Tip na článok
Ivo Nesrovnal: Svojím vozovým parkom ani majetkom sa netajil, teraz má jedno z áut odstavené v mestskej garáži.

Ľudový primátor Nesrovnal: Svoje Porsche parkuje na náklady mesta

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal ukrýva svoje športové auto pred zrakmi ľudí. Za verejné peniaze.

Galéria k článku (5 fotografií )
Zapojené: Toto auto nevyzerá, akoby ho Nesrovnal denne používal na jazdenie do práce.
Mestská: Časť garáže je vyhradená pre magistrát. Poslanci tam môžu parkovať iba počas zastupiteľstiev.
Za rohom: Športové Porsche 911 v originálnej autoplachte je skryté pred očami návštevníkov garáže.

Schované za rohom, zabalené do striebornej plachty stojí v mestskej garáži auto primátora Iva Nesrovnala - športové Porsche 911. Keby mal za garáž platiť, stála by ho ročne vyše tritisíc eur.

Skryté na mestskom

Primátorovo Porsche parkuje v podzemnej garáži na Uršulínskej ulici v centre mesta. Auto je odstavené v tej časti garáží, ktorú má v užívaní mesto Bratislava. Tá je od verejnej garáže oddelená samostatnou rampou i značkou. Bez povolenia sa v nej parkovať nesmie.

„Nesrovnal tam má športové auto. Keď sa prišlo na to, že ho tam dlhodobo parkuje, premiestnili ho na iné poschodie,“ dozvedeli sme sa od ľudí blízkych mestskému zastupiteľstvu.

Konanie primátora ich trochu prekvapilo. Nikdy sa totiž netajil tým, že má dosť peňazí, ktoré si zarobil ako právnik. Je preto zaujímavé, že Porsche má odparkované v mestskej garáži na náklady mesta.

Za rohom je asi preto, aby nebilo do očí bežným obyvateľom mesta, ktorí v garáži parkujú a platia za to. A nie práve málo. Tri eurá za hodinu.

Nie každý deň

Nesrovnal pred voľbami priznal, že má až dve vozidlá Porsche. Športovú verziu 911, ktorú kúpil v roku 2002 za 139-tisíc eur, a Porsche Cayenne takmer za 37-tisíc eur. K tomu má motorku BMW. Priznal tiež niekoľko nehnuteľností v Prahe aj Bratislave. Zároveň uviedol, že za rok 2013 zarobil 121-tisíc eur.

Garáž, v ktorej 911-ku parkuje, by mala slúžiť pre vedúcich pracovníkov mesta, aby ráno mali kde odstaviť autá a nehľadať zbytočne parkovacie miesta.

Primátorov tátoš však nepôsobí, že by ho dennodenne používal na bežné jazdenie. Auto je poctivo zabalené do originálnej striebornej autoplachty Porsche. A je napojené na sieť.

„To sa obvykle robí vtedy, ak sa s ním jazdí menej ako raz za týždeň. Ak by stálo dlhšie bez toho, hrozilo by mu vybitie batérie,“ vraví fanúšik Porsche, ktorý má podobný kúsok doma.

Nepredpokladá ani, že majiteľ by auto do plachty balil každý deň a najmä bez toho, aby ho predtým umyl. „Ak je napríklad zaprášené, môže sa pri balení poškriabať lak,“ dopĺňa nadšenec tejto značky, ktorý nechce byť menovaný.

Na auto sa Nesrovnala pýtal aj mestský poslanec Marián Greksa. „Vídal som ho tam zabalené už od januára,“ hovorí. Poslanci majú pritom zadarmo garáž iba počas zastupiteľstiev, ktoré sú približne raz za mesiac. Po tom, ako sa Greksa na auto pýtal, Porsche presunuli na iné poschodie, kde mestskí poslanci raz mesačne zvyčajne neparkujú.

Šetrí?

Nesrovnal má ako primátor k dispozícii služobné Audi A8 aj so šoférom. Preto sme sa opýtali magistrátu Bratislavy, či za garáž niečo platí. Keby bol totiž obyčajný občan, rok parkovania by ho v tej istej garáži vyšiel minimálne na 3 200 eur.

Pri bežnom parkovaní stojí v danej garáži parkovanie tri eurá za hodinu alebo 21 eur za celý deň. A to už je celkom pekná suma na ušetrenie.

Mesto Bratislava sa však na jednoznačnú otázku, či teda Nesrovnal za parkovacie miesto platí, keď tam má dlhodobo odstavené súkromné auto, vyhlo.

„Primátor má v garáži pridelené jedno parkovacie miesto,“ veľmi stručne konštatovala hovorkyňa mesta Ivana Skokanová. Prečo na mieste magistrátu dlhodobo parkuje práve svoje športové Porsche, sme sa však už nedozvedeli.

VIDEO Plus 7 Dní