Štvorročný Petrík z Jarovníc pri Sabinove zomrel. Lekárka totiž nevyšetruje deti s nezaočkovaným alebo neotestovaným dozorom. Príbeh, ktorý odvysielala TV Markíza, otriasol začiatkom októbra nielen slovenskou verejnosťou. Aj zahraničné médiá informovali o smrti malého Petra. Skolaboval po tom, čo ho lekárka podľa matky neošetrila, lebo ona nebola očkovaná. Ide pritom o tú istú lekárku, ktorá už počas vlaňajšej pandémie ošetrovala detských pacientov cez okno.
Pokračujú, akoby sa nič nestalo
Malý Peter bol astmatik, niekoľkokrát ho museli hospitalizovať. Dva dni pred smrťou bol u detskej lekárky so starou mamou. Tá očkovaná je.
„Mňa dnuká nebrala. Iba decko zobrala. Samo,“ hovorí Petrova babka.
Lekárka po vyšetrení vrátila dieťa babke a predpísala mu lieky. Stav sa chlapčekovi nezlepšil, kašľal. O dva dni ho k lekárke zobrali zas, tentoraz s matkou, ktorá na rozdiel od starej mamy nie je očkovaná. A to bol podľa rodiny dôvod, prečo lekárka chlapca neošetrila.
„Mohla ho poslať do nemocnice,“ hnevala sa matka.
Malý Peter následne zomrel. Privolaní záchranári mu už pomôcť nedokázali.
Dnes už matka s médiami komunikovať nechce. Ani stará mama. Ticho je aj lekárka, ktorej štvorročný pacient zomrel. „Pani doktorka si hľadá právnika a dovtedy nič nepovie,“ vyhlásila pre PLUS 7 DNÍ jej sestrička. Na otázku, či naďalej odmietajú ošetriť deti, ktoré nemajú očkovaných rodičov, odpovedala: „Pokračujeme rovnako ako predtým. Nevyjadrujeme sa. Až keď bude právnik,“ odbila nás.
„Polícia začala v danej veci vyšetrovanie pre prečin usmrtenia,“ vyhlásil policajný hovorca Daniel Džobaník. Podľa našich informácií prvotné výsledky pitvy nepotvrdzujú, že by smrť súvisela s poslednou návštevou u lekára, ale ťažko povedať... Isté je, že sa rozprúdila diskusia o tom, čo si lekári môžu dovoliť k svojim pacientom.
Kritika? Ale kde!
Lekárka z Jarovníc je členkou Slovenskej lekárskej komory. Jej nový prezident Pavel Oravec vyjadril ľútosť nad chlapcovým úmrtím, ale konanie lekárky verejne neodsúdil. Komora čaká na výsledky vyšetrovania. „Mimoriadne by nás mrzelo, ak by sa vyšetrovaním preukázalo, že k tejto udalosti došlo v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti,“ uviedol Oravec. Vo všeobecnosti podľa neho lekár môže odmietnuť ošetriť pacientov len z dôvodov stanovených zákonom, v prípade ochorenia COVID-19 majú právnu silu aj nariadenia Úradu verejného zdravotníctva.
Jarovnická lekárka svoj postup údajne zdôvodňuje tým, že už má vyše 70 rokov, je onkologická pacientka a potrebuje sa chrániť. Ale čo má zdravotný stav malého dieťaťa spoločné s vekovými a diagnostickými limitmi lekára? „Tak ako každý pacient, aj každý lekár má právo chrániť svoje zdravie. Na druhej strane, na základe zverejnených informácií nevieme objektívne posúdiť zdravotný stav a mieru rizika u spomenutej lekárky,“ uviedol Oravec.
Isteže nás zaujímalo, prečo to nevie posúdiť, veď lekárka je členkou komory, a teda by človek očakával, že vec budú riešiť. „V médiách sa uvádza, že v danom prípade začala polícia trestné stíhanie, do ktorého Slovenská lekárska komora nesmie zasahovať. V prípade, že komora dostane v tejto súvislosti podnet, určite sa ním budú príslušné orgány komory zaoberať,“ objasnil stav prezident lekárskej komory.
Úprimnú sústrasť nad smrťou Petra z Jarovníc vyslovil aj prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth, ale že by kritizoval postup lekárky, to teda nehrozí. „Nechcem bagatelizovať situáciu, ale očkovanie alebo test potrebujete aj do reštaurácie alebo do kina, prečo k lekárovi nie?“ pýta sa.
Podľa usmernenia ministerstva zdravotníctva môžu ambulantní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti vyžadovať od pacienta antigénový test. Zaočkovaní pacienti by mali prísť s výsledkom testu len v prípade, ak je u nich podozrenie na covid. Testovanie nezaočkovaných alebo neúplne očkovaných pacientov pred vyšetrením je na rozhodnutí lekára.
Telemedicína à la osada
Ako sa na záležitosť pozerajú pediatri? Elena Prokopová, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, lekárku z Jarovníc a jej prístup čiastočne chápe. V čase pandémie podľa nej nemôžu pacienti chodiť k lekárom ako za štandardných okolností. Najskôr majú podľa nej rodičia lekára telefonicky alebo mailom kontaktovať, vysvetliť, čo dieťaťu je, a potom im lekár pridelí čas, kedy majú s dieťaťom prísť.
„Keď príde zaočkovaná matka s chorým dieťaťom a ja mám respirátor, tak mi neprekáža. Keď však príde chorá matka, ktorá nie je otestovaná, s chorým dieťaťom, tak aby som chránila svoj personál - mojím pacientom je dieťa -, ošetrím dieťa, ako ja uznám za vhodné, v ochranných pomôckach, ale nemusím sa ohrozovať rodičom,“ hovorí Prokopová. Hlavná odborníčka od verejnosti očakáva pochopenie, že lekári dnes fungujú inak. Bližšie sa k správaniu lekárky z Jarovníc vyjadrovať nechcela, lebo o veci vie len z počutia a čaká na závery policajného vyšetrovania.
Podľa Prokopovej však bolo v poriadku, keď lekárka v Jarovniciach ordinovala cez okno. V podstate podľa nej robila telemedicínu v podmienkach chudobnej osady.
Očkovanie nehrá rolu
Nulové pochopenie pre odmietnutie ošetriť pacienta majú mnohí oslovení pediatri. Zakladateľ Kliniky pediatrickej anestézie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici Ladislav Laho hovorí: „Podrobnosti prípadu nepoznám. Ale ak lekár odmieta ošetriť pacienta, nebavíme sa o medicínskom probléme, lebo je to už v trestnoprávnej rovine.“ A to je Laho veľký zástanca očkovania proti covidu.
Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre klinickú pediatriu Peter Bánovčin pripomína, že nie je právnik, ale podľa neho by lekári mali mať prostriedky, aby mohli ošetriť aj dieťa s celou rodinou, ktorá je na COVID-19 pozitívna. „V najhoršom prípade, ak tak nie sú vybavení, mali by odoslať dieťa na ošetrenie inde. Dieťa nemôže ostať neošetrené. Takýmto spôsobom sa nedá bojovať za vysokú zaočkovanosť,“ hovorí Bánovčin. Východiskom sú podľa neho testy pre pacientov, ale chápe, že je dosť veľa ľudí, ktorým siahne do rozpočtu aj pár eur za test.
Absolútne jasno v tom má aj profesor Svetozár Dluholucký: „Nejestvuje žiadny dôvod na to, aby sa dieťaťu odmietla zdravotná pomoc, tobôž nie absencia očkovania, ktoré je pre dieťa istý hendikep. Môže pomoc potrebovať o to skôr.“
Mŕtvy chrobák
Ministerstvo zdravotníctva zaujalo v prípade Jarovníc pózu mŕtveho chrobáka. Takmer po týždni na naše otázky odpovedalo nekonkrétne a stručne, že mu je ľúto každého života, ktorý sa nepodarí zachrániť, a čaká na závery vyšetrovania smrti v Jarovniciach. „Veríme, že každý lekár lieči pacienta s cieľom uzdraviť ho,“ uviedol Lengvarského rezort.
Dovolíme si poznamenať, že je krásne veriť, ale evidentne to nestačí. Situácia v zdravotníctve je katastrofálna. Smutné je, že ani smrť dieťaťa, ani verejné sťažnosti ľudí na prístupy nikým nehli. Vedenie ministerstva nevidí problémy a lekárka síce hľadá právnika, ale ordinuje ako predtým.
Nahnevaní pacienti
Prípadov s odmietnutím ošetriť detských pacientov pre neočkovaných rodičov je podľa reakcií na Facebooku viac. A dosť je aj prípadov, keď vyžadujú pred ošetrením od ľudí testy, na ktoré však mnohí nemajú peniaze. Tu je malá ukážka:
- Mama, onkologická pacientka - chcela ísť na očné vyšetrenie, bez testu ju nevzali. Na budúci týždeň má ísť na usg, rtg a podobne, celá nemocnica funguje na OTP, takže ani neviem, či sa vybaví.
- Zubár zrušil termín, pretože rodičia nie sú očkovaní (pritom mama má rôzne autoimunitné diagnózy, pre ktoré nechce riskovať). Pána zubára to však nezaujíma.
- Známa mala termín so synom na ortopédii, nezobrali ich bez testu. Jej syn má 11 rokov. Obaja zdraví, bez jediného príznaku.
- Bola som objednaná na kontrolu na kardiológiu a nezobrali ma - nemala som test ani očkovanie, aj keď som prekonala vírus v roku 2019.
- Zaštepená detská lekárka, ktorá prekonala koronu začiatkom roka, funguje len na telefóne, ambulancia zamknutá a sedí dnu, ordinuje jedine cez telefón, predpisuje lieky. Diagnostika nula bodov.
Podnetov má dosť aj Asociácia na ochranu práv pacientov. „Žiadali sme výnimku, že ak pacient potrebuje ísť na vyšetrenie k lekárovi, odhliadnuc od toho, či je alebo nie je očkovaný, aby bol test hradený zo štátnych rezerv, lebo zdroje zdravotného poistenia nám opäť krátia. Je to sociálna záťaž pre mnohé skupiny obyvateľov. Ak si niekto myslí, že 5 až 10 eur nie je pre ľudí položka, tak ak je to matka samoživiteľka alebo dôchodca, tak áno, je to pre nich veľký peniaz,“ hovorí prezidentka Asociácie Mária Lévyová.
Lekárka ťahá za kratší koniec
Ako to vidí zákon? Advokát Róbert Bános upozorňuje, že zo zákona ani z usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR nevyplýva právo lekára odmietnuť poskytnutie zdravotnej starostlivosti dieťaťu, ktorého rodičia nie sú zaočkovaní.
Viac FOTO v GALÉRII >>
Takýto postup lekárky nemá ani podľa právničky Marice Pirošíkovej žiadnu oporu v zákone a došlo ním k závažnému porušeniu práv pacienta. Vzhľadom na okolnosti prípadu a príčinnú súvislosť medzi neposkytnutím zdravotnej starostlivosti a fatálnym následkom, smrťou maloletého, vzniká orgánom v Slovenskej republike povinnosť viesť účinné oficiálne vyšetrovanie prípadu. Ak to nebude v poriadku, poškodená rodina má možnosť sťažovať sa na Ústavnom súde SR a v prípade neúspechu na Európskom súde pre ľudské práva.