Tip na článok
Účastníci Plesu v opere sa dočkali nelichotivých pokrikov, ktoré im adresovali demonštranti postávajúci neďaleko divadla.

Mafián, štetka, gorila - účastníci Plesu v opere si vypočuli všeličo

Tohtoročný Ples v opere sa niesol v znamení demonštrantov, poklonu od nich si vyslúžil len Juraj Kukura a Dano Dangl.

Galéria k článku (19 fotografií )
Mladí ľavičiari: Mestskí policajti ich najprv chceli predviesť za nepovolenú hudbu, potom im uložili pokutu tridsať eur.
Prvý raz: Demonštranti častovali hostí rôznymi výrazmi.
Menej, než sa avizovalo: Písalo sa, že partnerka Borisa Kollára Andrea Heringhová si róbu od od Elie Saaba kúpila za deväťtisíc eur. V skutočnosti to mohlo byť trikrát menej.

Toľko rozruchu pred starou budovou Slovenského národného divadla dávno nebolo. Mafi án, štetka i gorila - takéto, no i podstatne vulgárnejšie výrazy počúvali celebrity cupitajúce po červenom koberci na tohtoročný Ples v opere. Medzi ľuďmi odsudzujúcimi honosnú zábavku smotánky boli mladí intelektuáli, pankáči, radikáli i namosúrení občania, ktorí manželkám politikov nahlas pripomínali, že šaty si zaobstarali z ich daní. „My máme krízu a vy sa bavíte,“ znelo Hviezdoslavovým námestím, zatiaľ čo sa prominenti na tento inak privátny ples presúvali so sklonenými hlavami. Vajíčka vraj nelietali len preto, že sú v súčasnosti príliš drahé.

Pozvánky na Ples nedostal hocikto. Foto: Orange

Milka chýbala

Tohtoročný Ples v opere tradične sľuboval noblesu s výbornou zábavou, bohatým programom a výnimočným kulinárskym umením. Z tejto stránky organizátori splnili všetko do najmenších detailov. Veď najvýznamnejší ples nie je platený z verejných, ale zo súkromných financií. Podľa šéfky komunikácie spoločnosti, ktorá dobročinný ples organizuje, Andrey Cocherovej si mnohí lístky kúpili, aj keď dopredu vedeli, že neprídu. Monika Hilmerová s Jarom Bekrom, Ľubica Vargicová či zakladateľ nadácie Modrý anjel Andrej Kiska sa tým rozhodli prispieť na detské kardiocentrum, ktorému ide výťažok z celého podujatia.

Organizátori boli veľmi poctení prítomnosťou svetoznámeho jadrového fyzika profesora Branislava Sitára či kozmonauta Ivana Bellu, Cocherovej bolo preto podľa jej slov do plaču, že aj oni si museli vypočuť, akí sú mafi áni. Kríza nakoniec doľahla aj na pompézne podujatie, v porovnaní s minulosťou sa mu dala vytknúť skromnejšia kvetinová výzdoba a neúčasť najväčšej „ozdoby“ a členky plesového výboru Emílie Vášáryovej. Keď sme s ňou neskôr telefonovali, na hlase bolo počuť, že herečku naozaj trápi viróza, pre ktorú musela odriecť aj pracovné záväzky v divadle.

Keďže pani Milka neprišla, pozornosť sa mohla upriamiť na iné dámy. Medzi pozvanými napríklad vytŕčala Sisa Sklovska. Jej vysoký účes, vďaka ktorému bola od manžela ešte vyššia než zvyčajne, si vymyslela sama. „Chcela som mať na hlave niečo veľké a krásne, na čo sa bude dať pozerať z každej strany. Účes mi robili dve dámy a trvalo to asi tri a pol hodiny,“ prezradila. Šaty od libanonského návrhára boli ako vždy priliehavé. „Tie široké, ja ich nazývam tortoidné, na plesy nenosím, pretože sa v nich nedá tancovať. Manžela som obliekla vo Viedni,“ dodala a pokriky demonštrantov označila za nepríjemné. „Ale je úžasné, že tu som. Túto budovu milujem, viažu sa k nej moje začiatky.“

Aby sme nezabudli

Vytŕčala aj topmodelka Michaela Kocianová. Slečna s dokonalou postavou prišla odetá v dlhých smotanových šatách, zavesená do moderátora Bruna Cibereja, ktorý nám podsunul papierik s presným pomenovaním všetkých značiek, ktoré v ten večer na seba navešali. „Ešte nikdy som nebola na plese. Bol to môj nápad, zavolala som Brunovi, či nejdeme, a on súhlasil,“ prezradila, ako jednoducho sa veci udiali.

Topmodelka Michaela Kocianová v šatách od Vivienne Westwoodovej asi za tritisíc eur. Foto: Orange

Malou premiérou bol tento ples aj pre Františka Kovára s manželkou. Vďaka tomu, že do opery prišiel neskôr, pretože mal v di-vadle predstavenie Pamäť vody, na svoju adresu si od demonštrantov nič nevypočul. „Neboli sme plesať už minimálne tridsať rokov,“ povzdychol si. „A keďže sme spolu už štyridsať rokov, rozhodli sme sa osláviť to tu.“

Boli zaplatení

Jediný, koho demonštranti nerozhodili, bol podnikateľ Boris Kollár, ktorému robila spoločnosť opäť Andrea Heringhová. „Mne je to fakt jedno. Ja z nich nežijem. Aj tak boli zaplatení,“ vyjadril sa flegmaticky a viac sa mu o záležitosti nechcelo hovoriť. Rozohnilo ho len to, že ho za účasť na plese napádali na jeho profile na Facebooku.

„Nehanbím sa za peniaze, ktoré som zarobil, pretože som ich nikomu z vás neukradol. Hanbiť sa môžem len za svoj súkromný život, ale doň je vás všetkých veľké ho..o. Vyzbierajú sa tu obrovské peniaze a tie zachraňujú životy malým deťom. A nedal som päťsto eur, ale pätnásťtisíc, lebo je to pre deti,“ pripomenul podnikateľ, ktorý chodí do divadla aj mimo plesovej sezóny. „Chystáme sa do opery v nórskom Osle. Už sme tam raz boli s Mirkom Dvorským a je to nádherné mesto, chceme si to zopakovať,“ povedal nám.

Pozdravil kazimrda

Rozladení z atmosféry pred divadlom boli aj Zlatica Puškárová s Patrikom Švajdom. „Nie je to len o tom, že sa ľudia bez zmyslu zabávajú, ples má predsa aj veľmi charitatívny podtón,“ povedala Zlatica a Patrik ju doplnil: „Ľudia vonku by sa mali najmä zamyslieť, či už niekedy niekomu pomohli, alebo nie. To, čo vykrikujú, nemá ani hlavu, ani pätu.“

V priestoroch opery zostával pokojný aj spevák Janko Kuric, no vonku ho prívlastok „mafi án“ tak vytočil, že dotyčnému ukázal zdvihnutý prostredník. „Bolo to namierené konkrétne jednému kazimrdovi. Neviem, možno to bolo unáhlené, ale vtedy som to tak cítil,“ povedal nám čerstvý päťdesiatnik. Na plese boli manželia už toľkokrát, že to nepočítajú. Spevákova manželka Simona Bubánová tentoraz v šatách, ktorých pôvod nevedela. „Je to nejaká španielska značka, myslím,“ prehodila.

Víla Hubová

So značkou šiat si veľké starosti nerobila ani manželka Martina Hubu pani Dagmar. „Šila mi ich krajčírka, pani Ivka. Priezvisko si nepamätám ani názov salónu. Ale pomenovala ho podľa kráľovnej víl z filmu Pán prsteňov,“ prehodila a obrátila sa na manžela s otázkou, či si nespomenie na meno kráľovnej víl. „Ja nepoznám kráľovnú víl. Ja mám len jednu,“ polichotil jej.

Pedagogička tanca na priek svojmu povolaniu plesy vôbec nevyhľadáva. „Chodíme len sem, a to asi len preto, že služobne. Ale aj tak sa tu vždy cítime výborne,“ predniesol za oboch herec, ktorý si výborne zatancoval najmä na hitoch vystupujúcej Heleny Vondráčkovej. Hubovci boli jednými z mála, kto v opere chápal aj štrajkujúcich. „Ja viem, že je veľa takých, čo majú problém zaplatiť nájomné, a my vysolíme päťsto eur za ples. Neviem, možno majú v niečom pravdu, chápem aj, že to dráždi, ale je to trošku krátkozraký pohľad. Na druhej strane si neviem predstaviť, že by sa všetko, čo dráždi, zrušilo. Navyše im uniká, že tento ples má navyše charitatívnu funkciu,“ uvažoval.

Hubovci: Pani Hubová stavila na rozdiel od ostatných dám, ktoré sa pretekali v hriešne drahých róbach, na umenie krajčírky Ivky. Foto: Orange

Pre štrajkujúcich mal pochopenie aj Juraj Kukura. „Ich postoje, zvlášť v čase krízy, sú na mieste, ale nie je jednoduché z jedného dňa na druhý ples zrušiť. My Slováci máme jeden veľký deficit, a to cit k tradícii. Zaobchádzame s ňou veľmi ľahko a vzdávame sa jej. Aj tento ples má už istú tradíciu.

Ak mám hovoriť za seba, od jedného z protestujúcich ľudí som zažil jednu z najväčších poklôn môjho života. Keď som kráčal po červenom koberci, jeden veľmi agresívny pán na mňa zakričal - A vy čo tu robíte? A neusmievajte sa, pán Kukura. Nepovedal na moju adresu žiaden vulgarizmus a nazval ma pánom Kukurom. Ja mu za to ďakujem,“ zostal nad vecou herec, ktorého manželka nepricestovala z Hamburgu, takže čas v opere trávil rozhovormi s priateľmi. „Ja nie som tanečník. Kedysi sme tancom opovrhovali ako meštiackou zábavou, tak ho dodnes neovládam.“

Ešte väčší kompliment než herec dostal na červenom koberci Dano Dangl. „Niekto v tom dave zakričal - No konečne niekto normálny! Tak neviem, či je to dobre, alebo zle,“ uvažuje.

Pred divadlom robili divadlo, zaplatili tridsať eur

Vyzeralo to ako pri nakrúcaní romantického filmu. Mladí ľudia hlásajúci odkaz filozofa a ľavičiara Egona Bondyho chceli nastaviť zrkadlo spoločnosti a upozorniť na chudobu. Rozdávali teplé nápoje a jedlá, na rozdiel od iných sa zdržali vulgarizmov.

Ako jediní dostali oficiálne povolenie na Kontraples pred budovou Národného divadla, no keď už išlo do tuhého, mestskí policajti od nich ako jediných skasírovali tridsať eur. Za nepovolenú hudobnú produkciu. Za to, že si zapískali na píšťalke. Darmo títo študenti poväčšine umeleckých škôl argumentovali, že ide o súčasť ich prejavu.

„Kto sa to teda producíruje v historickej budove Slovenského divadla? Až na pár výnimiek sú to len samé pochybné, podozrivé, plytké, banálne a úbohé existencie,“ hlásali do mikrofónu mladí intelektuáli. „Oligarchia, ktorá zbohatla iba vďaka politickej protekcii. Menší či väčší podvodníčkovia, ktorých za bývalého režimu označovali pojmom veksláci. Menej alebo viac skorumpovaní politici, ktorí za posledných dvadsať rokov neurobili nič dobrého pre túto krajinu, ale sami sa majú očividne lepšie a lepšie. Tiež je tu zopár mediálnych trpaslíkov, ktorí sú svojimi malými dušičkami závislí od pozornosti televíznych obrazoviek. No a aby sme nezabudli, aj veľmi dobre platené milenky, ktoré rok čo rok predstierajú večnú lásku niekomu inému,“ znelo z reproduktorov.

„V čase, keď mnohí žijú z minima, keď nie je peňazí na dôstojné platy učiteľov, keď sa rušia nemocnice, keď sa mnohí obávajú, že rok 2013 bude horší ako predchádzajúci, je takáto pompézna maškaráda, tento festival hýrenia a mierenia reflektorov na tých najmenej vhodných, nemorálna a hlboko skazená.“

Mladí ľavičiari: Mestskí policajti ich najprv chceli predviesť za nepovolenú hudbu, potom im uložili pokutu tridsať eur. Foto: Vladimír Jágerský

Logické argumenty, že ples má predsa charitatívny rozmer a nie je financovaný z verejných peňazí, u ľavicovo orientovaných študentov neobstáli. „Troška sa tým zakrýva to, čo stojí celá akcia a čo investujú tí ľudia do šiat. Ak by to mysleli naozaj úprimne, urobia to všetci anonymne a bez kamier,” rozmýšľal nahlas jeden z nich, Robo Mihály. Názor študentov neobmäkčilo ani to, že na plese sa zúčastnili aj skutočné osobnosti a mnohí ľudia, ktorí zarobili svoje peniaze poctivo.

„To ako keby niekde bol pápež s Hitlerom a hovorili - veď tu sú v pohode ľudia, je tam aj pápež. Veľmi nadnesene povedané, ale niečo na tento spôsob. Zdá sa mi smutné, že sú na tento ples pozvaní aj ľudia zapletení v korupčných kauzách, ktoré siahajú do vysokej politiky. A je škoda, že akcia prilákala krajnú pravicu.“

VIDEO Plus 7 Dní