Nitrianska firma HF Steel, ktorú kedysi spoluvlastnil premiérov brat Ladislav Fico, od februára tohto roku oficiálne neexistuje. Zostali však po nej mnohotisícové nesplatené dlhy a oklamaní veritelia. Polícia v Nitre preto začala trestné stíhanie vo veci zvýhodňovania veriteľa.

Niekdajšia firma Ladislava Fica a jeho spoločníka Ladislava Hermana pri preplácaní faktúr pravdepodobne postupovala selektívne. Niektorým veriteľom dlhy splatila a iným zasa nie.

Firma po odchode Fica a Hermana z vlastníckej štruktúry skončila v rukách bieleho koňa a zároveň so sídlom v rozbitej chate nad Modrou. Ak v podobných rukách skončilo aj účtovníctvo, celé policajné dokazovanie sa môže výrazne skomplikovať.

Dlhy

V spoločnosti HF Steel bol medzi rokmi 2002 až 2012 spoločníkom i konateľom diplomovaný inžinier Ladislav Fico. Jeho firma sa počas obdobia prvej vlády Roberta Fica dostala k zaujímavej zákazke. Ako jeden zo subdodávateľov sa podieľala na výstavbe rýchlostnej cesty Pribina. Nemala však priamu zmluvu s hlavným zhotoviteľom rýchlostnej cesty Granvia Construction.

HF Steel bola iba subdodávateľom ďalšieho subdodávateľa. Zmluvným partnerom Granvie bola nitrianska firma Best Stav. Tá si u HF Steelu objednala oceľovú konštrukciu na stavbu mosta ponad rýchlostnú cestu R1. Lenže samotný HF Steel žiadnu mostnú konštrukciu nevyrobil. Objednal si ju u košickej firmy Variakov. Pre ňu ju vyrobila ich vlastná dcérska firma Ocekon Engineering. Ocekon zložitú a finančne náročnú konštrukciu fyzicky vyrobil, dodal a dokonca aj nainštaloval.

Pri preberaní a vyplatení tejto objednávky bol postup nasledovný - Granvia vyplatila peniaze Best Stavu, s ktorým mala zmluvu. Ten sa finančne vyrovnal s HF Steelom. Podľa všetkých zúčastnených na transakcii Hermanova a Ficova firma dostali celú sumu. Následne HF Steel mal zaplatiť košickým firmám za postavený most. Lenže nezaplatil. Na veľké urgencie a naliehanie uhradil iba časť dlžnej sumy a na zvyšok sa akosi „zabudlo“.

Sídlo na Novozámockej ulici: Tu sídlila firma HF Steel, HFK Group ale aj ďalšia firma Štefana Hermana, ktorá predávala luxusné autá. Foto: Martin Domok

Biely kôň na scéne

HF Steel začal svoje problémy riešiť koncom roka 2011. Lenže nie tak, ako by si jeho veritelia priali. V januári 2012 zmizol z orgánov spoločnosti Ladislav Fico.

Nebol už viac ani spoločníkom, ani konateľom. Firmu vlastnil už iba Štefan Herman. Ten ju v septembri 2012 previedol na zahraničného majiteľa a konateľa v jednej osobe - Sébastiena Mocciho z juhofrancúzskeho mesta Le Cannet. Navyše, sídlo firmy sa presťahovalo z honosnej presklenej budovy v Nitre do Modry, časti Harmónia.

Namiesto administratívnej budovy sme však v chatovej oblasti našli iba rozpadnutú chatu bez dverí, okien a firemnej tabule. V zrúcanom baraku, ktorý by neobývali azda ani bezdomovci, sa však postupne papierovo usídlilo neuveriteľných 476 (!!!) firiem napísaných na opakujúce sa mená bielych koní. Veriteľom, ktorí tam chodili hľadať svojich dlžníkov, ostali iba oči pre plač.

„Bol to klasický scenár. Získať štátnu zákazku, dodávateľov nevyplatiť a firmu prepísať na bieleho koňa,“ povedal vtedy konateľ košickej firmy Ocekon, ktorý márne vymáhal svoje peniaze. HF Steel mu vtedy dlhoval vyše 51-tisíc eur.

Nitrianski podnikatelia Herman - Fico zaťali sekeru aj v košickej spoločnosti Variakov, ktorá je jediným spoločníkom Ocekon Enginieringu. Variakovi dlhujú ďalších 51 041 eur, ktoré si teraz vymáha topoľčiansky exekútor Július Rosina.

Policajné vyšetrovanie

O nesplatené dlhy sa začala zaujímať aj polícia. Existovalo totiž dôvodné podozrenie, že HF Steel vyplácal svoje dlžoby tak, že niektorých dlžníkov uprednostnil. A to sa nesmie. Obvodné oddelenie Policajného zboru v Nitre začalo preto konať.

„Vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre prečin zvýhodňovania veriteľa a naďalej prebieha vyšetrovanie,“ potvrdila nitrianska krajská policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.

Podľa Trestného zákona za zvýhodňovanie veriteľa a pri spôsobenej škode nad 2 660 eur hrozí vinníkom odňatie slobody od šiestich mesiacov do troch rokov. „Trestného činu sa dopustil doposiaľ neustálený páchateľ vystupujúci ako zástupca firmy HF Steel,“ píše v liste adresovanom poškodeným firmám policajný vyšetrovateľ.

Zlikvidovaná firma

Pred policajtmi teraz stojí neľahká úloha. Od klientov HF Steelu musia získať kópie uhradených faktúr z rokov 2010, 2011 aj 2012. Teda aj z času, keď boli spoločníkmi aj konateľmi Štefan Herman a Ladislav Fico. Rovnako musia zistiť, kto a kedy uhrádzal iné faktúry. A to nebude jednoduché.

Napríklad aj preto, že firmu HF Steel už stihli šikovne spratať z povrchu zemského a vo februári tohto roku ju vymazali z Obchodného registra. Zlúčila sa totiž s obchodnou spoločnosťou Energotex, s. r. o., so sídlom na Svetlej ulici v Bratislave. Lenže firma Energotex zanikla iba tri týždne po tom, ako pohltila HF Steel. Zlúčila sa so spoločnosťou K2 Business, s. r. o., so sídlom na Klincovej ulici v Bratislave. Zo štruktúry sa vyparil aj Francúz Sébastien Mocci. Novým spoločníkom a konateľom firmy je Henry Ernesto Guzman Lopez Junior zo Suisun City v Spojených štátoch amerických.

„V takýchto prípadoch sa účtovníctvo zvykne stratiť. V celom reťazci firiem, ktoré zanikajú a zlučujú sa, sa väčšinou nájde jedna, ktorá povie, že účtovníctvo už neexistuje. A vyšetrovanie ide do stratena. Bohužiaľ, toto je systém, ktorý na Slovensku funguje, hovorí sa tomu aj konkurzná mafia,“ konštatuje právnik, ktorý podobne poškodené firmy pravidelne zastupuje.

Bez konca

Ladislav Fico dnes už nemá v Obchodnom registri na internete žiaden aktuálny záznam. Aktívne teda zrejme nepodniká. Jeho bývalý spoločník Štefan Herman naďalej pôsobí v biznise. Má spoločnosť Herman Steel sídliacu na rovnakej nitrianskej adrese, ako kedysi sídlil HF Steel. Kontakt na firmu uvedený na internete nefunguje a mobil Herman nezdvíha.