Tip na článok
Riaditeľstvo väzenskej stráže si kúpilo Volkswagen za 52-tisíc eur (na ilustračnej snímke).

Luxus pre vyvolených: Väzenská stráž má auto za 52 tisíc eur

Vedenie väzenskej stráže si kúpilo auto so špeciálnou výbavou. Cena vozidla po zľave predstavuje 52 594 eur. Vraj doteraz žiadne také nemali.

Galéria k článku (3 fotografie )
Aspoň jedno: Nákup Volkswagenu za 52-tisíc eur zdôvodňuje vedenie väzenskej stráže tým, že potrebujú aspoň jedno veľké reprezentatívne auto.
Obmedzia sa?: Ministerstvo financií sľubuje, že limit na vládne limuzíny zavedie vo vlastnej novele zákona.
Riaditeľstvo väzenskej stráže: Minulý rok mali viac ako 40 služobných ciest a 15 zahraničných delegácií.

Parlament aktuálne schválil novelu zákona, podľa ktorej si podnikatelia v strate nebudú môcť odpísať z daní auto nad 48-tisíc eur. Inými slovami, štát stanovil pri autách hranicu luxusu, ktorú si budú môcť dovoliť len tie firmy, ktoré prosperujú a riadne platia dane.

Poslanec Miroslav Beblavý navrhoval, aby mal štát rovnaký meter aj na seba, keďže je známe, že verejné financie sú tiež dlhodobo v strate.

Len za minulý rok to bol schodok za viac ako dve miliardy eur. Jeho návrh však v parlamente neprešiel, a tak si začiatkom novembra mohlo Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže objednať sedemmiestny Volkswagen so špeciálnou úpravou na diplomatické účely za viac ako 52-tisíc eur.

Väzenský komfort

Volkswagen, ktorý si vedenie väzenskej stráže kúpilo, stojí v základnej výbave 27 600 eur s DPH. Štátna inštitúcia si však k nemu objednala špeciálnu úpravu za viac ako 28-tisíc eur, takže cena sa viac ako zdvojnásobila na konečných 61 207 eur, čo po poskytnutej zľave predstavuje 52 594 eur.

Vedenie väzenskej stráže si objednalo vyšší výkon motora takmer za 10-tisíc eur, pohon všetkých štyroch kolies za vyše 3 600 eur, automatickú prevodovku za viac ako 2-tisíc eur, xenónové svetlá takmer za 1 500 eur a špeciálne upravený interiér na diplomatické účely s posuvnými a otočnými sedadlami za viac ako 10-tisíc eur.

Riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž zdôvodňuje kúpenie auta v takejto výbave argumentom, že doteraz žiadne také nemali.

„Zámerom zboru je vlastniť jedno sedemmiestne služobné vozidlo, ktoré spĺňa jednak vysoké bezpečnostné kritériá na celoročnú prevádzku a zároveň poskytuje komfort prepravovaným osobám pri plnení služobných a pracovných úloh nielen zamestnancami zboru a 18 ústavov, ale aj pre potreby Ministerstva spravodlivosti SR,“ hovorí Baláž.

Volkswagen chcú využívať na prepravu zamestnancov a funkcionárov na rôzne školenia, návštevy a služobné cesty, ktorých minulý rok absolvovali viac ako štyridsať.

Diplomati

Ministerstvo financií síce v parlamente odmietlo Beblavého pozmeňovací návrh, ale tvrdí, že samo príde s podobným obmedzením luxusných áut pre štátnych a verejných úradníkov. Na takomto opatrení sa vraj už pracuje a bude súčasťou novely zákona o financovaní verejnej správy.

Výnimku na nakupovanie drahých limuzín v zlých časoch mal podľa Beblavého dostať len rezort vnútra, ktorý obstaráva autá na potreby ochrany ústavných činiteľov a diplomatických misií. Je pravdepodobné, že podobné ustanovenie si osvojí aj ministerský návrh. Zaklínacou formulkou sa teda môže stať „diplomatický účel“.

Aj Zbor väzenskej a justičnej stráže tvrdí, že špeciálne upravené auto potrebuje, okrem iného, na prepravu zahraničných delegácií z európskych väzenských služieb. Pýtali sme sa teda, koľko a akých diplomatických delegácií prijali minulý rok, keďže v bežnom spravodajstve ani na ich internetovej stránke sme takéto informácie nenašli.

Podľa Adriána Baláža privítali minulý rok pätnásť zahraničných návštev, čo spolu predstavovalo štyridsať účastníkov. Do akého terénu ich vozia, ak na to potrebujú silnejší motor a pohon kolies 4x4, a či sa to nedá zabezpečiť aj lacnejšími autami, už neodpovedal.

Gabriel Šípoš z Transparency International zostavil rebríček najdrahších áut vo verejnej správe za roky 2012 a 2013. Odpočítal 34 policajných Superbov 4x4 s cenou 43-tisíc eur, ktoré si netrúfa označiť za „papalášske“.

Vo výslednej tabuľke by Volkswagen Zboru väzenskej a justičnej stráže obsadil tretie miesto. Predbehol ho iba Mercedes rektora Univerzity Komenského za 63-tisíc eur a taktiež Mercedes šéfa Štátnych hmotných rezerv za 67-tisíc eur, ktorý obsadil prvé miesto.

VIDEO Plus 7 Dní