1. Pán studničkár

Dnes si nosia ľudia litre vody v plastových fľašiach z obchodu, kedysi im stačila tá, ktorá vyvierala zo zeme. O studničky a pramienky v Kremnických vrchoch sa kedysi ľudia starali. Pán Ján Filanda to robí aj dnes. Jeho príbeh a krásne slová spísala Jana Čavojská v tomto článku.

2. Keď nemáte záchrannú sieť

Namiesto toho, aby sociálny systém chránil najzraniteľnejších, často im hádže polená pod nohy. Keď sa snažíte pomôcť človeku, ktorý si sám pomôcť nevie, nad nezmyselnými pravidlami a neochotou sociálnych pracovníkov len krútite hlavou. Príbeh pána Gašpara a jeho spolužiaka Blažeja je ako spojenie Malého princa a udalostí z Kocúrkova. "Je to príbeh o stave ľudskej duše, krajiny a spoločnosti. Je to príbeh o  schizofrénii ľudstva, klamstve, viere, láske, nádeji, plotoch, zdravotníctve, peniazoch, stromoch, krajine, zvieratách a hodnotách."

3. Staručné kone a ich záchrankyne

Malé kone má každý rád. Ale čo so starčekmi a chorúšikmi, ktorí už nevládzu pracovať? Marty Dalmadyové, mama a dcéra, neznesú pomyslenie, že by skončili na bitúnku. A tak pre nich vymysleli "koní hospic".

4. Zákon nad zdravie

Čítajú poslanci vôbec to, čo schvaľujú? Túto otázku si položila 29-ročná Ivana Koláriková v momente, keď sa dozvedela, čo pre ňu a 89 ďalších pacientov odkázaných na domácu výživu schválili poslanci. Zákonodarci nakoniec museli novelu prepracovať. Pacienti sa však pýtajú, čo by sa stalo, keby na problémy neupozornili...

5. Bezdomovci za mreže!

Maďarsko oficiálne zakázalo bezdomovstvo. Za pobyt na ulici hrozí basa. Jana Čavojská sa bola pozrieť na to, ako u našich južných susedov tento "skvelý nápad" funguje. Napísala, že je to ako riešenie problémov v zdravotníctve zákazom, aby ľudia ochoreli. „Presunuli sa z centra mesta na predmestia a do lesov v okolí Budapešti,“ povedal jej sociológ a aktivista za férovú politiku bývania Bálint Misetics.

6. Exekútor? Nočná mora

Počet exekúcií desí nielen dlžníkov, ale aj vládu. Začiatkom roka vymýšľala dnes už bývalá ministerka spravodlivosti, Lucia Žitňanská, opatrenie, ktoré má pomôcť nájsť rezervu zamestnateľných ľudí. Boli sme sa vtedy pýtať tých, ktorých sa problém týka, ako vyzerá ich život pod hrozbou exekúcií. Mnohí povedali, že odpustenie dlhov by im pomohlo. Aktuálny minister spravodlivosti Gábor Gál však zákon "o exekučnej amnestii" stále nepredložil. Možno v budúcom roku?

7. Šmejdi, pokračovanie

Vždy sa nájdu takí, ktorí sa dajú obabrať. Zúfalí, mizerne platení ľudia potácajúci sa na hranici biedy sa už chopia akejkoľvek šance na lepší život, uveria komukoľvek, kto im prisľúbi dobrý príjem. Redaktor Peter Galan sa pozrel na to, aké "páky" používajú podvodné pracovné agentúry.

8. Penzisti bojovníci

Mnohí seniori vedú dlhoročné boje za prepočty penzií, v niektorých prípadoch ide o slušné sumy, v iných o pár eur. Snahy niektorých padnú na úrodnú pôdu, iní míňajú energiu zbytočne. Ak sa cítite ukrivdení vo výpočte vašej penzie, možno vám prípady dôchodcov, ktoré týždenník Plus 7 dní v roku 2018 priniesol, napovedia, či sa boj oplatí alebo si radšej síce chudobne, ale bez nervov, užívajte zaslúžený oddych.

9. Osud brata veľkého politika

Brat zosnulého podpredsedu parlamentu Viliama Vetešku Viktor má ťažké srdce na Mečiara, Fica, Žitňanskú aj na generálneho prokurátora Čižnára. Je na mizine, lebo ako tvrdí, stal sa obeťou podvodu. Ako sa z bohatého podnikateľa stal dôchodca, ktorý prišiel o všetko? Viktor Veteška svoj smutný príbeh rozrozprával.

10. Peklo v škole

Šikana sa niekedy nenájde len medzi deťmi, trpieť ňou môžu aj učitelia. Jednu takú školu, kde nič nefunguje tak, ako by malo a kde sú zo situácie unavení všetci, sme našli aj my. Pedagógovia na košickej Škole úžitkového výtvarníctva sú už z neustálych kontrol, sťažností a trestných oznámení zúfalí. "Chceme sa venovať deťom, nie problémom a fabuláciám jedného ublíženého učiteľa!" vyhlasujú.