Kontakty Antonina Vadalu na najvyššie špičky nášho štátu pred časom expremiéra Roberta Fica priviedli k povestnej vete: „Samotná myšlienka, že by mafia mohla mať záujem o východné Slovensko, je absurdná, lebo tam nič nie je.“ Jednoducho tým chcel povedať, že ani za mak neverí rečiam o údajnom prepojení žoviálne vystupujúceho Taliana, ku ktorému mala blízko hlavná štátna radkyňa z Úradu vlády SR Mária Trošková, s nebezpečnou ’Ndranghetou. Lenže „Antoninovo“ členstvo v tejto talianskej mafii sa potvrdilo. Tamojší súd mu za pašovanie drog na medzinárodnej úrovni pred pár dňami naparil vyše deväť rokov basy.

Na jednej kope

Antonino Vadala, známy ako Nino, pôsobil na Slovensku po­dľa obchodného či živnostenského registra dlhé roky. Akoby náhodou sa objavoval vždy tam, kde sa niečo tvorilo a nové vznikalo. Dokonca zamestnával ľudí a poberal dotácie v agrosektore. A to nie malé. Lenže tomu všetkému je koniec a už rok a pol je za mrežami. Jeho veľký slovenský biznis s lukratívnymi kontaktmi sa zrútil ako domček z karát. Aj keď aktuálne stále oficiálne svieti ako konateľ v niekoľkých firmách. Tak ako jeho bratia Sebastiano a Bruno, ktorí žijú na Slovensku.

Talianska rodina Vadalovcov vždy držala pokope a vyzerá to tak, že ani teraz to nie je inak. Zatiaľ čo stredný z bratov Antonino sedí za mrežami za obchod s drogami, jeho bratia ďalej „fungujú“ na Slovensku. A to nielen podľa obchodného registra, ale podľa obyvateľov Trebišova i fyzicky. Nájdete ich najčastejšie na tamojšej Ružovej ulici, kde všetci traja bratia majú podľa obchodného registra miesto pobytu. Je to lukratívna časť tohto mesta a podľa nemenovaného realitného makléra sa tam ceny domov typu, aký zatiaľ patrí Vadalovcom, pohybujú okolo 250-tisíc eur.

HLAVNÁ ŠTÁTNA RADKYŇA Mária Trošková v minulosti mala blízko k mafiánovi Ninovi Vadalovi, neskôr bola pravou rukou slovenského premiéra Roberta Fica.
Zdroj: Martin Kukučka

Dom na uvedenej adrese zatiaľ podľa výpisu z katastra nehnuteľností vlastní 42-ročný Bruno. Ešte pred rokom pritom patril spoločnosti AV-Real, ktorá je už nejaký čas v konkurze. Bruno nehnuteľnosť získal pred pár mesiacmi. Presnejšie, 17. júla tohto roka v dobrovoľnej dražbe. „Je to veľmi rýchly a účinný spôsob vyrovnania pohľadávok. Navrhovateľ dražby nemusí mať nijaké rozhodnutie súdu, stačí, ak je v jeho prospech zriadené záložné právo, prípadne zákonné záložné právo. Výhoda takejto dražby je v rýchlosti a hlavne v podstatne nižších nákladoch na jej realizáciu. Ak by prebiehala exekučná dražba, bola by podstatne drahšia,“ vysvetľuje nemenovaný právnik. Aj teraz však na liste vlastníctva svieti plomba. „Znamená to, že pozemok aj dom menia vlastníka a kataster ho do niekoľkých dní zapíše na základe dokladu o nadobudnutí,“ upresňuje právnik. Zdá sa teda, že povestný dom na Ružovej ulici opäť mení majiteľa. Po­dľa rôznych oficiálnych portálov táto nehnuteľnosť slúži ako miesto pobytu hneď niekoľkým pánom. Nielen bratovi Sebastianovi, Antoninovi a Brunovi, ale aj istému Pietrovi Catroppovi. Menovaní spolu nielen bývajú, ale aj podnikajú. Ak nič iné, miesto svojich sídiel firiem majú často spoločné.

Bratia

V ére Ninovej slávy stávali na Ružovej ulici luxusné Lamborghini a jeho jazdy po meste a okolí boli povestné. Ako i návštevy v dome. Aj keď dnes Nina pozná v tomto meste takmer každý a každý tiež vedel, že má kontakty všade, dnes už o ňom nik nechce hovoriť. Počuť bolo i o jeho bratoch, a to najmä v časoch Ninovho výslnia. „Vtedy boli suverénni, teraz už nie sú takí žoviálni,“ prezrádza jeden z obyvateľov Trebišova.  Najmladší z bratov Bruno vraj žije tichým životom, no o Sebastianovi a jeho temperamente kolujú po Trebišove doslova legendy. Tento Talian si totiž tiež posedel v base. Najprv ho aj s bratmi zobrali počas razie po vražde novinára Jána Kuciaka. Práve talianska stopa priviedla políciu k verzii, že za ohavným skutkom z februára 2018 by mohli stáť talianski bratia Vadalovci, o ktorých mladý žurnalista písal. Napokon však Sebastiana prepustili na slobodu.  Druhýkrát sa dostal do väzby pre nebezpečné vyhrážanie a výtržníctvo, ktorého sa dopustil na istom miestnom občanovi. Stalo sa tak kvôli blondíne, o ktorú sa vraj uchádzal. Nakoniec súd Sebastianovi vymeral peňažný trest tritisíc eur a v prípade zmarenia tohto rozsudku mu sudca určil náhradný trest odňatia slobody vo výmere 10 mesiacov. Keď ho PLUS 7 DNÍ pred pár dňami oslovilo, iba skonštatoval,  že nemá čas.

ODSÚDENÝ Nina Vadalu poslal súd v Taliansku na vyše deväť rokov za mreže. Podieľal sa na medzinárodnom obchode s drogami.
Zdroj: Franti?ek Iv?n

Nechcený známy

Profil Antonina Vadalu a zoznam jeho priateľov na sociálnej sieti sa po vražde mladého žurnalistu na istý čas stali nočnou morou mnohých lokálnych i vrcholových politikov. Medzi jeho priateľmi bol totiž nielen syn známeho trebišovského prokurátora či jeden zo šéfov pôsobiaci na úrade Košického samosprávneho kraja, ale i politik strany Smer Robert Madej a mnohí iní. Všetci museli vysvetľovať, prečo sa s týmto temperamentným Talianom kamarátili, a takmer všetci sa tvárili, že to boli len náhodné kontakty a stretnutia. Lenže mnohé známe mená sa objavovali aj v obchodnom registri v spoločnostiach, v ktorých pôsobili i Vadalovci.  Napríklad v eseročke Prodest, aktuálne sídliacej na Priemyselnej ulici v Michalovciach. V minulosti bol jedným z jej zakladajúcich členov Viliam Jasaň, bývalý poslanec, no i tajomník Bezpečnostnej rady štátu na Úrade vlády SR a veľmi blízky spolupracovník expremiéra Roberta Fica. Po ňom sa v uvedenej spoločnosti objavil istý Slavomír Jasaň, ktorý si vymenil konateľstvo práve s Antoninom Vadalom. Dnes je jediným vlastníkom a konateľom firmy Prodest súčasný „spolubývajúci“ bratov Vadalovcov Pietro Catroppa.

Ešte zaujímavejšou bola už neexistujúca spoločnosť Gia Management, ktorá sídlila na Priemyselnej ulici v Michalovciach. Od augusta 2011 do júna 2012 bola jej spoločníčkou Mária Trošková z Púchova, verejnosti skôr známa ako hlavná štátna radkyňa z Úradu vlády SR, kde bolo jej úlohou sprevádzanie ministerského predsedu Fica. Ďalším spoločníkom firmy Gia Management bol zhodou okolností aj Antonino Vadala, o ktorom Máriina mama dobrosrdečne prezradila, že si jej dcéru plánoval zobrať za ženu. Z toho napokon, ktovie prečo, zišlo. Od roku 2015 až do zániku firmy bol jediným spoločníkom firmy opäť Pietro Catroppa.

Keď si do obchodného registra zadáte priezvisko Vadala, vyskočí zoznam dlhý na štyri strany. Sídla a spoločníci Vadalovcov sú z celého Slovenska. Nielen z východu, ale aj z Lučenca a Bratislavy. Antonino Vadala v mnohých pôsobil najmä pri ich zakladaní ako jeden zo spoločníkov. Najmä vo firmách, ktoré sa zaoberali fotovoltikou - teda výrobou a predajom elektriny. S názvami sa zakladatelia netrápili. Väčšina sa volala SPV Ľadovo. Menilo sa iba číslo za týmto názvom. Všetky mali tiež jednu adresu sídla v Lučenci. Podľa Finstatu všetky boli úspešné, všetky vykazovali slušné zisky. A nakoniec skončili v jednej spoločnosti, ktorá už s podnikavým Talianom Ninom nemá nič spoločné.