Tip na článok
Róbert Lališ alias Kýbel

MAFIÁN KÝBEL MIERI NA SLOBODU: Za všetko môžu nepochopiteľné chyby súdu

Policajti mu pripisujú 19 vrážd, za šesť z nich si už dvakrát vypočul doživotný verdikt. Napriek tomu sa mafiánsky bos Róbert Lališ možno už čoskoro dostane von.

Galéria k článku (23 fotografií )
Róbert Lališ: Na čele skupiny sýkorovcov bol celých osemnásť rokov.
Róbert Lališ: Na čele skupiny sýkorovcov bol celých osemnásť rokov.
Róbert Lališ: Na čele skupiny sýkorovcov bol celých osemnásť rokov.

Bos najväčšej mafiánskej skupiny v histórii Slovenska Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, a jeden z jeho hlavných podriadených Ivan Cupper, alias Vincko, si môžu mädliť ruky. Slobodu majú na dosah. Dôvodom má byť nezákonná väzba, ktorá trvala celých päť mesiacov. Deň, keď sa bude rozhodovať o prepustení vplyvných mužov bratislavského podsvetia, súd vytýčil na sedemnásty august. Čo presne sa stalo, že obávaný bos, ktorého policajti naháňali viac ako tri roky a ktorého neskôr s veľkou pompou priviezli vládnym špeciálom na Slovensko, sa teraz môže dostať spoza mreží?

Róbert Lališ prevzal vedenie najväčšej mafiánskej skupiny v dejinách Slovenska po tom, ako zavraždili jej zakladateľa Miroslava Sýkoru. Toho si smrť našla pred hotelom Holiday Inn vo februári 1997.

Keď sa Lališ stal bosom sýkorovcov, nikto nečakal, že sa z neho stane najdlhšie slúžiaci bos Slovenska. Z Róberta Lališa sa tiež stal druhý najobávanejší muž v histórii slovenskej mafie, hneď za Mikulášom Černákom a jeho družinou. Práve Lališ vytvoril štruktúru gangu, aká nemá v našich končinách obdobu. Gang sýkorovcov mal totiž akési jadro zabijakov a ďalších päť podskupín, ktoré kontrolovali Bratislavu, senecký región a Záhorie. Všetky tieto skupiny mali svojich bosov a každá pracovala samostatne. Lališovo mafiánske impérium fungovalo celých osemnásť rokov.

Zadržaný v Nemecku

Kýbel bol na úteku viac ako tri roky. Na základe dobrej spolupráce s nemeckými partnermi však napokon naši lovci lebiek mohli otvoriť sekt. Bolo to v októbri 2015 a všetci, ktorí sa na úspechu podieľali, si už nepripúšťali, že by sa niekedy tento obávaný muž slovenského podsvetia mohol dostať spoza mreží. Na Slovensku sa však nikdy nedá nič vylúčiť. A nočná mora lovcov lebiek sa stala realitou.

Všetko spočiatku vyzeralo na najlepšej ceste, aby obávaný mafiánsky bos nikdy spoza mreží nevyšiel. Špecializovaný trestný súd ho totiž už vlani v marci spolu s ďalšími dvoma mužmi Ivanom Cupperom, alias Vinckom, a zabijakom mafie Jozefom Roháčom odsúdil na doživotie. Vo februári tohto roku však tento verdikt senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina zrušil.

Dôvodom bol nezákonný senát. Podľa Najvyššieho súdu totiž senát konštatoval Lališovu vinu skôr, než bol za skutky, ktoré mu pripisujú, odsúdený. Podľa Harabina sa tak stalo, keď senát, ktorý odsúdil Lališa a spol. na doživotie, schválil dohody o vine a treste s inými sýkorovcami a vtedy ešte nevinného Lališa menovali celým menom. Zaujímavé je, že na Špecializovanom trestnom súde zostal už len jeden sudca, ktorý v minulosti o sýkorovcoch nerozhodoval. Predseda Špecializovaného trestného súdu preto žiadal, aby vec súdu odňali. Do hry však vtedy vstúpil iný senát Najvyššieho súd pod vedením Juraja Klimenta a ten konštatoval, že senát prvostupňového súdu zaujatý nie je a má teda opätovne o Lališovej vine rozhodnúť. A tak sa aj stalo. Róberta Lališa, Ivana Cuppera a Jozefa Roháča opätovne odsúdili na doživotie. A práve vo fáze medzi zrušením rozsudku a opätovným rozhodnutím o doživotnom treste pre trojicu obávaných mafiánov sa stalo to, čo teraz naháňa hrôzu.

Nezákonná väzba

Po verdikte Špecializovaného trestného súdu nemal senát Najvyššieho súdu inú možnosť, než doživotný verdikt opäť zrušiť a poukázať aj na nezákonnú väzbu.

„Po preskúmaní dôvodov väzby sme zistili, že u obžalovaných Lališa a Cuppera sú zákonné a opodstatnené a trvajú naďalej. Subjektívnym zavinením však bola väzba 5 mesiacov vykonávaná na nich nezákonne. A s tým sa musí vyrovnať prvostupňový súd,“ reagoval pre týždenník PLUS 7 DNÍ Štefan Harabin, ktorý na nezákonný postup poukázal aj vo svojom rozhodnutí z júla tohto roku. „Už existujú rozhodnutia Najvyššieho súdu, v ktorých práve po zistení nezákonnosti, keď vyšetrovatelia nekonali, konštatoval, že dôvody väzby boli zákonné, trvali, ale keď nekonali, tak rozhodol, že prepúšťa z väzby,“ uzavrel.

Na rade je teda Krajský súd v Banskej Bystrici, ktorému Najvyšší súd kauzu po zrušení rozsudku pridelil. Podľa právnika sa prvostupňový súd musí teraz vyrovnať s tým, že senát Špecializovaného trestného súdu absolútne odignoroval rozhodnutie odvolacieho súdu napriek tomu, že bol týmto rozhodnutím viazaný. Takisto musí posúdiť konanie delegačného súdu a Špecializovaného trestného súdu po zrušení prvého doživotného verdiktu. Oba totiž konali v rozpore s Trestným poriadkom, lebo už päť mesiacov mal konať senát v inom zložení. Päť mesiacov sa teda stratilo len preto, že ignorovali odvolací súd.

„Závažnosť porušenia zákona musí teraz posúdiť krajský súd a musí povedať, či je to také závažné porušenie, že súkromný záujem osoby na osobnej slobode prevyšuje verejný záujem na riadnom vedení trestného stíhania, a teda väzba je už viac neudržateľná. Zváženie tohto pomeru je na krajskom súde. Štandardne v iných veciach už súdy rozhodli tak, že ľudí z väzby prepustili,“ reagoval trestný právnik Marek Para. Či sa aj mafiánsky bos Róbert Lališ a jeho podriadený Ivan Cupper dostanú na slobodu, uvidíme možno už o pár dní.

Vraždy pripisové bosovi Róbertovi Lališovi

- poprava Vladimíra a Jozefa Danišovcov - 1995

- poprava Petra Lepieša - 1995

- poprava Milana Piliara - 1995

- poprav Róberta Holuba a jeho ochrankára - 1997

- poprava Miloša Piliara -1998

- poprava Maxima Malkartiho - 1998

- poprava Eduarda Diniča - 1998

- poprava Róberta Diniča - 1998

- poprava Alojza Házyho - 1998

- poprava Dalera Hlavačku - 1999

- poprava Tibora Bugára - 1999

- poprava Vladimíra Cabadaja - 1999

- poprava Jozefa Hamalu - 1999

- poprava Romana Deáka - 1999

- poprava Juraja Matzenauera - 2000

- poprava Róberta Pála - 2003

Vraždy pripisované Ivanovi Cupperovi

- poprava Maxima Malkartiho - 1998

- poprava Jozefa Hamalu - 1999

- poprava Vladimíra Cabadaja - 1999

- poprava Juraja Matzenauera - 2000

VIDEO Plus 7 Dní