Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sme ostali šokovaní, že za takým strašným zločinom stojí žena, matka pätnásťročného dievčaťa. O monštre skrývajúcom sa v tele pestovanej Aleny Zsuzsovej sme dovtedy ani len nepočuli. Len Kýbel, obávaný bos mafiánskej skupiny sýkorovcov, sa vo svojej cele v oddelení pre doživotne odsúdených väzňov uchechtával nad naším zdesením. Pre Kýbla nebola Alena záhadnou neznámou. Jediná žena v slovenských mafiánskych štruktúrach mala blízko práve k jeho skupine. Nie je vylúčené, že bola jej regulárnou členkou.

Video z vraždy

Policajti natrafili na Alenu Zsuzsovú v roku 2010 pri vyšetrovaní vraždy exprimátora Hurbanova. Viaceré indície naznačovali, že sa podieľala na organizovaní zločinu, ale dôkazy na obvinenie chýbali. Až teraz, keď sa prokuratúre podarilo dostať Zsuzsovú do väzby za Kuciakovu smrť, odvážili sa niektorí zainteresovaní vyjsť s pravdou von. Vrátane samotného vraha Štefana Kaluza. Kaluz pracoval v známej esbéeske mafiánskej skupiny sýkorovcov DKFB, čo je skratka pre slová Detektívna kancelária Františka Borbélyho. Borbély šéfoval jednej z bratislavských vetiev skupiny, zodpovedal sa priamo bosovi Kýblovi. Esbéeska slúžila na oficiálne zamestnávanie „vojakov“ skupiny, umožňovala im aj legálne sa ozbrojovať. O Kaluzovej vine neexistovali pochybnosti. Usvedčila ho Basternákova manželka ako priamy svedok vraždy i strelné zranenie ruky. Počas úteku z miesta činu po ňom pálil Basternákov nevlastný syn. Triafal dobre.

Okrem očitých svedkov existuje kamerový záznam z ulice, na ktorej Basternákovci v Hurbanove bývajú. Vidieť na ňom, ako sa 9. júla 2010 o deviatej hodine večer Basternák s manželkou vracajú so psami z prechádzky, pomaly sa presúvajú k bránke ich rodinného domu. Pri nich zastavuje Honda Civic striebornej farby. Z miesta vodiča vystupuje muž v tmavých nohaviciach a bielej košeli a premiestňuje sa na druhú stranu auta. Z miesta spolujazdca vyberá predmet zabalený v zelenej igelitovej taške. Basternák uteká smerom od útočníka, ktorý mieri krátkou brokovou zbraňou tesne pri hlave pani Basternákovej. Basternák uteká, potkýna sa, padá na cestu. Útočník ho dobieha, odhadzuje igelitovú tašku, skláňa sa nad Basternákom. Vidieť záblesk. Potom útočník beží späť k autu. Sadá si za volant, zvnútra zatvára vedľajšie dvere a pohýna sa z miesta činu.

Vrah a jeho suita

Súdne dokazovanie preukázalo, že Kaluz musel konať na objednávku. Sám Basternáka nepoznal, nemohol mať preto osobný záujem na jeho smrti. Podľa súdnej znalkyne z odboru psychológia zrejme pôvodne nemal byť ani vrahom, v zločine mal zohrať len nejakú ve­dľajšiu úlohu. Organizátori ho nasadili namiesto profesionála pod tlakom náhle zmenenej situácie a Kaluz sa s úlohou zabijaka nestihol stotožniť. Vraždu vykonal ako stroj. Pred svedkami, pod bezpečnostnými kamerami, s vlastným autom. Jeho mozog akoby zablokovalo vnútorné vypätie. Zo záznamov telekomunikačných prevádzok policajti zistili, že Kaluz pred vraždou i v deň vraždy komunikoval s ďalším sýkorovcom Vladimírom Mosnárom, ktorý mal v esbéeske DKFB na starosti bytové domy v správe Magistrátu Bratislavy na Kopčianskej ulici.

Vrah ho prenasledoval ako lovnú zver: Exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka polícia nedokázala ochrániť. Pred vraždou mu farbou postriekali dom.
Vrah ho prenasledoval ako lovnú zver: Exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka polícia nedokázala ochrániť. Pred vraždou mu farbou postriekali dom.
Zdroj: TASR

V Hurbanove sa nachádzal tretieho marca 2010, keď došlo k prvému pokusu o atentát na Basternáka, i v deň vraždy, lenže jeho priateľka Karin mu na inkriminovaný čas poskytla alibi. Na účet tejto Karin pri­šlo krátko po vražde 4 050 eur od Aleny Zsuzsovej. Mosnár sa vtedy vozil na Zsuzsovej autách BMW a Škoda Superb. Alena Zsuzsová vypovedala, že s Mosnárom sa poznajú tri roky, stretávali sa sporadicky. Občas jej robil šoféra, lebo ona trpí panickou poruchou, bojí sa cudzích ľudí, berie antidepresíva a vtedy by nemala šoférovať. Peniaze odoslané na účet Mosnárovej priateľky vysvetľovala Zsuzsová splatením pôžičky od Mosnára.  Do prešetrovaných udalostí bol zapletený aj tretí sýkorovec, Ladislav Végh. Aj on sa v čase vraždy pohyboval v Hurbanove, svojím autom vraj sprevádzal Mosnára, ktorý viezol nejakú „slečnu“ z Komárna. Či to bola Zsuzsová, Végh nevedel.

Rival

Alenu Zsuzsovú prepájali s vraždou nielen nitky vedúce k vrahovým kolegom, ale aj blízky vzťah s mužom podozrivým z objednania Basternákovej smrti. Celé Hurbanovo vedelo, že ďalší kandidát na primátora Roman Ostružlík
Basternáka neznáša a Ostružlík sa sám označil za Basternákovho politického rivala. So Zsuzsovou sa Ostružlík spoznal údajne cez sociálne siete. Písali si spolu a zistili, že chodili do tej istej školy. Po čase ho navštevovala aj doma, spriatelila sa s jeho rodinou. Keď sa Ostružlík rozhodol kandidovať, ponúkla sa, že mu pomôže s predvolebnou kampaňou. Zúčastňovala sa na akciách v rámci predvolebnej kampane, napríklad na posedení v kultúrnom dome v Hurbanove, kde bolo prítomných asi štyristo ľudí, a Ostružlík jej kúpil SIM kartu, aby hovory medzi nimi boli lacnejšie. V deň Basternákovho pohrebu nabehli do Ostružlíkovho domu policajti, ale dôkazy súvisiace s vraždou nenašli. Nasledujúce roky si žil spokojne, chodil na ryby, vyhrával na svadbách. Až pred pár dňami si po neho prišli policajti znovu. Na základe novozískaných výpovedí obvinili Ostružlíka z objednávky vraždy Lászlóa Basternáka a Alenu Zsuzsovú, Vladimíra Mosnára a Ladislava Végha z jej organizovania.

Spomínané prepojenia i naše doterajšie poznatky o Alene Zsuzsovej vyvolávajú dojem, že Ostružlík sa s touto nebezpečnou ženou poznal dávnejšie, posťažoval sa jej na nenávideného Basternáka a ona mu navrhla, že jeho „problém“ dokáže vyriešiť. Veci sa však mohli udiať aj inak. Basternákovho vraha Kaluza totiž už pred dobrými desiatimi rokmi poznal Ostružlíkov kamoš Ing. Mikuláš Gróf. Ostružlík sa dokonca vyjadril, že Gróf je takmer ako jeho otec, a z výpovedí svedkov vyplýva, že niekedy po Basternákovej vražde strávili spoločnú dovolenku. Gróf, na rozdiel od Zsuzsovej, mohol mať dokonca osobný záujem na odstránení Basternáka. Na súde priznal, že mal s bývalým primátorom „menší konflikt“, ich „vzťahy neboli ideálne“, ale vraj sa navzájom akceptovali. Nie je teda vylúčené, že „objednávka“ vôbec nešla cez Zsuzsovú. Sýkorovci mohli Zsuzsovú nasadiť do akcie až dodatočne.

Bos sýkorovcov Kýbel: Za mrežami je od roku 2015, jeho teritórium prevzal niekto iný.
Bos sýkorovcov Kýbel: Za mrežami je od roku 2015, jeho teritórium prevzal niekto iný.
Zdroj: TASR

Symbióza

O súzvuku Zsuzsovej s touto mafiánskou skupinou svedčí koniec-koncov aj jej vzťah s podnikateľom Mariánom Kočnerom. V takzvaných mafiánskych zoznamoch, ktoré policajti vytvorili pre čisto interné potreby, Kočnera uvádzali ako človeka zabezpečujúceho ekonomické záujmy skupiny sýkorovcov. V neskoršom období policajti radili Kočnera skôr k piťovcom a sám Kýbel sa postaral o zdanie, že Kočner je pre neho už nepohodlný a treba ho zlikvidovať. Ale kto by už len tomuto zdaniu veril dnes? Kočner i Kýbel konajú v symbióze, zastupuje ich ten istý právnik - Marek Para. Keby išlo o skutočných nepriateľov, ktorí si idú po krku nielen obrazne, azda by zverovali svoje tajomstvá tomu istému človeku? To by nespravili ani menej súdni ľudia, nie všetkými masťami mazaný Kočner a majster ľstivosti Kýbel.

Kýbel, vlastným menom Róbert Lališ, sa dostal na čelo sýkorovcov v roku 1997 po vražde zakladateľa skupiny Miroslava Sýkoru a stal sa najdlhšie pôsobiacim mafiánskym bosom na Slovensku. Kýbel zrejme spolupracoval s tajnou službou, nikde sa nepredvádzal, nemal potrebu otŕčať svoj majetok, žil v ústraní. Jeho tvár nepoznali ani nižšie postavení členovia skupiny a pre verejnosť akoby neexistoval až do roku 2012, keď na neho vydali medzinárodný zatykač. Chytili ho v Nemecku v roku 2015 a odvtedy je už za mrežami. Za mnohé ťažké zločiny dostal doživotie. Ale zatvorením Kýbla sme zločin nezastavili ani nezjemnili. Ukázala to aj vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Na Kýblovo miesto nastúpil niekto iný.

Zlyhanie polície

Vražda exprimátora Hurbanova sa nestala ako čosi neočakávané. Basternák dostával anonymné listy s textmi - „Zdochni na smetisku“, „Zmizni z politického života“, „Si satan, máš šestku.“ V marci 2010 niekto na neho strieľal, neskôr sa na mieste, kadiaľ často chodil, objavila výbušnina. Ôsmeho júla večer, teda deň pred vraždou, sa okolo bráničky Basternákovcov tmolil neznámy muž, zrejme to už bol vrah Kaluz. Domáci mali pocit, akoby sa snažil vylákať Basternáka z domu. Stlačili alarm, ktorý im pre prípad nebezpečenstva namontovali policajti, a po chvíli volali na policajnú stanicu. Službukonajúci policajt oznámil, že žiadny signál volania o pomoc z ich domu neprišiel, ale hneď tam posiela hliadku. Hliadka podozrivého muža už nezastihla. Basternák bol presvedčený, že dotyčný ho prišiel zavraždiť, a nemýlil sa. Kaluzovi sa podarilo zločin vykonať „vďaka“ tomu, že policajti udalosti tragicky podcenili. Basternákovcom oznámili, že niekto z kriminálky si príde pozrieť kamerový záznam zachytávajúci onoho muža. Nie hneď, ale až na druhý deň. Lenže ani na druhý deň sa nedialo vôbec nič. Namiesto mužov zákona prišiel k Basternákovcom vrah.

Prokurátorovo cuknutie

Štefan Kaluz dostal za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy dvadsaťpäťročný trest. Podľa Najvyššieho súdu SR obišiel lacno. „… nebola dostatočným spôsobom vyriešená otázka závažnosti spáchanej trestnej činnosti a jej prípadnej recidívy, keďže išlo o vraždu na objednávku,“ píše predseda senátu Juraj Kliment v uznesení týkajúcom sa tohto prípadu. Pripomína, že útok Kaluza na Basternáka sa vyznačoval „extrémne vysokou intenzitou a mierou brutality, pričom nešlo len o jeden jediný smrteľný výstrel, ale takpovediac o neľútostnú fyzickú likvidáciu“. Kaluz na Basternáka strieľal, hoci  v smere streľby stála Basternákova manželka. A keď prvýkrát netrafil, prenasledoval ho ako lovnú zver. Basternák sa pri úteku potkol, spadol na asfaltovú cestu a vtedy, keď bezmocne ležal na zemi, Kaluz z bezprostrednej blízkosti strelil do jeho hlavy. Nad svojím cynickým, neľudským konaním neprejavil ani najmenší náznak ľútosti. Práve naopak. Drzo navrhoval skúmať duševný stav vdovy po nebohom exprimátorovi. Áno, občas si aj poplakal. Ale iba sám nad sebou, nad tým, ako dopadol.

Kaluz si zaslúžil skončiť za mrežami navždy. Presne, ako to navrhoval prokurátor. Ten sa najskôr proti Kaluzovmu mäkkému trestu odvolal, ale, ako uvádza sudca Kliment, „následne z celkom nepochopiteľných dôvodov zobral svoj návrh späť, čím odvolaciemu súdu vzal zákonnú možnosť o tomto výroku rozsudku rozhodnúť v neprospech obžalovaného Štefana Kaluza“.

Prečítajte si tiež: