Rodinnú 6-izbovú vilu si naozaj nemôže kúpiť hocikto. V inzerátoch sa síce uvádza formulka „cena dohodou“, hodnota nehnuteľnosti sa však podľa odborníkov šplhá do výšok nedosiahnuteľných pre bežného, hoci aj majetnejšieho záujemcu.

Modernosť a originalita

Celková podlahová plocha domu je podľa údajov realitiek vyše 420 štvorcových metrov. Pozemok má vyše 2-tisíc štvorcových metrov. Najzaujímavejší je však opis stavby, ktorý len podčiarkuje jej netypickosť a luxusnosť. „Dom je postavený na ústrednom motíve átria, okolo ktorého sa na trojuholníkovom pôdoryse odvíja obytný priestor. Dôležitejší ako architektonická figúra je kontakt vnútorného obytného prostredia s exteriérom,“ uvádzajú realitky.

Súčasťou vily je napríklad inteligentná elektroinštalácia GIRA, kamerový systém, elektronický zabezpečovací systém. Kúrenie zabezpečujú dve tepelné čerpadlá IVT - systém zem/voda a solárne články. Dom je vybavený zabudovanými elektrospotrebičmi a svietidlami špičkových svetových značiek, nábytkom a doplnkami vyrobenými na mieru s mnohými atypickými prvkami. Nechýba ani zimná záhrada, terasy z exotického dreva, položený trávnik či trvalková záhrada na streche. Obyvatelia domu si môžu vychutnať saunu, fitnes i vírivku pre štyri osoby. Srdcom domu je podľa inzerátov átrium s 50-ročným bonsajom (japonský javor) a hlavným tromfom výhľad na Tatry.

Majiteľ vily: Vyštudovaný anestéziológ Jozef Tekáč, vpravo, je riaditeľom už tretej nemocnice.
Zdroj: Archív

Miliónová hodnota

Výhľad na celý luxus si však návštevníci Veľkého Slavkova vychutnať nemôžu. Pozemok s vilou je obohnaný vysokým gabionovým plotom, ktorý zabezpečuje súkromie majiteľa. Hodnotu nehnuteľnosti môžeme len hádať. Podľa internetu sa v súčasnosti ceny stavebných pozemkov pohybujú okolo 70 eur za štvorcový meter, takže v prípade spomínaného pozemku dosahuje jeho cena takmer 150-tisíc eur. Zložitejšie je to už s hodnotou domu. S prihliadnutím na jeho rozľahlosť i všetky technické a stavebné prvky sa viacerí oslovení odborníci zhodli, že sa ľahko môže vyšplhať poriadne vysoko nad milión eur.

Kto je Jozef Tekáč

Majiteľom luxusnej vily je súčasný riaditeľ Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Levoči Jozef Tekáč. Po­dľa údajov z listu vlastníctva kúpil pozemok v roku 2012. V tom istom roku vydali stavebné povolenie a v roku 2015 dostala jeho vila súpisné číslo. Levočskej nemocnici, ktorá patrí z dvoch tretín zdravotníckemu gigantu AGEL a z jednej tretiny mestu Levoča, šéfuje Jozef Tekáč od minulého roku. Podľa informácií od zamestnancov však už stihol napríklad zamestnať ako technicko-hospodárskeho námestníka syna svojej súčasnej priateľky či spôsobiť odchod viacerých odborníkov z vedúcich pozícií v nemocnici.

V minulosti bol absolvent Lekárskej fakulty v Hradci Králové riaditeľom nemocnice v Snine, kde sa podľa vtedajšej tlače zaslúžil o finančnú konsolidáciu zariadenia. Odišiel však pre nezhody s poslancami mestského zastupiteľstva, ktorým sa nepozdávalo sprivatizovanie niektorých zdravotníckych služieb. V čase, keď kupoval pozemok a staval luxusnú vilu, bol Tekáč riaditeľom Nemocnice s poliklinikou v Poprade. Z funkcie ho odvolal pred Vianocami v roku 2014 pre aféru s predraženým stravovaním, rovnako ako jeho kolegov z Banskej Bystrice a Trnavy, vtedajší minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Financovanie bez vysvetlenia

Luxusná vila pána riaditeľa stojí v novej časti Veľkého Slavkova, v susedstve nových rodinných domov. „Nemôžete si ju pomýliť, lebo je hneď na kraji a je to jeden z najväčších pozemkov i plotov,“ nasmerovali nás k nej domáci. Pána riaditeľa sme zastihli krátko popoludní bežného pracovného dňa doma. Na otázky o tom, odkiaľ zobral ako zdravotnícky funkcionár peniaze na taký luxus, odpovedal krátko: „V manažérskych funkciách v zdravotníctve pracujem dlhé roky. K financovaniu domu sa však nebudem vyjadrovať.“ Namieste je otázka, prečo sa majiteľ rozhodol predať dom, ktorý staval očividne s veľkou dôkladnosťou a so záujmom. Na jednej strane je podľa listu vlastníctva vila zaťažená záložným právom v prospech Všeobecnej úverovej banky a jej financovanie určite nie je lacný špás. Na druhej strane však jej majiteľ očividne netrpí finančnou núdzou. Môže za tým byť plánovaný vstup pána riaditeľa do vysokej politiky, ako naznačujú ľudia z levočskej nemocnice?