V auguste 2013 na ceste z rekreačnej oblasti Jahodná do Košíc atakovala posádka BMW 46-ročného podnikateľa z Gelnice Mariána Kakalejčíka. V bavoráku, ktorý viedol Gabriel Hojsák, sedel obávaný člen košického gangu okoličányovcov Róbert Nigut. Ten vytiahol samopal a pálil na Kakalejčíka. Gelničanovi sa podarilo ujsť s ľahkými zraneniami, lebo bavorák s najatým vrahom havaroval. Vodič Hojsák sa pri nehode ťažko zranil, ale Nigut, prezývaný Luciano, ušiel a odvtedy ho niet. Gabriel Hojsák sa síce stal korunným svedkom proti Nigutovi, ale odsúdili ho ako spolupáchateľa úkladnej vraždy v štádiu pokusu na pätnásť rokov odňatia slobody. 

Divoká jazda

Na vraždu Kakalejčíka sa Nigut dlhodobo pripravoval. Mafián s ľavým skleným okom auto BMW X5 ukradol a dal prelakovať. Zabezpečil si samopal škorpión vzor 61 s tlmičom bez evidenčného čísla. Na okná ukradnutého auta potiahol tmavé fólie a založil tabuľku s českým evidenčným číslom. Interiér vozidla starostlivo vystriekal prípravkom proti zisteniu DNA.

Na súde Hojsák povedal, že v bavoráku si Nigut sadol dozadu. V tú noc na ceste z Jahodnej s kuklami na hlave čakali na Kakalejčíka, ktorý tade jazdieval na Forde do práce v Košiciach. Keď sa BMW dostalo na úroveň Forda, Nigut strieľal. Kakalejčíka síce zasiahol niekoľkými strelami, no ani jedna nebola smrteľná. Kakalejčík prudko zabrzdil, vyskočil z auta a vybehol do lesa.

Hojsákovi chvíľu trvalo, kým sa z Kakalejčíkovho manévru spamätal, otočil BMW, no pri bezhlavej jazde v ostrej zákrute havaroval. Hojsák tvrdí, že preto, lebo ten blázon Nigut mu zakryl oči.

Po havárii ostal zranený Hojsák zakliesnený vo vozidle. Nigut sa na neho vykašľal. Vyparil sa z auta a samopal nechal pohodený v BMW. Odvtedy Niguta niet.

Kakalejčík zahmlieval

Podnikateľ Marián Kakalejčík prišiel na súd vypovedať ako svedok - poškodený - so svojou matkou. Tvrdil, že o streľbe na seba nevedel. Počul iba zvuky podobné prskavkám. Predtým videl, že zozadu sa blíži auto, ktoré ho oslepovalo a neskôr sa „oprelo“ o jeho vozidlo. Keď videl, čo útočník na ceste robí, zastavil a ušiel do lesa, odkiaľ nevolal o pomoc na políciu, ale zavolal kamarátovi. Povrchové zranenia na tvári a na tele pripisoval Kakalejčík pohybu v hustých kríkoch. Myslel si vraj, že išlo o dopravnú nehodu. Až neskôr sa od policajtov dozvedel, že to bol atentát na neho. 

V programe na ochranu svedkov

Podľa Hojsáka išlo už o tretí pokus útoku na Kakalejčíka ako „človeka, ktorého treba dať dole“.

Vyhlásil, že na začiatku o žiadnej úkladnej vražde nevedel a na jej príprave sa nepodieľal. Deň pred atakom na podnikateľa bol na rybách. Nigut ho oslovil, že ho potrebuje na druhý deň ako šoféra. Túto „prácu“ vraj Hojsák prijal z obavy o rodinu. Vedel, že Nigut je nebezpečný človek, pravá ruka bosa Okoličányho. V minulosti už vraždil.

Trestné stíhanie za spoluúčasť na pokuse o vraždu sa proti Hojsákovi začalo až neskôr a vzali ho do väzby. Medzitým sa zotavoval zo zranení pri havárii na Jahodnej a vypovedal ako svedok na pojednávaní s Nigutom. Proti mafiánovi sa však konalo ako proti ujdenému a tak bol i odsúdený.

Hlavné pojednávanie s Hojsákom sa na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici začalo v auguste 2019. Obžalovaný vyhlásil, že je nevinný. Tvrdil, že on vlastne ani nevedel, čo Nigut vzadu v aute robí. Opisoval, ako havarované auto, z ktorého sa on nevedel dostať von, Nigut polial benzínom, aby sa ho zbavil.

Hojsák vyviazol s oveľa nižším trestom, ako by mu za podieľanie na vražde patril. Súd zobral do úvahy viacero dôvodov. Hojsák spolupracoval s orgánmi činnými v trestnom konaní v procese proti skupine Róberta Okoličányho, od skutku vykonaného v roku 2013 uplynul dlhší čas, Hojsák viedol bezúhonný život, obeť nepoznal a vražda zo strany Niguta nebola dokonaná.  

Pre výpovede proti mafii sa Hojsák aj s rodinou dostali do programu ochrany svedkov. Na pojednávaní sa Kakalejčíkovi ospravedlnil.

Údajný objednávateľ vo väzbe

Presne v deň rozhodovania odvolacieho senátu Najvyššieho súdu v Hojsákovej veci polícia zadržala 41-ročného Radovana Vargu ako podozrivého, že si vraždu Kakalejčíka objednal u Niguta. Varga Niguta i Kakalejčíka dobre poznal. Keď sa mafián potĺkal po prepustení z väzenia, zamestnal ho práve podnikateľ Varga. S Kakalejčíkom bol Varga kamárat od detstva.

Na pojednávaní Kakalejčík tvrdil, že mali s Vargom nejaký obchod. Ako motív objednávky vraždy sa javí Vargova dlžoba. Práve na druhý deň po streľbe mal Varga Kakalejčíkovi vrátiť štyristotisíc eur. Ale nevrátil.

Vargu zadržali už krátko po streľbe na Kakalejčíka v auguste 2013, no museli ho pustiť pre nedostatok dôkazov. Teraz sa situácia zmenila. Vargu nedávno obvinili z objednávky vraždy. 

Viac FOTO v GALÉRII >>

Nezvestní mafiáni

Nigut, ktorého medzitým odsúdili na doživotie v procese so skupinou Róberta Okoličányho, bol od inkriminovaného dňa na úteku. Hovorí sa, že útočisko našiel u starostu obce Dolný Chotár Františka Doru, ktorý spolupracoval so sátorovcami. Polícia pracuje s informáciou, že Niguta neskôr zavraždili, jeho telo sa však doposiaľ nenašlo.

Pátranie je od roku 2018 vyhlásené aj po Nigutovom šéfovi Róbertovi Okoličánym, prezývanom Oki.