Ešte aj kamaráti kamarátov predsedu Slovenskej národnej strany mali za posledné štyri roky na ružiach ustlané. Samozrejme, pri profitovaní zo štátneho majetku. Inak to nie je ani v Lesoch SR, ktoré riadia nominanti tejto vládnej strany. Jeden z najhodnotnejších poľovných revírov na strednom Slovensku sa za pár šupiek dostal do rúk osoby blízkej rodine herca Štefana Kvietika. Ako je známe, hercov syn, podnikateľ Martin Kvietik, je priateľ šéfa SNS Andreja Danka.

Miestnych odstavili

Poľovný revír Kopok-Brusno rozlohou 2 224 hektárov nepatrí k najväčším revírom na Slovensku, no svojou skladbou zveri sa rozhodne zaraďuje k najlukratívnejším. Okrem medveďov a jeleňov sú tamojšie hory domovom pre vlka či rysa.

Revír mali dlhé obdobie v užívaní miestni poľovníci, no pred vyše rokom ho štátny podnik Lesy Slovenskej republiky ako väčšinový vlastník priklepli poľovníckej organizácii R Group. Tá vznikla rok aj trištvrte pred podpísaním zmluvy. Kontrakt znie na pätnásť rokov. Lesy tvrdia, že majú na revíri približne 63-percentný podiel poľovných pozemkov a neboli povinné vybrať užívateľa verejnou obchodnou súťažou. Revír teda priamo prihrali R Groupu, ktorého predsedom je podnikateľ Tibor Rezníček.

Rezníček je blízkym človekom podnikateľa Martina Kvietika, priateľa predsedu parlamentu a predsedu SNS Andreja Danka. „Pán Rezníček bol so synom pána Kvietika v kontakte, kamarátske vzťahy tam sú,“ dozvedeli sme sa od Cyrila Bartóka, starostu Dolných Plachtiniec, odkiaľ Kvietikovci pochádzajú.

Herec Štefan Kvietik sedel po revolúcii v poslaneckej lavici práve vo farbách SNS. V Stredných Plachtinciach s Tiborom Rezníčkom spolu vlastnia lesné pozemky. Rezníček minulý rok podpísal s Lesmi SR aj zmluvu, podľa ktorej sa mu za necelých 92 eur ročne o jeho lesy v Dolných Plachtinciach stará štátny podnik, konkrétne hospodár Milan Kvietik, príbuzný Kvietikovcov.

Keď sme sa Rezníčka opýtali, či mu k revíru dopomohol Kvietik, po niekoľkosekundovej odmlke odvetil iba stručným: „Nie.“ Vraj s ním získanie revíru ani nekonzultoval a po našej otázke, či sú rodinní blízki alebo len priatelia, ukončil telefonát.

Obchod s odstrelom

Zaujímavé sú aj platobné podmienky, ktoré štátny podnik stanovil za takú elitnú časť hôr.

R Group dostala poľovný revír do užívania za smiešnych 8 316,82 eura ročne. Päťdesiat centov platí za hektár poľnohospodárskych a šesť eur za hektár poľovných pozemkov. „Ak sa o revíry súťažilo, priemerná cena bola okolo 27 eur za hektár, ale boli prípady, keď sa vysúťažilo aj 100 eur za hektár. Teraz stráca podnik minimálne 20 eur na hektári,“ hovorí človek z prostredia lesníctva.

Po nadobudnutí revíru do užívania Tibor Rezníček spustil biz­nisovú akciu. Revír má vlastnú, profesionálne vedenú webovú stránku, ktorá ho prezentuje ako jeden z najatraktívnejších na Slovensku. Podľa cenníkov ponúka odstrel nielen vysokej a diviačej zveri, ale aj dravcov. Loviť láka aj na trofejovú zver.

FOTO podnikateľa Martina Kvietika v GALÉRII >>