Hoci Smer už ohlásil, že bude trojka strany v májových voľbách do európskeho parlamentu, Robert Hajšel ešte donedávna šéfoval informačnej kancelárii europarlamentu v Bratislave. Pod palcom mal tím, ktorý pripravuje kampaň na podporu účasti vo voľbách, ktoré väčšina ignoruje.  Európsky parlament nerobí kampaň konkrétnej strane, vyzýva len na to, aby ľudia prišli k urnám. Jednotkou kandidátky Smeru bude Monika Beňová. Opýtali sme jej, ako vidí nomináciu Roberta Hajšela.

Konflikt záujmov

Opýtali sme jej, ako vidí nomináciu Roberta Hajšela. Beňová vraví, že Hajšela pozná už veľa rokov. "Bol jedným z prvých novinárov, ktorý po našom vstupe do EÚ pravidelne pokrýval rokovania EP. Neskôr, keď sa otvárala Informačná kancelária EP na Slovensku, bol Európskym parlamentom vymenovaný na túto pozíciu. Jeho vedomosti o agende EP sú aj z tohoto dôvodu hlbšie a reálnejšie ako u mnohých poslancov NR SR, ktorí radi len kritizujú všetko," uviedla.

Konflikt záujmov v jeho prípade nevidí.  "V konflikte záujmov celkom logicky nie je, lebo svoje pracovnoprávne vzťahy s EP musí vyriešiť. Zamestnanie pre európske inštitúcie ma jasné a striktné pravidla a podobne to platí pre všetky inštitúcie EÚ,"povedala. Aj sám Hajšel konflikt záujmov popiera. "Čerpám si časť nevyčerpanej dovolenky a nastupujem na takmer trojmesačné neplatené voľno,  počas ktorého bude riadením Kancelárie EP v Bratislave poverený niekto iný. K žiadnemu konfliktu zaujmov nedošlo a ani nemohlo dôjsť. Kancelária EP implementuje komunikačnú kampaň do Európskych volieb, schválenú Európskym parlamentom,"vraví. 

Na snímke riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu Robert Hajšel
Na snímke riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu Robert Hajšel
Zdroj: TASR

Smerácky sympatizant

Všimla si Beňová, že by bol šéf kancelárie EP sympatiznatom Smeru? "Nakoľko Róberta poznám vyše 15 rokov, viem, že je ľavicovo zmýšľajúci človek a je pre mňa cťou a vážim si, že je s nami v tíme," povedala Beňová.  Hajšel hovorí, že uchádzať sa o mandát europoslanca je môžné iba na kandidátskej listine politickej strany. "Nikdy som nebol a ani nie som členom žiadnej politickej strany. Keďže som naďalej fascinovaný dynamikou fungovania Európskej únie a  vidím aj viaceré nedostatky, ktoré by sme sa mali snažiť naprávať,  rozhodol som sa "ísť  s kožou na trh","vysvetľuje.

Prečo Smer?  "Strana Smer-SD mi túto šancu ponúkla a ja som ju prijal aj vzhľadom na jej dlhoročné  ukotvenie v rodine sociálno-demokratických strán v EP a presadzovanie pro-európskych riešení problémovi. Myslím si, že aj  mnou uznavané hodnoty sociálnej spravodlivosti, hlavne pokiaľ ide o nevyhnutné znižovanie sociálnej a príjmovej nerovnosti môžem v EP presadzovať efektívne cez spomínanú frakciu socialistov a demokratov. Spomeniem len zasadzovanie sa tejto skupiny, ale aj  strany Smer-SD a vlády SR za uplatňovanie práva na rovnocenné platové ohodnotenie pracovníkov bez ohľadu na to, z ktorého členského štátu pochádzajú a v ktorom pracujú (Smernica o tzv. vyslaných pracovníkoch),"nechal počuť svoj chválospev na stranu Roberta Fica.

Monika Beňová: Môj vzťah s Ficom? Dlhodobo rovnaký

Monika Beňová vo Fendi oblečení.
Monika Beňová vo Fendi oblečení.
Zdroj: Instagram

Robert Fico vás navrhne do čela kandidátky Smeru-SD v blížiacich sa eurovoľbách. Očakávali ste to? Aké vzťahy s ním máte aktuálne?

V minulých voľbách som bola na kandidátke na druhom mieste, za p. Šefčovičom a keby nekandidoval na post prezidenta SR, určite by bol lídrom aj v týchto voľbách. Zbehlo sa to rýchlo a samozrejme ma taká nominácia potešila, zároveň však mám veľký rešpekt pred takouto nomináciou. S pánom predsedom Ficom máme rovnaký vzťah dlhodobo, sú veci na ktorých sa zhodneme a aj také, na ktoré máme rozdielne názory. Stretávame sa približne raz za dva-tri mesiace, keď potrebujeme niečo spolu predebatovať, v kontexte agendy v EP.

Nemrzí vás, že strana Smer-SD nedá v eurovoľbách šancu kandidovať na zvoliteľných miestach aj mladej generácii?

Dnes som kandidátsku listinu videla a môžem vás ubezpečiť, že je vyvážená aj z pohľadu veku. Na štvrtom mieste je Katarína Neveďalová a na piatom zástupca Mladých sociálnych demokratov. Takže každá veková kategória je na tzv. zvoliteľných miestach zastúpená.