Poslanec Európskeho parlamentu (EP) Miroslav Radačovský si vybral Adama Lučanského, syna zosnulého exprezidenta Policajného zboru SR za svojho akreditovaného asistenta.

Europoslanec Miroslav Radačovský a jeho nový asistent Adam Lučanský.
Zdroj: archív M.R.

Milan Lučanský zomrel v štátnom zariadení necelý mesiac po vzatí do väzby. Tragédií predchádzalo vážne zranenie hlavy Lučanského, ku ktorému malo dôjsť v cele. Údajne sa potkol o papuču a padol na rám postele tvárovou časťou. Kvôli zranenému oku Lučanského previezli na ošetrenie do nemocncie v Ružomberku, kde podstúpil deväťdesiatminútovú operáciu.

Po návrate do väzby Lučanského niekoľkokrát premiestňovali z jednej cely do druhej a 29. decembra 2020 ho našli bezvládneho v polohe evokujúcej samovraždu. Vyšetrovanie smrti Milana Lučanského stále nie je uzavreté. Jeho rodinu ako poškodených v tejto veci zastupuje práve Radačovský, ktorý v minulosti pôsobil vo funkcii sudcu.

O tragédii nehovoria

Ako Radačovský vraví, pred tým Adama Lučanského nepoznal, ale pri rôznych konzultáciach a výsluchoch si všimol, že  je to "šikovný, bystrý chlapec". Radačovský v spojení s Adamom Lučanským často používa otcovsky slovo chlapec, ale je to dvadsaťsedemročný mladý muž, inžinier. Vyštudoval fakultu informačných technológií v Brne. 

Syn zosnulého Milana Lučanského, dvadsaťsedemročný Adam.
Zdroj: Facebook M.L.

 

"Páčili sa mi Adamove názory, zistil som, že je jazykovo zdatný  a keďže mojim snom je priviesť do verejného života mladých, perspektívnych ľudí, ponúkol som mu miesto svojho asistenta.  Adam prijal a ja mám z toho dobrý pocit. Možno som mu aj pomohol," vysvetľuje Radačovský, ktorý je v EP členom výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa a tiež členom osobitného výboru pre umelú inteligenciu v digitálnom svete.

Adam Lučanský má podpisanú pracovnú zmluvu priamo s Európskym parlamentom a jeho úlohou je napríklad pripravovať europoslancovi Radačovskému podklady na rokovania, starať sa o chod kancelárie, zabezpečovať administratívne práce.

Viac FOTO v GALÉRII

"O tom, v čom zastupujem rodinu Lučanských, sa s Adamom v Bruseli nerozprávame, jemu je to nepríjemné,"  prezradil Miroslav Radačovský, že s tragédiou sa Lučanského syn stále nevyrovnal.