Ožíva dávno zabudnutá vražda mladého člena košického gangu Petra Klešča ešte z roku 1997. Za túto krvavú popravu bol právoplatne odsúdený „štartér“ vtedajšieho mafiánskeho bosa Mikiho Černáka Slavomír Surový a prívrženec košického gangu Ladislav Badó. Rozsudok, ktorý ich uznal za vinných z tejto vraždy, padol ešte v roku 2011. Lenže teraz obaja mafiáni posielajú z väzenia žiadosť na obnovu konania. Hovoria o nových dôkazoch, ktoré preukazujú ich nevinu. Každý o otvorenie prípadu požiadal zvlášť. Na súd v Prešove príde pomáhať bývalým „kolegom“ dokazovať možný justičný omyl bos Mikuláš Černák.

Krvavé deväťdesiate

Pred 25 rokmi to v podsvetí na východe Slovenska skutočne vrelo. Boj o vplyv a majetky bol mimoriadne krvavý. Vtedajším úradujúcim bosom košického podsvetia bol 28-ročný Róbert Holub. Jeho vplyv bol na vrchole, začal si uplatňovať nároky na majetkové podiely v najväčších podnikoch východu. Holubovci narobili škody hlavne v Košiciach. Vyberanie výpalného, vydieranie, vraždy i brutálne mučenie boli pod ich taktovkou štandardné. Holub vlastnil známy erotický salón, sprivatizoval prešovský mäsokombinát, bol spoluvlastníkom esbéesky a robil si chuť ešte aj na Východoslovenské železiarne. Chcel sedieť v ich dozornej rade.

K vražde Róberta Holuba sa pred pár rokmi priznal banskobystrický bos Mikuláš Černák. V roku 1997 dostal objednávku na likvidáciu Holuba a pôvodne ju chcel vykonať v réžii svojej vlastnej skupiny. Ozbrojené komando sa vybralo do Košíc, aby misiu vykonalo. No cestou na „akciu“ ich zobrali policajti. Černák stihol odhodiť svoj samopal do smetiaka.

Policajný zásah spájal Černák s Holubovým obrovským vplyvom na polícii. Aj tieto udalosti Černáka utvrdili v tom, že rozpínajúceho sa Holuba treba zlikvidovať, a požiadal o spoluprácu mafiánskych kolegov na západe krajiny - sýkorovcov. Ich šéf prezývaný Kýbel mu na prácu ako strelca ponúkol medzinárodne známe eso, majstra premien, Jozefa Roháča. Akciu mali do detailov naplánovanú. Roháč so zbraňou bude sedieť na motocykli za Alojzom Kromkom, zvaným Čistič, ktorý ho na miesto popravy v Košiciach dovezie. Roháč na Holuba vystrelí a ujdú. Vybrali si benzínku na jednom z košických sídlisk. Tento pokus sa im však nevydaril. Strelcovi Roháčovi sa zasekol samopal.

Ďalší pokus o likvidáciu Holuba o niekoľko dní už zorganizoval Černák s Lališom na 24. septembra 1997 v bratislavskom hoteli. Holuba vylákal na schôdzku Černák. Sedeli v bare hotela Danube, kam prišiel Roháč s parochňou na hlave a s pištoľou prikrytou kabátom prehodeným cez ruku. Na Holuba vypálil viacero rán. No nezabil ho. Holub bol vo vážnom stave prevezený do bratislavskej nemocnice, kde ho Roháč dorazil cez okno v noci 5. októbra 1997. Roháč za túto „prácičku“ zinkasoval pol milióna korún. Tie dostal v igelitke.

Brutálna odplata

Vráťme sa však k prvému pokusu o Holubovu vraždu. Vo vodičovi motorky, ktorý doviezol strelca, spoznal Holub Lojza Čističa a naplánoval pomstu za trúfalosť postaviť sa proti nemu. Chcel Čističa dostať, odrezať mu hlavu a doniesť ju ako trofej. Nariadil teda poľovačku na Lojza Čističa. Ten bol a aj dodnes je považovaný za jedného z najbrutálnejších vrahov na Slovensku.

Rodák zo Spišskej Novej Vsi bol známy tým, že nemal žiadne zábrany. Zabíjal na počkanie. Jeho obľúbenou hračkou bol údajne samopal a vraj rád strieľal z obidvoch rúk naraz. Holubove komandá ho však nikde nenašli, no narazili na jeho najmladšieho brata Jána. Aj keď nepatril medzi mafiánov, jeho osud spečatil fakt, že je bratom Čističa. Čakala ho mimoriadne krutá a drastická smrť.

Detaily z tejto popravy vyplávali na povrch vďaka výpovediam vrahov a mafiánov, ktorí hádzali špinu na druhých pred súdmi. Dnes je jasné, že Jána Kromku holubovci vylákali do Vajkoviec, dediny v blízkosti Košíc. V garáži Holubovho domu ho surovo zmlátili a kopali. Holub si vzal špeciálne kanady a kopal do Čističovho brata ako zmyslov zbavený. Nakoniec nevládne telo Jána Kromku naložili do auta a vyhodili na pole. Kromku zastrelili a telo podpálili. Stalo sa tak deň po tom, ako Čistič s Roháčom zbabrali prvý pokus o vraždu Holuba.

Pomsta za pomstu

Správa o brutálnej poprave Jána Kromku sa k bratovi Lojzovi dostala veľmi rýchlo. Plán Čističovej pomsty bol na svete. Oko za oko, zub za zub, brat za brata.

Cieľ bol teda jasný. Nájsť skrývajúceho sa Jozefa Holuba, prezývaného Ďusi, a zlikvidovať ho. Ak sa dá, čo najbrutálnejšie.

Vrahovia ho našli v byte v širšom centre Košíc. Ochranku mu nerobil nik iný ako Peter Klešč, ktorý vraj vylákal aj Jána Kromku do rúk vrahov. Dňa 2. októbra 1997 vtrhlo o pol tretej ráno vraždiace komando do bytu na Kustrovej ulici v Košiciach. Tesne pred masakrom ešte z bytu vyšiel Borža. Dnu ostal Holubov brat, Klešč a prostitútka. Vražedné komando tvoril Čistič, Černákov štartér Slavomír Surový a miestny mafián Ladislav Badó. Tí mali striehnuť pri vchode do bytu a ďalší mafián Karol Szatmáry zabúchal na dvere a kričal: „Polícia!“ Hneď nato dvere vykopol. Do bytu vbehol Lojzo Kromka a začal strieľať. Lenže namiesto Holuba našiel na pohovke polonahého Klešča, a tak rozstrieľal jeho. Holubov brat bol v čase vraždiaceho amoku Čistica v kúpeľni bytu spolu s prostitútkou. Akoby zázrakom stihol bosý, len v boxerkách pred smrťou ujsť cez okno. Utiekol do bytu ďalšieho mafiánskeho poskoka Alexandra Horvátha. Aspoň takto všetko opísal pred mužmi zákona práve Alexander Horváth.

Utajený univerzálny svedok

Horváth sa v mafiánskej hierarchii dostal vyššie len vďaka tomu, že si vzal za ženu sestru bosa Róberta Holuba. Pol roka po krvavom masakri Klešča sa stal obeťou streľby aj on. Neznámy útočník ho postrelil pred barom v Prešove. Alexander Horváth ostal natrvalo pripútaný na vozíčku a v snahe zachrániť si holý život začal spolupracovať s políciou. „Spieval“ napríklad v prípade vraždy milonára Grzegorza Szymaneka, ukázal aj miesto jeho hrobu v lese nad Polomkou a za vraha označil Mikuláša Černáka. Neskôr tvrdil, že vrahom nebol Černák, a po čase sa opäť vrátil k verzii s Černákom ako vrahom...

Horváth sa sám priznal, že pomáhal pri vražde Klešča, a udal Černáka ako hlavu, ktorá nariadila likvidáciu Holubovho brata. Karol Kolárik údajne vraždu plánoval, Karol Szatmáry zas zabezpečil zbrane. Na Klešča podľa Horvátha vraj strieľal Surový. A holubovec Ladislav Badó údajne strážil panelák. Súd na základe jeho výpovedí odsúdil Badóa a Horvátha, ktorí sa vraj okrem Klešča podieľali na vražde Kromku, na 23 rokov väzenia. Surového odsúdili za účasť na vražde Klešča na 15 rokov.

Po rokoch, keď si Badó a Surový odpykávali tresty za vraždy, sa karta otočila. Práve ten istý Alexander Horváth si zrazu spomenul, že všetko bolo inak. „Vo veci vraždy Petra Klešča a pokusu o vraždu Jozefa Holuba som bol ja právoplatne odsúdený na zá­klade môjho nepravdivého priznania a krivo som obvinil Mikuláša Černáka, Slavomíra Surového, Ladislava Badóa a Karla Szatmáryho,“ tvrdil Horváth pred vyšetrovateľom v januári 2016.

Že to so svojím rozprávaním myslí vážne, chcel dokázať aj odkazmi a listami adresovanými odsúdeným mafiánom. Ponúkal im očistenie ich mena. Samozrejme, nie zadarmo. Černákovi núkal, že bude vypovedať proti šéfovi podtatranského podsvetia Ondrejovi Žembovi v prípade vraždy Holuba. Badóovi sľuboval úplnú slobodu. Vypovedal by na súde, že Badó s vraždou Kromkovho brata ani s popravou Klešča nemá nič spoločné. Za to chcel od neho akoby mesačnú rentu vo výške 200 eur alebo jednorazovo päťtisíc eur. Malo to byť akési štartovné po prepustení z väzenia.

FOTO V GALÉRII

Badó a Surový nelenili a hľadali aj ďalšie dôkazy svojej neviny, aby mohli každý osobitne požiadať o obnovu konania. Pomohla im výpoveď ďalšieho mafiána, ktorý je v base tiež.

Adamčovec Nikola Pajdič vo svojej výpovedi pred vyšetrovateľom ešte v roku 2012 povedal svoju verziu udalostí. Podľa neho bol do vraždy ako šofér zapletený aj brat Braňa Adamča Erik. Strieľal však vraj Lojzo Kromka, Karol Szatmáry a Albert Sisák. Surový ani Badó pri tejto poprave údajne vôbec neboli.

Súdy budú teraz rozhodovať o tom, či povolia obnovu konania v dávno ukončených kauzách, a ukáže sa, či sa bývalí mafiáni stali obeťami justičných omylov.