My už nevládzeme, každý máme veľa veľkých káuz a časovo náročných. Keď odídu ďalší dvaja sudcovia, môžeme ísť všetci rovno na psychiatriu. To sa nedá nijako zvládnuť. Aj tieto slová sme si vypočuli od sudcu Okresného súdu Bratislava I Jána Jamricha, ktorý má za sebou tridsaťštyriročnú prax bez jediného návrhu na disciplinárne konanie.
Otvorene hovorí, že ak sa okamžite nezvýši počet sudcov a dôjde k prerozdeľovaniu prípadov po kolegoch, ktorých vyzlečú z talára pre vážne pochybenia, odchádza od 1. januára 2017 do dôchodku. Súdu, ktorý pojednáva jedny z najzávažnejších káuz, tak hrozí kolaps.
Výsledok? Vraždy mafiánskych bosov Petra Čongrádyho a Miroslava Sýkoru, dvojnásobnú vraždu v Moste pri Bratislave, bytovú či bankomatovú mafiu nebude mať kto pojednávať, respektíve bude sa musieť začať odznova a obžalovaní sa môžu dostať z väzby.
Na hrane
Z informácií, ktoré sme v posledných týždňoch zistili o situácii na Okresnom súde Bratislava I, vyplýva, že ide o jednu z najzávážnejších káuz slovenskej justície. Problémom sú nielen prešľapy sudcov, ale aj ich akútny nedostatok.
Okresný súd Bratislava I už prišiel o Pavla Dekánka, ktorý sa „preslávil“ desiatkami premlčaných prípadov. Niekdajší vojenský sudca odišiel pred časom do dôchodku a v súčasnosti čelí obvineniu z prečinu marenia úlohy verejným činiteľom. Jeho prípady rozdelili medzi ostatných sudcov.
Podobná situácia sa však môže zopakovať. Ďalším dvom sudcom - Jurajovi Mihálovi a Stanislavovi Dutkovi - hrozí pre vážne pochybenie vyzlečenie z talára. Ak sa tak stane, ich prípady prejdú na výrazne zoštíhlený tím.
Sudca Jamrich a jeho nadriadená Eva Fulcová bez obalu hovoria o hrozbe kolapsu. Nie preto, že „omylných“ sudcov zbavia talára, ale preto, že legislatívne pravidlá pri prijímaní nových sudcov nie sú flexibilné a minister spravodlivosti Tomáš Borec doteraz nepohol s návrhmi na zmenu.
Čítajte viac:
Súd, kde by mala pôsobiť elita justície, má na konte nehorázne kiksy
Katastrofálne podmienky
Na Okresnom súde Bratislava I pracuje na trestnom úseku sedem sudcov. Jeho predsedníčka Fulcová od nástupu do funkcie upozorňuje, že je to vzhľadom na závažnú agendu málo.
„Žiadala som ministra spravodlivosti o zvýšenie počtu sudcov minimálne o jedného, ideál by bol dvaja, ale je to bez reakcie,“ hovorí počas našej návštevy súdu, ktorý pripomína, vo všetkej úcte, skôr zberné suroviny.
Kancelárie sú zahatané tonami spisov, sudcovia sa k stolom predierajú cez úzke tunely vytvorené zo stohov papiera. Inak to nie je ani v kancelárii sudcu Jamricha, ktorý nás víta v miestnosti obloženej hromadami spisov.
„Toto je jeden prípad podvodu, ktorý má štyridsať zväzkov, je v ňom zahrnutých dvestopäťdesiat skutkov, ktoré sa stali v rokoch 1995 až 1996. V tejto súvislosti mám vypočuť asi šesťsto svedkov, ale tí nemajú záujem chodiť, lebo vedia, že nič nedostanú, takže sa nedá ani odhadnúť, kedy by sa mohol prípad ukončiť,“ ukazuje jeden z prípadov, ktoré rieši.
A dodáva, že podobných prípadov má každý z jeho kolegov dvadsať až tridsať. „Tento súd rieši najzávažnejšiu agendu v rámci celého Bratislavského kraja. Určuje mu to zákon, no pracovné podmienky sú katastrofálne,“ nekladie si obrúsok pred ústa.
Horúci zemiak
Súd, ktorému hrozí kolaps, má podľa zákona ako okresný súd v sídle kraja vecnú príslušnosť na konanie v trestných veciach. Rieši prípady, ktoré svojou náročnosťou zodpovedajú agende Špecializovaného trestného súdu. Jeho personálne a materiálno-technické zabezpečenie však tomu nezodpovedajú. Aj podľa predsedníčky Fulcovej je katastrofálne.
Minister Borec súhlasí, že súd potrebuje nové priestory i lepšie vybavenie. Fulcovej požiadavku na nových sudcov považuje za legitímnu a dušuje sa, že sa jej snažia vyjsť „maximálne v ústrety“.
Podľa neho však nie je problém v neflexibilnej legislatíve, ale v počte sudcov, ktorých môžu rozdeliť medzi jednotlivé súdy. „Aj preto je veľmi dôležité, aby prezident čo najskôr vymenoval nových sudcov, ktorých mu predložila Súdna rada,“ ukazuje prstom na hlavu štátu.
Fulcová upozorňuje na zdĺhavosť procesu. „Pri odchode sudcu musím žiadať ministerstvo o pridelenie miesta. Až po jeho pridelení sa môže vypísať výberové konanie. Obsadiť ho možno po previerkach Najvyššieho bezpečnostného úradu. Tento proces môže trvať aj viac ako rok,“ vysvetľuje. Za ten čas podľa nej súd skolabuje a nebude možné pojednávať v desiatkach prípadoch.
Borec tvrdí, že v posledných štyroch rokoch pridelil na spomínaný súd „dvanásť nových miest, ktoré sčasti vykryli sudcov odchádzajúcich do dôchodku, prípadne na iné súdy“.
V praxi to znamená len toľko, že odchodom sudcu do dôchodku alebo na iné pracovisko oficiálne zaniklo miesto na okresnom súde, jeho predsedníčka musela podľa zákona požiadať o „nové“ a čakať, kým jej minister vyhovie. Celkový počet sudcov na súde sa však nezvýšil.
Minister sa tiež kasá, že za necelé štyri roky úradovania kúpil pre okresný súd polorozpadnutú budovu v centre Bratislavy. Doteraz však nezabezpečil financie na jej rekonštrukciu.
Čítajte viac:
Ďalší prešľap súdu: Muž obvinený z brutálnej vraždy je na slobode!
Dvaja na vyhadzov
Zatiaľ čo minister sa sťažuje, že sa mu nepodarilo zvýšiť budúcoročný rozpočet, a teda ani limit na počet sudcov, vymenúva všakovaké opatrenia a volá na zodpovednosť prezidenta, Okresný súd Bratislava I kolabuje. Fulcovej vyjadrenie o tom, že sedem sudcov nestačí, rieši, ako sám vraví „v rámci možností“.
Predsedníčka oponuje, že doteraz na jej žiadosti nereagoval. A čelí ďalšej hrozbe. Dvom sudcom totiž hrozí vyzlečenie z talára, návrhy sú už na Najvyššom súde. Juraj Mihál pochybil v prípade muža, ktorý plánoval únos dieťaťa, a ten sa vinou jeho prešľapu dostal na slobodu. Po chybe Stanislava Dutka zas smeroval na slobodu muž obžalovaný z vraždy priateľky.
Ak menovaní prídu o talár, zo siedmich sudcov zostanú piati, ktorí si budú musieť rozdeliť stovky káuz nezodpovedných kolegov. Sudca Jamrich hovorí, že v takom prípade odíde do dôchodku, lebo situácia sa stane neúnosnou. Z piatich sudcov tak zostanú štyria.
Okamžité nahradenie novým sudcom je podľa Fulcovej nemožné. Navyše, na Okresný súd Bratislava I sa noví adepti nehrnú. Plat sudcu je rovnaký ako plat jeho kolegu v inom bratislavskom okrese, hoci ten má podstatne jednoduchšiu agendu.
Ako kauza dopadne, je v rukách ministra. Nám obyčajným ľuďom zostáva veriť, že sa nedočkáme hromadného prepúšťania obžalovaných v najzávažnejších kauzách po vypršaní väzobných lehôt a pojednávaní vlečúcich sa ďalšie roky.
Najzávažnejšie otvorené kauzy
Dvojnásobná vražda v Moste pri Bratislave - sudca Ján Jamrich
Dvojnásobná vražda sa stala v decembri 2004 v Moste pri Bratislave. Najatí vrahovia namiesto bývalého policajta zastrelili jeho mladú priateľku a desaťročného syna. Šlo o súčasť vybavovania účtov v podsvetí. Za streľbou stojí podľa obžaloby gang Branislava Adamča. Kauza je na Okresnom súde Bratislava I od roku 2008.
Sudca Ján Jamrich, ktorý prípad pojednáva, je v dôchodkovom veku. Vyhlásil, že ak sa budú prerozdeľovať prípady čo i len jedného z kolegov, ktorý zo súdu odíde alebo bude musieť odísť, nastúpi do dôchodku. Jamrichov odchod by znamenal ďalšie prerozdeľovanie prípadov vrátane dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave.
Ak obžalovaní nebudú súhlasiť s pokračovaním, Jamrichov nástupca bude musieť pojednávať od začiatku. Celý proces sa tak natiahne, čo platí aj pre ďalšie prípady.
Vražda mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho - sudca Ján Jamrich
Muža považovaného za bosa bratislavskej vetvy sýkorovcov Petra Čongrádyho, alias Čongiho, zastrelili v septembri 2004. Stalo sa tak za bieleho dňa pred pizzeriou v bratislavskej Petržalke. Pôvodne chceli Čongrádyho zlikvidovať už v roku 1999. Dvaja muži mali obeť zastreliť pred bratislavským barom, no podľa skorších vyhlásení polície sa im nepozdávala situácia a od zámeru ustúpili.
Z prípravy vraždy neskôr obvinili kvarteto Sergej Miňajlenko, Peter Holáň, Roman Jaďuď a Dušan Šurina. Čongrádyho napokon popravili päť rokov po nevydarených prípravách. Z vraždy obvinili Sergeja Miňajlenka, Petra Holáňa, Ivana Beňu, Vladimíra Smetanu a Petra Koperu.
Prípad prípravy Čongrádyho vraždy sa začal na Okresnom súde Bratislava I pojednávať až tento rok. Ak Jamrich odíde do dôchodku, pojednávanie sa bude musieť začať odznova. Obvineným zas plynie väzba.
Bytová mafia - sudca Stanislav Dutko
Bytová mafia úradovala na území Bratislavského kraja niekoľko rokov. Skupina ľudí prostredníctvom nastrčených osôb vybavených falošnými dokladmi získavala nehnuteľnosti v celkovej hodnote niekoľko miliónov eur. V roku 2010 v kauze obžalovali štrnásť ľudí na čele s bývalým recidivistom a agentom polície Jozefom Dragom.
Predsedom senátu pojednávajúceho kauzu bol dnes už bývalý sudca Pavol Dekánek, ktorý nechal svojou nečinnosťou premlčať desiatky prípadov. Po jeho odchode zo súdu sa vo veci takmer rok nekonalo.
Prípad napokon pridelili novému sudcovi. Tým sa stal Stanislav Dutko, ktorému hrozí pre pochybenie v inom prípade vyzlečenie z talára. Ak bude kauza pridelená ďalšiemu sudcovi, pojednávanie sa môže vrátiť na začiatok.
Bankomatová mafia - sudca Juraj Mihál
Gang Jána Golisa sa stal známym tým, že pomocou auta vytrhával zo stien bankomaty a prisvojoval si ich obsah. Zlodejom sa pripisuje dvadsaťpäť prípadov ukradnutých bankomatov po celom Slovensku vrátane dvoch, čo zmizli z bratislavských obchodných centier. Obžaloba v prípade bankomatového gangu prišla na súd koncom októbra 2012.
Prípad pridelili sudcovi Jurajovi Mihálovi, ktorý si zaň vyslúžil obžalobu. Podľa prokurátora sa po Mihálových chybách v novembri 2013 a máji 2014 dostali na slobodu členovia gangu vrátane Golisa. Mihálovým prešľapom sa zaoberal Okresný súd v Trenčíne. Ten ho spod obžaloby oslobodil, verdikt zatiaľ nie je právoplatný.
Mihál však chybil znova. Po tom, čo sa vinou jeho prešľapu dostal na slobodu muž obžalovaný z prípravy vydieračského únosu dieťaťa, mu hrozí vyzlečenie z talára. Keď sa tak stane, jeho prípady budú musieť rozdeliť medzi kolegov a hrozí, že pojednávať sa bude musieť odznova. Autičkársky gang Martina Ráca - sudca Juraj Mihál
Martin Rác, ktorý v minulosti tvoril pár s herečkou Karin Haydu, je obžalovaný z falšovania a pozmeňovania identifikačných údajov áut. Vo väzbe bol od mája 2011. Pre procesnú chybu sudcu sa na krátko dostal na slobodu. Znova ho však zadržali pre iný skutok.
V súčasnosti je už opäť na slobode, dôvody väzby vraj pominuli. Predsedom senátu, ktorý prípad pojednáva, je sudca Juraj Mihál. V prípade, že by ho vyzliekli z talára, Ráca by zrejme čakal nový proces.
Rozhovor s ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom nájdete v aktuálno vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.