Tip na článok
Na Bahamách si Široký chystá novú vilu. Väčšiu, luxusnejšiu a navyše priamo pri mori.

Z luxusu do luxusu! Široký mení vilu na Bahamách za ešte okázalejšiu

Váhostav zachraňuje Fico z peňazí všetkých a na Bahamách Široký predáva vilu za 18 miliónov dolárov a dokončuje ešte luxusnejšiu.

Galéria k článku (10 fotografií )
Ako zemepán: Koloniálna vila má vyhrievaný bazén, šesť kúpeľní, luxusné jedálne, palmový háj a garáž pre štyri autá. Stojí na pozemku veľkosti 33 árov.
Ako zemepán: Koloniálna vila má vyhrievaný bazén, šesť kúpeľní, luxusné jedálne, palmový háj a garáž pre štyri autá. Stojí na pozemku veľkosti 33 árov.
Ako zemepán: Koloniálna vila má vyhrievaný bazén, šesť kúpeľní, luxusné jedálne, palmový háj a garáž pre štyri autá. Stojí na pozemku veľkosti 33 árov.

Strana Smer a najmä jej predseda Robert Fico za posledný mesiac pri riešení kauzy Váhostav pôsobili ako popletený starý kráľ z rozprávky Pyšná princezná.

„Odvolávam, čo som odvolal, a sľubujem, čo som sľúbil,“ vykrikuje v kultovej rozprávke režiséra Bořivoja Zemana. Fico to však posunul do vyššieho levelu: „Odvolám, čo som sľúbil, a sľubujem, čo som odvolal.“

Zaplatenie dlhov Váhostavu z verejných peňazí bolo koncom marca podľa neho úplný nezmysel, no koncom apríla už realita zákona zbúchaného po nociach.

Aby sa veritelia stali akcionármi Váhostavu, to bol 23. marca nonsens, no o štyri týždne veľké víťazstvo Roberta Fica. Jána Figeľa (KDH) bolo nevyhnutné za „kultúru podvodu“ a zodpovednosť za dlhy Váhostavu odvolať, no o deväť dní to bolo úplne inak: „Nikdy sme nemali záujem odvolať Jána Figeľa.“

Čítajte viac:

Haciendy a luxusné autá: Týmto ručia členovia predstavenstva Váhostavu

Divadlo

Veľké teátro s odvolaním Figeľa sa skončilo ako typická fraška. Smer nakoniec svoj návrh stiahol s tým, že nemieni búrať politickú stabilitu. A tak Figeľ ako opozičný podpredseda Národnej rady SR zostal na svojom mieste.

„Nebudeme z neho robiť martýra,“ paradoxne dodala martýrka Renáta Zmajkovičová zo Smeru, ktorá musela odstúpiť z rovnakého postu pre kauzu piešťanského cétečka.

Konečné riešenie otázky dlhov Váhostavu je nasledovné - veritelia majú nárok na polovicu nezaplatených peňazí teraz a zvyšok si môžu vymáhať neskôr zo ziskov Váhostavu. Ak ešte niekedy nejaké budú. Zároveň banky súhlasili, že 15 percent svojich peňazí Váhostavu odpustia, ak sa presunú malým veriteľom - teda živnostníkom a malým firmám.

K tomu Slovenská záručná a rozvojová banka bude odkupovať pohľadávky od malých veriteľov a použije na to verejné peniaze vyzbierané od bánk. A nakoniec čerešnička na torte - malí veritelia sa môžu do výšky nezaplatených faktúr stať akcionármi Váhostavu. No len tá čerešňa bude asi trochu trpká. „Váhostav má dnes nulovú hodnotu,“ povedal riaditeľ Váhostavu Moravčík.

Čítajte viac:

Malí veritelia Váhostavu sú zúfalí. Niektorí si siahli na život

Luxus

Kým vláda sa handrkovala s bankami, veriteľmi i so samotným Váhostavom, ako vyriešiť 130-miliónovú sekeru, podpredseda predstavenstva Váhostavu Juraj Široký môže byť pokojný. U neho na rozdiel od sídla spoločnosti Váhostav policajná razia nebola a asi ani nebude.

Navyše Široký zrejme nebude mať o peniaze núdzu. Na Bahamách totiž predáva svoju megavilu za vyvolávaciu cenu 18 miliónov dolárov. Druhú, väčšiu a najmä bližšie pri pláži, už má dokončenú. Stará megavila, belvedér s piatimi spálňami, so šiestimi kúpeľňami, s pracovňou, dvomi kuchyňami a najmä vyhrievaným bazénom a krásnym výhľadom, je v ponuke spoločnosti Sotheby‘s.

Má úžitkovú plochu obrovských 930 štvorcových metrov a k tomu je pozemok s rozlohou 33 árov. Samozrejmosťou je centrálna klimatizácia, parkovanie pre štyri autá, vlastný generátor a kamerový systém i zabudovaný zavlažovací systém pre palmový háj v okolí. Juraj Široký predáva vilu pravdepodobne preto, že už má druhú. Pár kilometrov smerom na juh ostrova priamo pri pláži.

Čítajte viac:

Kým sa politici hádajú, veritelia Váhostavu si berú pôžičky a živoria

Razia

Po mesiacoch ticha policajti nabehli do oboch sídiel spoločnosti Váhostav v Bratislave i Žiline. Policajti v civile i uniformách strážili dokonca firemné autá, aby nikam nezmizli. Ďalšie desiatky policajtov sa sústredili na zaisťovanie účtovníctva.

„Prišli krátko po deviatej, predstavili sa a vytiahli papier so súdnym príkazom na prehliadku priestorov,“ prezradil nám jeden zo zamestnancov firmy. Juraj Široký v budove počas razie nebol.

Stretnutiu s políciou sa vyhol aj Juraj Široký mladší, ktorý je predsedom predstavenstva Váhostav-SK. Krátko po spustení akcie prišiel na svojom terénnom aute riaditeľ podniku Marián Moravčík a po ňom aj šéf Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník. Keď však po pár minútach riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík budovu opúšťal, nepôsobil zvlášť znepokojene. Na jeho tvári nechýbal úsmev.

„Ukázali mi na tri strany vypísané veci, ktoré si chcú odniesť. Ide o všetky účtovné, zmluvné a ekonomické dokumenty od roku 2011,“ prezradil nám, stále sa usmievajúc, Moravčík. Razia ho vraj neprekvapila.

„Prišiel som do práce a polícia tu už bola, prekvapený som však nebol. Očakávali sme, že k niečomu takému musí prísť,“ pokračoval Moravčík. Ani pri otázkach o Jurajovi Širokom z pohody nepoľavil. „Večer sme mali spolu rokovanie, ako ďalej so spoločnosťou, ale kde je teraz, neviem. O zásahu som ho neinformoval,“ uzavrel riaditeľ Váhostavu, sadol do luxusného auta a odfrčal preč.

Ďalšie razie?

Otázne však zostáva, prečo s policajnou raziou prišli až teraz, keď, ako vravel Moravčík, už ich čakali dávno. Podľa policajného šéfa Tibora Gašpara začali operatívne zbierať informácie oveľa skôr, no prípad je veľmi komplikovaný, preto to trvalo dlhšie. Policajti dokonca teraz tvrdia, že operatívne začali riešiť Váhostav už v novembri minulého roka.

„Začatie trestného stíhania nevyplynulo z formálne podaných trestných oznámení, ale z podkladov, ktoré si polícia dlhší čas zhromažďovala,“ uviedol Gašpar.

V putách zatiaľ neskončil nikto. Trestné stíhanie vo veci poškodzovania veriteľa začali policajti koncom marca. Podľa policajného prezidenta prichádzajú do úvahy aj iné trestné činy - podvod, podvodný úpadok alebo zvýhodňovanie veriteľa.

„V prípade, že sa podarí dokázať spáchanie trestného činu, tak dôjde k obvineniu konkrétnych osôb, ktoré budú pravdepodobne z kruhu predstavenstva spoločnosti,“ dodal Gašpar.

Výsluchy

Gašpar avizoval, že tento aj nasledujúce týždne by si mali členovia predstavenstva i veľkopodnikateľ Juraj Široký a jeho syn zariadiť program tak, aby boli k dispozícii vyšetrovateľovi. Ten už má pripravený plán na ich vypočutie. Podľa našich informácií by sa postupne malo na výsluch dostaviť osem ľudí.

Prípad a zháňanie dôkazov sťažuje komplikovaná pavučina schránkových vlastníkov Váhostavu. Zaujímavé bude sledovať, ako sa polícii podarí získať informácie zo schránkových firiem v zahraničí.

Policajti už totiž požiadali Centrálny depozitár cenných papierov o údaje o firmách z Cypru, Nového Zélandu a Kostariky. Na konci spletitej vlastníckej štruktúry Váhostavu je šesť schránkových firiem z Nového Zélandu či z Cypru a tiež päť fyzických osôb z Kostariky. To bude zábava!

VIDEO Plus 7 Dní