Nepríjemné déjà vu musia zažívať hlavní hrdinovia kauzy Gorila, ktorá začiatkom roka 2012 vyhnala do ulíc tisíce protestujúcich. Skoro na celých sedem rokov verejnosť na prípad údajného spisu SIS takmer zabudla. Raz za čas sa síce objavila nejaká krátka správa, ale aktéri mohli v pokoji spávať. Polícia kauzu síce vyšetrovala, ale výsledky neprezentovala a všetko vyzeralo, že zapadla prachom. Až kým sa v trezore Mariana Kočnera neobjavilo USB s nahrávkou, ktorá je, zdá sa, zhodná s dokumentmi z roku 2011.

Ukrytá

Hlavnou ženskou hrdinkou Gorily bola a je šéfka výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM), ktorý dnes už neexistuje, Anna Bubeníková (56). Blondína s veľkým vplyvom na predaj štátneho majetku sa podľa údajného spisu SIS stretávala v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici s Jaroslavom Haščákom zo skupiny Penta. Podľa spisu mali spolu viac než kamarátsky či pracovný vzťah. Pasáže, na ktorých by mali byť ich hlasy, ale nič nehovoriace, sú očividne najvyhľadávanejšou časťou celej nahrávky. Bubeníková má rodinný dom v Ivanke pri Dunaji neďaleko Bratislavy napísaný na ňu a na jej manžela. Takisto rozľahlý byt v nadstavbe v bratislavskom Ružinove. Bubeníkovú sme sa snažili osloviť v jej dome, domáci telefón nik nebral. „Býva tu, pravdaže,“ dozvedeli sme sa od panej, ktorá má dom na rovnakej ulici ako Bubebníkovci. Bývalá šéfka výkonného výboru FNM podobne zmizla v roku 2011, keď kauza prepukla prvýkrát.

 

Hotelier

Jej muž je od roku 2016 konateľom v eseročke Hotel Tatry, ktorá vlastní hotel v Tatranskej Lomnici rovno vedľa veľkého parku. Od roku 2008 do 2016 bol v tejto firme konateľom aj Jozef Škalák. Jeho priezvisko je rovnaké, ako mala Anna Bubeníková za slobodna. Okrem Bubeníka figuruje vo firme Jozef Jurica, bývalý Bubeníkovej spolupracovník. Anna Bubeníková v súčasnosti oficiálne nefiguruje v žiadnych majetkových štruktúrach firiem. Ako sivá eminencia je však aktívna v developerskej spoločnosti Corwin. Tá od roku 2012 čoraz viac rastie na slovenskom stavebníckom trhu, na ktorom točí desiatky miliónov eur. V hlavnom meste má za sebou niekoľko rozsiahlych projektov, no transparentnosť jej vlastníckeho pozadia až taká rozsiahla nie je. Hlavným, 90-percentným akcionárom Corwinu je cyperská schránka CORWIN GROUP LIMITED. Jej skutoční majitelia si dávajú obrovský pozor, aby ostali v ústraní. Na valné zhromaždenia na Slovensku aspoň papierovo splnomocňujú rôzne osoby, aby ich zastupovali. V cyperskom obchodnom registri je ako riaditeľ firmy zapísaný Róbert Mitterpach. Ten je od konca minulého roka členom predstavenstva slovenského Corwinu a trvalé bydlisko si uvádza práve v bytovom dome na Sabinovskej ulici, kde vlastní byt aj Anna Bubeníková. Či je Bubeníková spoluvlastníčkou developera a kto vlastne za firmou na Cypre stojí, je zatiaľ neznáme.

MALCHÁRKOVA VILA Je napísaná na firmu, ktorej spoločníkom je pretekárov syn.
MALCHÁRKOVA VILA Je napísaná na firmu, ktorej spoločníkom je pretekárov syn.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Predajca áut

„Nahrávku som nepočul a počúvať sa ju nechystám a či som niečo čítal, je takisto moja osobná vec. Či som niečo robil, alebo nie, nech posudzujú tí, ktorí majú v právomoci to posudzovať. Zodpovedať sa za svoje činy je naša občianska povinnosť a ja som na to pripravený, tak ako každý slušný občan,“ vyjadril sa k nahrávke, ktorá sa objavila na verejnosti, exminister hospodárstva z čias Gorily Jirko Malchárek pre Denník N. Malchárek sa na pár rokov stratil z očí verejnosti. Na jeseň 2011, teda krátko pred zverejnením spisu Gorila, otvoril najväčšiu predajňu áut značky Audi na Slovensku. Len cenu pozemku odhadovali vtedy realitní agenti na 1,8 milióna eur. Ďalšie státisíce stála budova a zariadenie. Centrum vlastní akciovka Group One Finance, kde je Malchárek predsedom predstavenstva. Malchárek podľa údajného spisu SIS dostal provízie 329 miliónov korún, teda asi 11 miliónov eur. „Stále som viazaný mlčanlivosťou. Môžem potvrdiť, finančné toky v takejto výške sme našli. Je úlohou vyšetrovateľov poradiť si s tým.  Či to boli legalizačné schémy, alebo išlo o obchody medzi niektorými aktérmi,“prezradil Lukáš Kyselica, bývalý vyšetrovateľ kauzy Gorila v relácii Na telo.

Ako dodal, nešlo konkrétne o Malchárkove účty. Pristáli vraj na účtoch, kde ich mohol mať k dispozícii on alebo niekto jemu blízky. „Boli tam právne pomoci napríklad na Cyprus,“ dodal Kyselica. Penta na to hneď reagovala a označila to za hrubé zavádzanie. „Sme presvedčení, že vyšetrovatelia nemohli nájsť žiadny dôveryhodný dôkaz o tom, aby mohol L. Kyselica formulovať takéto čiastkové, no o to závažnejšie tvrdenia,“ vyhlásila Penta. Žiadajú preto Kyselicu a kompetentné orgány, aby zverejnili konkrétne informácie o tom, kto, kedy a kde posielal sumu na účet. „V opačnom prípade vnímame jeho vyjadrenie nie ako vyjadrenie bývalého vyšetrovateľa, ale ako budúceho politika, ktorý sa dopúšťa manipulácií a klamstiev,“ dodala Penta.

Aj rakovina

Malchárek žil aj v čase vypuknutia kauzy vo veľkej vile na Kramároch. Tá je teraz napísaná na spoločnosť Lease One, ktorej spoločníkom je pretekárov syn Christian Malchárek. Jej konateľom je však aj Jirko Malchárek. Ten mal v nedávnej minulosti zdravotné problémy. „Rakovina nie je chrípka. Nikdy nemôžete mať pocit, že nastal deň, keď ste ju definitívne porazili, a otvoríte si šampanské na oslavu zdravia. Áno, pár zhubných buniek sa u mňa našlo, ale dnes sa určite necítim pacientom. Som človek, ktorý si stráži zdravie, a nemôžem povedať, že momentálne s niečím bojujem,“ povedal expolitik v roku 2015 pre Plus JEDEN DEŇ. Teraz jazdí na luxusnom štvormiestnom Porsche a nepôsobí, že by ho opätovné prebudenie kauzy nejako zvlášť trápilo.

JIRKO MALCHÁREK Medzičasom prekonal rakovinu. Podľa vyšetrovateľa Gorily vraj finančné toky vo výške, ako spomínala Gorila, skutočne našli.
JIRKO MALCHÁREK Medzičasom prekonal rakovinu. Podľa vyšetrovateľa Gorily vraj finančné toky vo výške, ako spomínala Gorila, skutočne našli.
Zdroj: Matej Kalina

Čo je zlé na pití koly?

Jediným teraz aktívnym politikom, ktorý navštívil byt na Vazovovej, je predseda Smeru Robert Fico. Ten celé roky odmietal odpovedať na otázku, či tam bol, momentálne len priznal, že sa s Haščákom stretli viackrát. Teraz, hoci sa na verejnosti objavila nahrávka hlasu podobného jeho hlasu, ako si nielen pýta kolu, ale aj ako hovorí: „Fedor Flašík vybral 250 na stranu,“ či ponúka Pavla Pašku na rozhovory o zdravotníctve, premiér Peter Pellegrini ho bráni. Gorila je podľa Smeru kauzou Dzurindovej vlády. „Gorila nemá nič s mojou vládou. Je to vec z roku 2011 a dáva jasný obraz občanom o tom, ako tu vláda Mikuláša Dzurindu vládla a ako tu za úplatky rozpredávali najcennejšie fabriky, ktoré Slovensko malo,“ povedal Pellegrini v parlamente. Dodal, že nahrávka pravdepodobne korešponduje s prepismi, ktoré vyvolali svojho času protesty v uliciach. „Obsah je taký, že Robert Fico môže pokojne spať. Nezaznelo tam nič, čo by hovorilo o porušení zákona a nekalej činnosti,“ uviedol Pellegrini. Akoby zabudol, že podľa spisu sa v byte zastavil aj Ficov osobný tajomník František Határ a vybavoval trochu iné veci ako kolu. Határ je však už po smrti, a tak sa ho na to nedá opýtať.

Obvinený

Ďalšou osobou z Gorily je bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko, ktorého na poste nahradil práve Malchárek. Muž, ktorý teraz nosí na nohe náramok a čelí obžalobe v prípade falšovania zmeniek spolu s Marianom Kočnerom, bol prvý obvinený v kauze Gorila. Išlo o privatizáciu Paroplynového cyklu Pentou. Jeho obvinenie však zrušil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Údajný spis SIS Gorila bol vraj pomenovaný podľa majiteľa bytu na Vazovovej ulici Zoltána Vargu. Mal označovať jeho postavu, keďže ide o veľkého chlapa pripomínajúceho nabúchaného ochrankára. Varga je stále zapísaný v katastri ako vlastník spomínaného bytu.

Nahrávka: Použiteľná či nie?

Ohľadom nahrávky, ktorá sa dostala na verejnosť, sa vedú spory. Otázka je, či sa dá použiť v trestnom konaní. Názory právnikov sú rôzne. Podľa bývalého vyšetrovateľa Gorily Lukáša Kyselicu to bude možné. Podobný názor má exminister vnútra a advokát Daniel Lipšic. „Používa sa tvrdenie, že nahrávka Gorily nie je použiteľná, lebo bolo porušené právo majiteľa bytu Vargu na súkromie tým, že povolenie na odpočúvanie nebolo riadne zdôvodnené. Ale dnes je pomerne rozsiahla judikatúra aj nášho Najvyššieho súdu, ktorá tvrdí, že aj keď bolo porušené právo na súkromie, tak ten dôkaz sám osebe je použiteľný. Môj názor, je taký, že zvuková nahrávka Gorily je použiteľná v konaní. To však vyhodnotí súd, neviem si predstaviť, že by to polícia alebo prokuratúra vyhodnotila vo svojej kompetencii a prípad ani neposunula na súd,“myslí si Lipšic. Podľa advokáta Marka Benedika existuje rozhodnutie Najvyššieho súdu SR pripúšťajúce ako dôkaz v trestnom konaní aj nezákonný dôkaz, záznam odpočúvania, a odvolávajúce sa na niektoré rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva, no predstavuje zásadný odklon od doterajšej rozhodovacej praxe našich súdov a znamená úplne zásadné oslabenie ochrany základných práv a slobôd.

V LUXUSNOM PORSCHE Exminister hospodárstva Jirko Malchárek si na autá vždy potrpel.
V LUXUSNOM PORSCHE Exminister hospodárstva Jirko Malchárek si na autá vždy potrpel.
Zdroj: Archív

„Prečo? Pravidlá odpočúvania stanovuje štát zákonom. Majú zabrániť práve tomu, aby sa záznamy získané odpočúvaním v rozpore so zákonom použili. Majú byť, naopak, bezodkladne zničené. Bolo by to totiž v rozpore s právom dotknutej osoby na ochranu súkromia. Použitie nahrávok z akcie Gorila ako dôkazu by bolo nielen v rozpore so zákonom, ale navyše v rozpore s uznesením Ústavného súdu SR,“ vysvetľuje Benedik. Nahrávky boli spravené na základe rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave. Tieto rozhodnutia z dôvodu porušenia ústavných práv zrušil Ústavný súd SR. Podľa toho dokonca nesmú byť použité na žiadne právne významné účely, a teda ani ako dôkaz. Ako Benedik dodáva, pripustenie takéhoto nezákonného dôkazu v konaní by znamenalo, že štát sám naruší hranicu, ktorú stanovil v prípade ochrany súkromia jednotlivcov. Z hľadiska práva je úplne jedno, komu sa to stane. Šéf SIS Anton Šafárik potvrdil, že materiály, ktoré tvorili originál nahrávky, boli skartované na základe súdneho rozhodnutia.

Sedem rokov vyšetrujú

Naposledy v roku 2017 potvrdila špeciálna prokuratúra, že v prípade Gorila vyšetruje približne tridsať vecí, z ktorých bolo 14 neukončených. „Po právoplatnom skončení predmetnej trestnej veci bude špeciálny prokurátor Dušan Kováčik informovať poslancov aj verejnosť o všetkých skutočnostiach týkajúcich sa tejto kauzy,“povedala vtedy hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Najnovšie skritizovala postup orgánov činných v trestnom konaní prezidentka Zuzana Čaputová. „Kauza Gorila sa vyšetruje sedem rokov, preto už zrejme došlo k premlčaniu väčšiny skutkov. Aktéri tejto kauzy ďalej pôsobia vo svojich profesiách,“ povedala vo svojom vyhlásení.

Prečítajte si tiež: