Nový guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír sa veru má! Príjem vyše 20-tisíc eur, služobné auto k tomu a ak pôjde v šľapajach svojho predchodcu, aj pracovné cesty. Bude si užívať ako veľký pán. Pokojne i v najdrahších hoteloch, do ktorých poletí biznis triedou. Lebo tak vraj peniaze míňal bývalý šéf NBS Jozef Makúch, ktorý sa, ktovie prečo, musel z postu porúčať skôr, ako sa mu skončilo šesťročné funkčné obdobie. Lenže roztomilo usmievajúci sa Peter Kažimír bude mať možno čosi navyše. V kuloároch sa totiž šepká, že už časom by ho mohli do práce, z práce, po meste, po nákupoch či všelikde inde rozvážať skutoční profesionáli. Konkrétne príslušníci z elitného policajného Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.

Zvyknutý na profesionálov

O tom, že ministerstvo vnútra plánuje rozširovať okruh chránených osôb, ktorými sú traja najvyšší ústavní činitelia, teda prezident, premiér a šéf parlamentu, aj ministri či podpredsedovia Národnej rady SR, sa v zákulisí povrávalo už niekoľko mesiacov. Presnejšie tak dlho, ako je známe, že novým guvernérom NBS sa oficiálne stal Peter Kažimír. Lebo práve kvôli nemu sa vraj chystali zmeny v zozname významných funkcionárov, ktorých by v budúcnosti mohli vyvážať policajní profesionáli z ochranky. Bývalý minister financií si totiž na tých svojich, ktorí mu slúžili niekoľko rokov, údajne zvykol natoľko, že by bol rád, keby mu zostali pridelení naďalej. Nehovoriac o výhodách, ktoré so sebou služby príslušníkov z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov prinášajú. V prípade potreby napríklad možnosť použitia policajného majáka či pokojne prekročenie povolenej rýchlosti, keďže policajti také čosi môžu. Samozrejme, keď musia. Nuž a keď chránená osoba povie, že sa ponáhľa hoci aj po dieťa do školy, rýchla jazda a maják sú naozaj nevyhnutné.

Na službu pri Kažimírovi sa zrejme nesťažovali ani samotní ochrankári. Tí jeho si totiž užívali výhody, ktoré im ostatní kolegovia len tíško závideli. Odmeny vo výške niekoľkých tisíc eur či zahraničné služobné cesty neboli nič výnimočné. A to napriek tomu, že minister financií nepatrí do okruhu najprísnejšie chránených osôb. To sú tie, ktoré majú okrem špeciálne cvičených vodičov pridelených osobných strážcov. Okrem troch najvyšších ústavných činiteľov medzi ne patria už iba ministri vnútra, obrany a spravodlivosti. Z uvedeného logicky vyplýva, že príslušníci z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov nemali dôvod sprevádzať chránenú osobu na cestách v zahraničí, ale sprevádzali. Na dôvody sme sa pred časom pýtali aj ministerstva vnútra, ktoré však odmietlo odpovedať. Išlo vraj o utajované skutočnosti.

Guvernér NBS: Peter Kažimír si na novom poste finančne prilepší. Mesačne by mal poberať okolo 20-tisíc eur.
Guvernér NBS: Peter Kažimír si na novom poste finančne prilepší. Mesačne by mal poberať okolo 20-tisíc eur.
Zdroj: TASR

Bývalý financmajster už niekoľko dní oficiálne zarezáva ako guvernér NBS, ale zatiaľ ho podľa našich zistení vozí iba obyčajný vodič, ktorého mu poskytuje nový zamestnávateľ. Prečo? Má vraj jednoducho smolu. „Prúsery“ okolo ochranky, ktoré sa v posledných týždňoch dostali na verejnosť, totiž pribrzdili snahy o rozšírenie okruhu chránených osôb. Taký papalášizmus by totiž kompetentní obyčajným ľuďom už naozaj veľmi ťažko vysvetlili. Aj samotný rezort vnútra povedal, že momentálne o rozšírení okruhu chránených osôb neuvažuje.

Byt za babku

A tak pre nového guvernéra NBS nateraz jazdí úslužný šofér z banky, ktorý ho každé ráno čaká pred luxusným domom v bratislavskom Starom Meste. Presne pred tým, ktorý má Peter Kažimír za niekoľko tisíc eur mesačne prenajatý od firmy tak trochu kontroverzného podnikateľa Ladislava Reháka. Jeho rodina je známa aj tým, že jej mladší členovia v minulosti udržiavali čulé kontakty s bratislavským podsvetím. Nový guvernér NBS býva v prenájme napriek tomu, že v centre hlavného mesta vlastní dva byty. K jednému pritom prišiel za celkom slušný peniaz. Ako množstvu iných i významných ľudí mu ho pred mnohými rokmi odpredalo mesto.

Ide o byt v dome na Puškinovej ulici, ktorý v minulosti vlastnilo hlavné mesto SR Bratislava. Neskôr správu nad ním prevzala mestská časť Bratislava-Staré Mesto. Podľa jej hovorcu Mateja Števove sa v roku 1998 realizoval prevod bytov a nebytových priestorov v dome do vlastníctva ich nájomcom v súlade s vtedy platnou legislatívou. „Ing. Peter Kažimír ako stavebník mal uzatvorenú s hlavným mestom SR Bratislava o vstavbe bytu a prevode spoluvlastníckeho podielu na pozemku patriaceho k tomuto bytu. Predmetom zmluvy bola vstavba bytu v povalových priestoroch obytného domu nachádzajúceho sa na Puškinovej ulici 2 v Bratislave, nadobudnutie vlastníctva k novovybudovanému bytu a k spoluvlastníckemu podielu na spoločných častiach, spoločných zariadeniach domu a príslušenstve i spoluvlastníckeho podielu na pozemku. Prevod spoluvlastníckeho podielu na pozemku a prevod novovybudovaného bytu bol schválený uznesením Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Staré Mesto zo dňa 31. marca 1998. Výlučné vlastníctvo stavebníka k bytu vzniklo dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia príslušného stavebného úradu o kolaudácii. Kúpna cena bola stanovená na sumu 72 910 korún, teda 2 420,16 eura,“konštatoval Matej Števove.

Výmena: Došlo k nej niekoľko rokov pred vypršaním mandátu dnes už bývalého guvernéra NBS Jozefa Makúcha, vpravo.
Výmena: Došlo k nej niekoľko rokov pred vypršaním mandátu dnes už bývalého guvernéra NBS Jozefa Makúcha, vpravo.
Zdroj: TASR

Prilepší si

V tom istom dome vlastní exminister ešte jeden byt, ten podľa všetkého kúpil, pretože mestská časť mu ho neprevádzala. Obidve nehnuteľnosti nový guvernér NBS zrejme prenajíma, čo vyplýva z jeho majetkových priznaní, ktoré každoročne podáva do Národnej rady SR. V nich uvádza, že len minulý rok zarobil na správe vlastného majetku vrátane príjmu z prenájmu, podielov na zisku a prijatých úrokoch vyše 122-tisíc eur. Ako minister financií si zas na účet pripísal sumu zhruba 33 500 eur a ďalšiu čiastku jeho príjmu predstavovali paušálne náhrady vo výške asi 10 500 eur. Dokopy tak bývalý financmajster minulý rok zarobil 166-tisíc eur.

V novej pozícii si značne prilepší. Plat guvernéra NBS sa totiž pohybuje na úrovni okolo 16 500 eur mesačne, k čomu treba prirátať aj štyritisíc eur, ktoré bude poberať ako člen bankovej rady NBS. Ročne si tak Peter Kažimír môže na účet pripísať úctyhodných vyše 350-tisíc eur, ak, samozrejme, rátame aj peniaze zarobené mimo oficiálnej funkcie. Na druhej strane, všetko má svoju daň. Bývalý politik strany Smer bude mať oveľa menej času na rodinu ako doteraz. Lebo guvernér NBS vraj veľa cestuje. Mimo SR môže byť v priebehu roka aj päť mesiacov. Ktovie, aké stopy to zanechá na vzájomnom spolužití Petra Kažimíra a jeho partnerky moderátorky Kataríny Koreckej.