Tip na článok
Lucia Nicholsonová na stretnutie s dalajlámom nikdy nezabudne

Lucia Nicholsonová: Danko je mačista!

Podpredsedníčka parlamentu o kreslo nemieni bojovať, nemá ani služobné auto, hoci má na neho nárok

Galéria k článku (5 fotografií )
Lucia Ďuriš Nicholsonová: „Samozrejme, ak dá pán Danko alebo ktokoľvek iný z koalície návrh na moje odvolanie, budem odvolaná, s tým počítam,“ hovorí.
Urazil aj Blahovú: Nicholsonová nie je jediná žena v parlamente, ktorú si Danko podal. Nedávno sa obul do Natálie Blahovej, v strede, že je iba učiteľka v materskej škole, kým on je právnik.
Doteraz sa vedeli dohodnúť: Podľa Nicholsonovej vraj vznikal rozpis služieb vždy ako konsenzus medzi podpredsedami a predsedom, „zapisovanie sa“ je novinkou.

Spor Danko verzus Nicholsonová je nateraz zažehnaný. Aspoň tak sa tvária obaja politici po tom, čo sa podpredsedovia a predseda parlamentu Andrej Danko dohodli, že vyjdu opozičnej političke maximálne v ústrety, aby sa mohla venovať dieťaťku.

Len pripomeňme, že Danko minulý týždeň zverejnil mailovú a esemeskovú komunikáciu a Luciu Ďuriš Nicholsonovú označil za klamárku.

Rozporuplný vzťah k ženám

Reagoval na článok v PLUS 7 dní, kde si posťažovala, že päť dní po sekcii musí nastúpiť do parlamentu.

Nicholsonová sa však nedala a tvrdo Dankovi oponovala. Komunikáciu, ktorú zverejnil líder národniarov, podľa nej vytrhli z kontextu, lebo tam nedali podstatný e-mail s rozpisom z 1. septembra. „Bezprostredne po tom, ako som otvorila mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu Kaliňáka, sa pán Danko po návrate zo Štrassburgu ešte na letisku nechal počuť, že ,v politike sa niekedy stáva, že musíme reagovať aj na ženu’ a dodal, že si ma pozve na koberec," spomína politička na počiatok sporu.

Má niečo proti ženám?: Predseda parlamentu Andrej Danko akosi nedokáže nájsť so ženami z opozície spoločnú reč. Foto: TASR

Ten sa začal už od schôdze, na ktorej sa mal odvolávať minister Kaliňák. Súčasne poukazuje na Dankov jemne povedané rozporuplný vzťah k ženám, na ktorý upozornil aj predseda SaS Richard Sulík. Nielen preto, že nedávno urazil poslankyňu Natáliu Blahovú, keď jej povedal, že je len učiteľka v škôlke, zatiaľčo on je právnik.

„Tiež povedal, že keby som bola chlap, tak dá voľný priebeh emóciám, ale keďže som žena, bude na to prihliadať. To parafrázujem." Vraj vtedy poverila sekretárku, Leu Čonkovú, aby zavolala na Dankov sekretariát, že chce uňho termín.

Chcela aktívne riešiť nielen schôdzu, ale aj otázku, čo s ňou bude po narodení dieťaťa. „Termínu som sa domáhala dlhodobo, v júli aj v auguste, ale pán Danko mi nakoniec odkázal po pani Hornej, že považuje stretnutie so mnou za irelevantné, a aby som sa už nedožadovala termínu a že keď uzná za vhodné, sám sa mi ozve," nechápe arogantné správanie predsedu Nicholsonová a dodáva, že sa jej dodnes neozval.

Mienil ju odvolať

Stretli sa až na poslaneckom grémiu 31. augusta. Na stretnutí plnom emócií jej vraj Danko povedal dve veci - po prvé, má mu doručiť písomné stanovisko, prečo otvorila mimoriadnu schôdzu a po druhé, má mu dať na papier, ako sa bude bezprostredne po pôrode venovať funkcii podpredsedníčky. „Lebo Danko chce, aby opozícia mala plnohodnotného zástupcu vo vedení, a keď to nebudem schopná zabezpečiť, mám rátať s odvolaním a výmenou. Na to som mu povedala, že to považujem za zastrašovanie," rozčuľuje sa politička SaS. Paradoxne, ešte v tú noc začala rodiť.

Čakal na mamu: Malý Kubko musel čakať na mamu pred parlamentom. Foto: Vlado Benko Jr.

„Ešte v ten deň ma začala zháňať sekretárka, kontaktovala aj môjho manžela, že dostala od Danka rozpis, v ktorom figurujem od prvého dňa schôdze a ona nevie, čo s tým ma robiť, nakoľko sa obáva, aby mi nedali neospravedlnenú absenciu. Poprosila som ju, aby mi pre istotu napísala ospravedlnenku na utorok a na stredu, lebo som nevedela, koľko budem v nemocnici," odmieta Nicholsonová tvrdenie, že sa do práce hnala. V pondelok, 5. septembra, už bolo jasné, že ju z nemocnice pustia a tak volala so sekretárkou, že pôjde v utorok do parlamentu a naplní službu, ktorú jej Danko naplánoval. Danko jej neskôr poslal e-mail, v ktorom ju žiadal o doplnenie ďalších služieb, lebo sa mu zdá, že ich má naplánovaných málo.

Je podľa nej irelevantné, ako sa Danko neskôr snažil vyhovárať, že keď kreoval rozpis, nevedel, že práve porodila. „Videl ma na grémiu a bolo viditeľné a aj som mu to povedala, že každú chvíľu rodím."

Danko má druhú tvár

Upozornila však aj na Dankove nové maniere diktovať podpredsedom služby. Doposiaľ vraj vznikal rozpis služieb vždy ako konsenzus medzi podpredsedami a predsedom. „Nikdy som nedostala nadiktované, kedy mám viesť schôdzu," čuduje sa Nicholsonová novým manierom. Na otázku, prečo Dankovi priamo nepovedala, že po pôrode jednoducho nenastúpi, odvetila: „Mohla som. Ale nechcela som dať zámienku na moje odvolanie ľuďom, ktorí vo funkcii kryjú ministra vnútra, podozrivého z korupcie a mne sa vyhrážajú odvolaním len preto, že budem mať dieťa. Vnímam Andreja Danka ako mačistu, ktorý sa rád zakrýva slušnosťou a chce ju šíriť medzi poslancami aj vnútenou novelou rokovacieho poriadku."

Podľa Nicholsonovej má Danko aj druhú tvár. „Vyhrážky o mojom odvolaní prišli len ako reakcia na to, že som im tak trochu prešla cez rozum, keď som za ich neprítomnosti otvorila schôdzu. A v neposlednom rade, tam vonku je 86-tisíc voličov, ktorí mi dali hlas, aby som ich reprezentovala, nechcela som cúvnuť pred ľuďmi ako Danko, Bugár, Hrnčiar a Glváč," obhajuje svoje kroky pred neprajníkmi.

Drží sa Nicholsonová stoličky?

Malý Kubko bol počas jej práce v parlamente s manželom v aute. Na jej hlavu sa naraz zosypali samé negatívne ohlasy, aj otázka, prečo Nicholsonová z postu skrátka neodstúpi. Faktom je, že rozdiel v plate poslanca a podpredsedu parlamentu je len dvesto eur.

Za zmienku stojí aj to, že Nicholsonová dokonca nevyužila možnosť, ktorá sa podpredsedom núka - a to služobné auto so šoférom. Samozrejme, jej kritici si stále myslia, že sa drží kresla zubami nechtami. „Zastupujem opozíciu, predovšetkým SaS a OľaNO predovšetkým, a pokiaľ viem, mám ich dôveru. Nikto z kolegov ma nevyzval, aby som odstúpila. Ak by tak urobili, nemám s tým najmenší problém," reaguje na hlasy, ktoré volajú po jej odvolaní.

Problémy v práci po materskej či po pôrode majú podľa nej mnohé ženy a ako tvrdí, chcela na to len poukázať, lakonicky však dodá: „Samozrejme, ak dá pán Danko alebo ktokoľvek iný z koalície návrh na moje odvolanie, budem odvolaná, s tým počítam. Majú predsa v parlamente väčšinu, môžu to urobiť kedykoľvek."

VIDEO Plus 7 Dní