Premiér Igor Matovič obišiel svojich koaličných partnerov aj odporúčanie odborníkov a zahral sa na neomylného záchrancu. V tajnosti vyslal vojenské lietadlo do Moskvy a dal doviezť neschválenú vakcínu. Na košickom letisku s veľkou pompou vítal so svojím verným ministrom zdravotníctva Krajčím privezené vakcíny Sputnik V. Teda prvých 200-tisíc kusov, ktorými majú očkovať v košickej nemocnici. Prezentoval sa ako geroj, ktorý sám túto veľkú vec vykonal.

„Slovensko bude môcť v nasledujúcich mesiacoch zrýchliť tempo očkovania o viac ako 40 percent,“ skonštatoval. To, že svojou tvrdohlavosťou vyvolal absolútne pohoršenie svojich koaličných partnerov, ho jednoducho nezaujíma. Veď on predsa zachraňuje ľudí.

Infarkt koalície

Ako prvý zareagoval Tomáš Valášek zo strany Za ľudí. „Tajné vojenské lety. Neoverené ruské vakcíny. Záhadný sprostredkovateľ blízky Vladimirovi Putinovi. Sem sa dopracoval predseda vlády Slovenskej republiky rok po voľbách,“ napísal v statuse na sociálnej sieti. Vystúpil z vládnej koalície a vzdáva sa postu predsedu Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti. A to nie je všetko.

Za hlavu sa chytajú aj ďalší politici a odborníci. Na Slovensku mnohými uznávaný vedec, biochemik Pavol Čekan, s ktorým sa radil Matovič len prednedávnom a spolu mali dolaďovať kroky, aby sa úmrtnosť a šírenie ochorenia COVID-19 v našej krajine aspoň ako-tak spomalilo. Čekan verejne vyhlásil, že on sám sa Sputnikom očkovať nedá. A ak tak niekto urobí, nech to robí len na svoju zodpovednosť.   

„Hanbím sa. Hanbím sa za to, že jediná vakcína, ktorú sme s ováciami vítali na letisku, je neregistrovaná vakcína. Nečudujem sa, že pre civilizovaný svet pôsobíme ako dedinská periféria,“ krúti hlavou poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková. Nechápe, prečo, keď už chceme takto vítať pomoc zo zahraničia, sme nevítali aj registrované vakcíny, ktoré k nám dorazili z EÚ. „Prečo s takou slávou vítame neregistrovanú vakcínu, ktorou v Rusku očkovali len jedno percento populácie, a aj doma sa stretáva s vlnou kritiky? Tak potom prečo v druhej a tretej vlne nedonesieme všetkých 40 vakcín, ktoré existujú proti tomuto ochoreniu a neočkujeme aj nimi? Je to jasné. Ľudia nemajú dostatok informácií o ich bezpečnosti,“ vysvetľuje ďalej Bittó Cigániková a dodáva: „Pozrite, každý je zodpovedný sám za svoje konanie a kto sa chce dať takouto vakcínou zaočkovať, nech tak urobí.“ Mrzí ju však, že Matovič svojím exhibicionistickým kúskom zmaril rokovania ministerstva zahraničných vecí s krajinami EÚ, ktoré sa nám snažili pomôcť a chceli nám dodať certifikované vakcíny. Aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok má výhrady. „Neodmietam vakcínu Sputnik V preto, lebo je to ruská vakcína. Mám výhrady proti tomu, že sa má dostať do členských štátov bez schválenia Európskou liekovou agentúrou.“

Dankova (ne)pomoc

Premiér je voči kritike slepý, vidí len svoje víťazstvo. A odmieta sa oň deliť s bývalým šéfom parlamentu Andrejom Dankom. Ten sa nikdy netajil svojimi nadštandardnými vzťahmi s Ruskom a teraz je nahnevaný, že Matovič zlízal všetku politickú smotanu.

„Ja som ako prvý komunikoval s ruským ministrom, ktorý má k Slovensku veľmi blízko a chcel slovenskému národu pomôcť. Ja som sa týždne snažil skontaktovať s Matovičom. Potom som kontaktoval Sulíka. Hovoril som mu, že v Moskve vedia Sputnik V pre Slovensko pripraviť. Nehovorilo sa o výrobe pre nás, ako to tvrdil Matovič. Hovorilo sa o tom, že Slovensko a Maďarsko sa dostali do prvej vlny dodávky tohto lieku,“ upresnil Danko. Ako tvrdí, je stále v kontakte s ruským ministrom, ktorému za vakcíny aj poďakoval. A v talóne má ďalšiu ponuku. Pre Slovensko vraj vie s Ruskom dohodnúť aj liek podobný ivermektínu tiazavirín. No v tomto prípade by bolo treba klepať na brány iného významného ruského politika. A len Danko vie ktorého.

Priamo cielené

Igor Matovič a jeho verný minister zdravotníctva v mene populizmu a vidiny zázračného riešenia obchádzajú všetko, čo sa len dá, a zodpovednosť za dovezenú predraženú vakcínu hádžu na lekárov. Už existuje obežník ministerstva zdravotníctva pre košickú nemocnicu, kde je jasne deklarované, že neregistrovanú vakcínu môžu pacientom podávať, a to na plnú zodpovednosť ošetrujúceho lekára.

„Je to bežný postup pri neregistrovaných liekoch, že plnú zodpovednosť hodí rezort zdravotníctva na konkrétneho lekára. Robí sa to bežne. No som zvedavý, kto z lekárov si toto vezme na triko,“ prezrádza lekár z košickej nemocnice, ktorý si praje ostať v anonymite. Navyše, situácia s očkovaním nie je taká jednoznačná, ako sa na prvý pohľad zdá. Obyčajný občan si totiž nevyberie sám, akou vakcínou bude zaočkovaný. Určuje to štát vo svojich nariadeniach.

„Funguje to takto - príde konkrétny človek a podľa jeho veku a zaradenia - či je to záchranár, alebo napríklad učiteľ, taxikár, alebo predavač - mu podáme presne na to určenú vakcínu od konkrétneho výrobcu. Je presne dané, pre koho je vhodná vakcína od Pfizeru, pre koho od Moderny či AstraZenecy. Jednoducho to nefunguje zatiaľ tak, že človek si sám vyberie vakcínu, ktorú chce. Áno, už sme tu mali aj učiteľky, ktoré chceli vakcínu určenú pre záchranárov. No tak to nefunguje,“ prezrádza nám zdroj z prostredia očkovania proti covidu.

Mrú ako muchy

Situácia v nemocniciach je napätá a alarmujúca. Výnimku netvorí ani Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. Úmrtnosť narastá raketovým tempom.

„Kým v mesiacoch december 2020 a január 2021 sme ju v UNLP mali na úrovni necelých 24 percent, vo februári stúpla takmer na 30 percent. Značná časť pacientov prichádza vo veľmi zlom stave. V decembri zomrelo v UNLP na COVID-19 79 pacientov, v januári 185, vo februári 259,“ upresnila hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

Podľa lekárov je situácia každý deň iná. Niektoré dni mali úmrtnosť 3 pacientov s covidom, no boli aj také, keď zomrelo 17 pacientov. To znamená, že každú približne hodinu a pol zomrel jeden taký pacient. Nemocnica pripúšťa, že úmrtnosť je vyššia u starších pacientov, no varujú, že s ťažkými stavmi v súvislosti s covidom sa stretávajú aj u mladších ročníkov. V súčasnosti nie je ničím výnimočný 30-ročný pacient s vážnymi komplikáciami.

FOTO z vítania ruskej vakcíny Sputnik V v Košiciah v GALÉRII

„Priemerný vek covidových pacientov v našej nemocnici je 60 rokov. Pacientov do 40 rokov máme momentálne 30. Ľudia do 50 rokov (vrátane) tvoria štvrtinu našich pacientov,“ hodnotí situáciu generálny riaditeľ UNLP Vladimír Grešš.