Tip na článok
Po vypočutí a skončení obhliadky auta sa Loyka s policajtmi lúčil ako s najlepšími kamarátmi.

Loyka sa vozí v ukradnutom mercedese a potriasa si ruky s policajtmi

Tobiáša Loyku, obžalovaného z objednávky vrážd, chytili taxikári, keď sedel v aute, ktoré ukradli ich kolegovi.

Galéria k článku (6 fotografií )
Usmiaty Loyka: Po vypočutí a skončení obhliadky auta sa s policajtmi lúčil ako s najlepšími kamarátmi.
V sprievode policajtov: Loyka išiel z polície zadným vchodom. Strážcovia zákona ho sprevádzali až k ukradnutému Mercedesu.
V sprievode policajtov: Loyka išiel z polície zadným vchodom. Strážcovia zákona ho sprevádzali až k ukradnutému Mercedesu.

Tobiáš Loyka, známy ako muž obžalovaný z objednania štyroch vrážd či z kauzy Rašelina Quido, má opäť opletačky s políciou. Bratislavskí taxikári ho totiž chytili v aute, ktoré pred pár mesiacmi jednému z nich ukradli.

Spoznal ho

Pred dvanástou hodinou v bežný pracovný deň prichádza k autobusovej stanici na bratislavských Mlynských nivách starší čierny Mercedes kombi. Prejde popri taxikároch, ktorí tam majú svoje stanovisko. Jednému z nich sa však auto zdá akési povedomé. Kolegovi Antóniovi totiž podobné vozidlo ukradli v januári tohto roku. Keď Mercedes pribrzdí a začne parkovať, partia taxikárov okamžite beží k nemu. Vodiča, ktorým nie je nikto iný ako Tobiáš Loyka, obkľúčia a privolajú k nemu strážcov zákona.

„Prišli naozaj rýchlo a Loyku zadržali. Bolo nás tam asi sedem, takže bol pokojný. Auto som si spoznal. Veď napriek tomu, že evidenčné číslo bolo vymenené, držiak naň zostal pôvodný. Vnútri auta som dokonca našiel svoje pero,“ opísal nám prvé chvíle po nájdení ukradnutého auta António. Mercedes mu zmizol spred domu v januári a už sa s ním pomaly rozlúčil. „Myslel som si, že už ho neuvidím. Používal som ho hlavne vtedy, keď som išiel niekde so psom, teraz som rád, že sa našiel, ale je veľmi zničený. Zámky sú vylúpané, ešte odkedy ho ukradli, a je prerobený na plyn. Mal som tam silný motor a urobili mi z toho haraburdu,“ krúti hlavou António.

Najviac sa však pozastavuje nad tým, koho v jeho aute chytili. „To je sila, že ho mal práve Loyka, spoznal som ho okamžite. Vnútri som ešte videl nejaké papieriky s logom Rašelina Quido,“ dodáva taxikár.

Loyka hneď na mieste vytiahol papiere od spomínaného vozidla. Písané je na firmu Torf Export, s. r. o., v ktorej je podľa Obchodného registra na internete Loyka konateľom. Podľa Antónia však už na prvý pohľad vidieť, že štítok s VIN číslom je do jeho auta namontovaný z iného Mercedesu podobného typu, ku ktorému patrí aj evidenčné číslo vozidla. Takýto spôsob legalizácie ukradnutého auta nie je polícii neznámy. Špekulanti kúpia vrak štvorkolesového tátoša s evidenčným číslom, ktorý je po havárii a stojí pár eur. Štítok s VIN číslom a evidenčné čísla potom prehodia na také isté, ale ukradnuté auto. Muži zákona preto začali v prípade trestné stíhanie.

Taxikár António: Čierny Mercedes, na ktorom jazdil Tobiáš Loyka, spoznal na prvý pohľad. Foto: Juraj Roščák

Ako kamaráti

Nezvyklý bol však postup policajtov z Obvodného oddelenia Ružinov-západ. K Tobiášovi Loykovi, v minulosti viackrát odsúdenému za rôzne trestné činy a obžalovanému z objednania štyroch vrážd, sa správali ako starí známi. Loyka mal ísť po vypočutí u mladej vyšetrovateľky skráteného vyšetrovania na obhliadku Mercedesu pripraveným policajným autom. Muži zákona však zistili, že chceme Loykovi v súvislosti s ukradnutým Mercedesom položiť pár otázok. Rozohrali preto „hru“, ktorou zrejme chceli Loyku pred novinármi uchrániť.

Z ulice sa vrátili späť na policajné oddelenie, po chvíli vyšli von bez Loyku a odfrčali preč - k zadnému vchodu, kadiaľ chceli svojho „hosťa“ vyviesť von. Keď sme ich zazreli, jeden z mužov v zelenom s milým úsmevom poznamenal: „Je to také dôležité?“ Loyka reagoval svojským spôsobom: „Choďte do pi..!“

Keď policajný technik zdokumentoval stopy na ukradnutom aute a muž známy z viacerých závažných trestných káuz absolvoval zopár telefonátov, nestačili sme sa čudovať. Muži zákona si s Tobiášom Loykom, ktorého len pred pár minútami vypočúvali v prípade krádeže Mercedesu, začali na rozlúčku podávať ruky ako s najlepším kamarátom. Potom už muž obžalovaný z objednania štyroch vrážd pokojne odkráčal preč.

Policajti vraj teraz budú preverovať okolnosti krádeže Mercedesu a po ich zistení nevylučujú Loykovo obvinenie.

"Choďte do pi...," zmohol sa Loyka. Foto: Juraj Roščák

Na väzbu nie sú dôvody

Za trestný čin bol Tobiáš Loyka prvýkrát odsúdený ako dvadsaťjedenročný. Odvtedy si verdikt súdu, ktorý ho uznal za vinného, vypočul už viac ako desaťkrát. Svoje hriechy si odpykával aj v najprísnejšej slovenskej väznici v Leopoldove, kde bol dokonca účastníkom známej leopoldovskej vzbury. Väčšinu trestov má už Loyka zahladených.

Stále však figuruje ako hlavný obžalovaný v prípade objednávky štyroch vrážd. V roku 2005 policajti nafingovali vraždu podnikateľa Branislava Prieložného a advokátky Gabriely Matúškovej. Keď médiá priniesli správu o vražde právničky a nezvestnom podnikateľovi, Loyka podľa obžaloby vyplatil fiktívnemu vrahovi spoluväzňovi Antonovi K. zálohu 350-tisíc korún. Zvyšok mu vraj prisľúbil po likvidácii ďalších osôb - Mariána Lieskovského a Michala Hrbáčka. Za každého mal zaplatiť desaťtisíc dolárov. Motívom mal byť konkurz jeho firmy Rašelina Quido.

Exminister spravodlivosti Ján Čarnogurský, ktorý ako advokát zastupoval Prieložného v spore s Loykom, neskôr verejnosť šokoval tvrdením, že obeťou vraha sa mal stať aj on a na údajnom zozname smrti sa podľa neho ocitla aj sudkyňa Obchodného súdu v Banskej Bystrici Miriam Sninská. Prípad objednania štyroch vrážd je stále pred súdom, najbližší termín vytýčili na máj.

Loyku v minulosti zadržali aj pre podozrenie z podvodu a falšovania listiny Špeciálneho súdu. Pomocou falošných dokumentov chcel vraj previesť peniaze zo zablokovaného účtu, ktorý patrí mužovi odsúdenému na doživotie za vraždy v prípade skrachovanej Devín banky. Dôvody na väzobné stíhanie tohto muža však podľa súdu pominuli a Loyka behá po slobode. Či presnejšie - vozí sa v ukradnutom aute.

VIDEO Plus 7 Dní