úsmevom poznamenal: „Je to také dôležité?“ Loyka reagoval spôsobom preňho typickým: „Choďte do pi..!“ To však nebolo všetko. Po skončení dokumentovania si muži zákona s Loykom podávali ruky. Nuž, niet nad dobré medziľudské vzťahy.

Ešteže sme sa po viac ako jeden a pol roku dočkali obvinenia. V prípade kradnutého Mercedesu hrozí Loykovi päťročné väzenie. Necháme sa prekvapiť, či si Loyka vypočuje verdikt v prípade ukradnutého Mercedesu, alebo v kauze objednania štyroch vrážd skôr, ako si odpyká trest od prešovského súdu.

VIDEO Plus 7 Dní