Pomohol mu Harabin?

Prostredníctvom hovorcu nám to potvrdil predseda súdu Dušan Srogončík s tým, že Škultéty svoju žiadosť o opätovné zaradenie do funkcie sudcu opiera o verdikt Najvyššieho súdu SR z 22. augusta tohto roka. Senát vedený Štefanom Harabinom vtedy v rámci rozhodovania o mimoriadnom dovolaní vrátil celý prípad Igora Škultétyho na začiatok. Dôvod? V predošlých konaniach vraj boli porušené jeho ľudské práva a základné slobody.

Štefan Harabin.
Štefan Harabin.
Martin Domok

Foto: Martin Domok

Úplatok za zníženie trestu

Pripomeňme, že Igor Škultéty bol ešte v roku 2002 obvinený z korupcie. Od otca istého obvineného si mal pýtať 70-tisíc vtedajších slovenských korún za to, že mu zmierni trest. Celý prípad sa od začiatku zamotával a aj súdy o ňom rozhodovali zdĺhavo a komplikovane. Napokon však vyriekli verdikt, že Ifgor Škultéty je vinný z brania úplatku. Špecializovaný trestný súd mu v roku 2012 v tejto súvislosti vymeral dva roky s podmienečným odkladom na 30 mesiacov, peňažný trest 3 319 eur a tiež päťročný zákaz vykonávať rozhodovaciu činnosť vo verejných funkciách a zamestnaniach. No a súdiť Igor Škultéty nemal až do konca života. V novembri 2013 tento rozsudok potvrdil aj súd Najvyšší a trest tak nadobudol právoplatnosť.

Škultéty: Bývalý sudca Igor Škultéty žiada o vrátenie sudcovského talára.
Škultéty: Bývalý sudca Igor Škultéty žiada o vrátenie sudcovského talára.
TASR

Igor Škultéty: Rozhodol sa opäť zabojovať o sudcovský talár.

Foto: TASR

Boj o sudcovskú stoličku

Škultéty tak prišiel o sudcovský talár. Lenže nevzdával sa. Na najvyšší súd podal mimoriadne dovolanie, ktoré, ako sme už spomenuli, dopadlo v jeho prospech. Prípadom sa opäť bude musieť od začiatku zaoberať Ššpecializovaný trestný súd. Nuž a samotný Škultéty , zrejme povzbudený týmto úspechom, len pred pár dňami požiadal o zaradenie do funkcie sudcu. Ako to dopadne, zatiaľ nevedno. Predstavu o tom zrejme nemá ani samotný šéf bratislavského súdu, kam by sa Škultéty rád vrátil. A nečudo. Takáto situácia sa na Slovensku ešte nestala. ,,Žiadosť doteraz vybavená nebola, preto k otázkam je možné vyjadriť sa až po vybavení žiadosti, ktorá bude adresovaná JUDr. Škultétymu," konštatoval nateraz predseda súdu Dušan Srogončík.