Reklama

Lukáš Machala prehovoril o výlete v Londýne s Rózsom: Takto obhajuje kontroverzné gesto Bombica

Lukáš Machala obhahuje kontroverzné gesto Bombica.

Zdroj: Telegram/Lukáš Machala

Reklama
Natália Podhorná

Natália Podhorná

redaktorka politiky

Lukáš Machala sa obhajuje tým, že je výsostne jeho vec, čo robí vo svojom súkromí. Takže sa môže stretávať aj s človekom, ktorý je obvinený z extrémizmu.

Pravá ruka Martiny Šimkovičovej na ministerstve kultúry reaguje na kritiku, ktorá ho zavalila po tom, ako zverejnil fotku s Danielom Bombicom alias Dannym Kollárom. So Slovákom, na ktorého je vydaný medzináročný zatykač, sa stretol spolu s Oskarom Rózsom cez víkend v Londýne. Problematické je gesto, ktoré Bombic na fotke ukazuje. Je totiž spájané s neonacizmom. Machala sa háji tým, že dodnes nie je presne stanovené, čo vlastne neonacizmus je.

„Neonacizmus do dnešného dňa nemá ustálenú a všeobecne akceptovanú definíciu. Zväčša sa charakterizuje ako rasistické, antisemitské, ultranacionalistické hnutie s prvkami xenofóbie a homofóbie. Podporuje autoritárstvo a je proti liberalizmu a komunizmu," píše Machala na Telegrame. Na akúkoľvek spojitosť s týmto pojmom preto treba podľa neho nahliadať vždy individuálne a v kontexte konkrétneho prípadu.

Ako právnik vás dôrazne žiadam...

Danny Kollár (42) je obvinený z extrémizmu, nebezpečného prenasledovania, ohovárania a elektronického obťažovania. Je jednou z najznámejších postáv slovenskej dezinformačnej scény. To však nebráni niektorým politikom a verejným činiteľom, aby sa s ním stretávali, či sa zúčastňovali diskusií s ním. Vrátane generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva kultúry. Argumentuje prezumpciou neviny a tým, že trestné konanie stále prebieha. „Ako právnik vás dôrazne žiadam, aby ste sa zdržali akýchkoľvek expresívnych vyjadrení na uvedenú osobu. Náš právny poriadok na neho totiž stále vzhliada ako na nevinného."

Zdroj: t.me/s/dannykollar

V Londýne žije už niekoľko rokov.

Čo sa týka výletu do Londýna, Machala kritizuje, že ľudia komentujú jeho súkromný program. „S pánom Rózsom sme boli na súkromnej ceste vo Veľkej Británii, kde sme sa v rámci nášho programu stretli aj s pánom Bombicom. Ak vás, páni moralisti, vyrušuje to, že sme počas nášho voľného času boli v zahraničí a rozprávali sa s človekom, ktorý je podľa vás zločinec, potom zjavne nepoznáte princípy právneho štátu," uvádza. FOTO Machalu z jeho pobytu v Londýne nájdete TU.

Problém však je, že ide o človeka, ktorý sa vôbec netají svojou náklonnosťou k neonacistickej ideológii. V minulosti bol už pristihnutý pri hajlovaní či spievaní neonacistických piesní. Gesto, ktoré predviedol na spomínanej fotke, je podľa Slovenského protifašistického hnutia neonacistický symbol White Power (Biela sila). Spája palec a ukazovák do kruhu s ostatnými prstami zdvihnutými hore a zvykne byť sprevádzaný žmurknutím jedného oka. Vyjadruje sa ním nadradenosť bielej rasy a extrémistické skupiny ho využívajú na vzájomnú identifikáciu.

Zdroj: Telegram/Danny Kollar DKX

Lukáš Machala, Oskar Rózsa a Daniel Bombic

Machala však tvrdí, že nič také toto gesto nereprezentuje. Podľa neho ide o vyvrátený hoax. „Je to medzinárodne uznávaný symbol ,OK', teda všetko v poriadku. Okrem toho, obsahuje ho každý smartfón na svete," píše. Celú vec uzavrel tým, že všetky tieto obvinenia sú len pokusom o ohrozenie dokončenia nového aranžmánu slovenskej hymny.

Zdroj: Telegram/Lukáš Machala

Trojica na spoločných raňajkách v Londýne.

Práve jeden z našich štátnych symbolov sa stal v uplynulých dňoch horúcou témou. Rózsa totiž dostal zákazku na jeho úpravu napriamo a zinkasoval za to desaťtisíce eur. Orchester, s ktorým novú podobu hymny nahrával, nedostal nič. Veľký rozruch vyvolal aj slovami, ktoré adresoval všetkým neprajníkom. Vo videu, ktoré hudobník zverejnil, totiž hovorí o tom, že nová hymna nie je pre všetkých a aby všetci hejteri zaliezli do dier. Vypočuť si ju budeme môcť zrejme prvého januára.

Anketa

Myslíte si, že Daniel Bombic naozaj ukazoval symbol znázorňujúci „OK"?

Autor článku

Natália Podhorná

redaktorka politiky
Venuje sa najmä politickým témam, ale píše aj o dianí z iných oblastí, napríklad krimi. Má 15-ročnú novinársku prax.
Výber pre vás