Monika Jankovská by si mala dávať pozor na to, s kým ju, štátnu tajomníčku, teda po ministrovi hneď najvýznamnejšiu osobu ministerstva spravodlivosti, verejnosť môže spájať. Taký bol výstup z mediálneho odhalenia nedávnej súkromnej oslavy, kde sa ocitla - podľa jej vlastných slov nechtiac - v spoločnosti lekára odsúdeného za korupciu.

V prípade Jankovskej nešlo o prvý a už vôbec nie najväčší problém tohto druhu. Na náhodné prepojenia so „závadovými“ osobami má nevídanú smolu.

Jej manžel sa kedysi kamarátil s už nebohým Petrom Čongrádym a jej syn udržuje vzťah s dcérou muža políciou považovaného za niekdajšiu pravú ruku tohto mafiánskeho bosa.

Z pieskoviska odlišnými smermi

Svokrovci štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej pôsobili ako vychovávatelia v Detskom mestečku Zlatovce pri Trenčíne, kde medzi desiatkami ďalších detí vyrástli aj štyria súrodenci Čongrádyovci.

Ich vlastní synovia Róbert a Tibor, z ktorých sa prvý stal sudcom a druhý - lekár - sa so sudkyňou oženil, sa tak zhodou náhod v detstve hrávali s chlapcom, ktorý sa stal na celom Slovensku známym ako jeden z obávaných šéfov skupiny sýkorovcov.

Peter Čongrády začínal v podsvetí ako šofér Miroslava Sýkoru, po jeho zavraždení získal medzi sýkorovcami významné postavenie. Podľa výpovedí členov tejto skupiny mal na starosti financie a oblasť Trenčína. Hovorilo sa, že na verejnosti vystupoval pomerne kultivovane a spolupracoval so Slovenskou informačnou službou.

V roku 1998 si jeho ľudí najal Marián Kočner na násilné obsadenie televízie Markíza. Čongrády skonal v roku 2004, dávkou zo samopalu mu odstrelili kus hlavy.

Na detské kamarátstva neskorších mafiánov a sudcov či ich životných partnerov by sa dalo nazerať s pobavením, keby ich opäť nespojila náhoda. Tá sa už priamo dotýka manželky Tibora Jankovského, súčasnej druhej hlavy rezortu justície.

Čítajte viac:

Harabin nie je hlavný problém justície, tvrdí štátna tajomníčka Jankovská

Možný konflikt záujmov

Monika Jankovská ako trestná sudkyňa Okresného súdu v Trenčíne riešila prípad, do ktorého bol zapletený aj Ľuboš Čongrády. To bol menej známy brat bosa Petra Čongrádyho.

Zaoberať sa ním začala už niekedy okolo roku 2002. Ibaže vtedy sa nikde ani len nešuchlo, že Jankovskú by mohli s obžalovaným nejako spájať.

„S touto skutočnosťou som bola konfrontovaná až po tom, čo som sa stala štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti. Muž, ktorého som ako trestná sudkyňa pred dvanástimi rokmi odsúdila spolu s Ľubošom Čongrádym a ďalšími osobami, o mne rozširuje, že som skorumpovaná, zlá a spája ma s touto osobou.

Rozposiela listy ministrovi spravodlivosti, predsedovi vlády, predsedníčke Ústavného súdu, poslancom Národnej rady. Tvrdí v nich, že môj manžel je nevlastný brat Čongrádyho, čo je úplný nezmysel, uráža ma, obviňuje,“ opisuje Jankovská, ako sa ju konkrétny človek snaží zdiskreditovať na základe poloprávd i úplných lží.

„Myslím si, že politici i sudcovia musia zniesť vyššiu mieru kritiky ako ostatní občania, ale toto už bolo za hranicou únosnosti. Nemôžem dopustiť, aby ma niekto opakovane ohováral pred najvyššími predstaviteľmi tohto štátu.

Na dotyčného muža som podala trestné oznámenie. Bolo dostatočne preverené, že so súrodencami Čongrádyovcami nemám žiadny vzťah, ani môj manžel sa od osemnástich rokov s nimi nestretol.

Ľuboša Čongrádyho som poznala len z pojednávacej miestnosti. Išlo o najťažší prípad, ktorý som riešila, prvýkrát v histórii sme využili chráneného svedka. Doma som o tomto prípade nehovorila, nezvykla som rozoberať, akú súdnu kauzu práve riešim. O to, či manžel a svokrovci Čongrádyho poznali, som sa začala zaujímať až po spomínaných listoch od odsúdeného.“

Čítajte viac:

Koľko stojí vražda? PLUS 7 DNÍ prináša šokujúci cenník z podsvetia

Vyzradená policajná akcia

Z Jankovskej slov je jasné, prečo ani neuvažovala, že by sa v konaní proti Čongrádymu dala vylúčiť z prejednávanej veci. Lebo o najťažšej kauze svojej kariéry doma nehovorila, a tak o prepojení s obžalovaným nemala ani tušenie.

Najpodstatnejšie je, že o tomto prípade nerozhodovala Jankovská sama. Kauza v rámci odvolania sa dostala pred trojčlenný senát krajského súdu. Ten Jankovskej rozsudok nad Ľubošom Čongrádym a ďalšími spolupáchateľmi potvrdil.

Predseda odvolacieho senátu bol vystavený atakom odsúdených tiež. Dokonca podstatne skôr ako Jankovská. Dvaja z odsúdených uvádzali v trestných oznámeniach i v sťažnosti pre porušenie zákona adresovanej ministerstvu spravodlivosti, že sudca Krajského súdu v Trenčíne požadoval od nich úplatok.

Lenže žiadny dôkaz o korupčnom správaní dotyčného sudcu neexistuje, a tak boli sťažovatelia v roku 2014 odsúdení za trestný čin krivého obvinenia. Napriek zdaniu jasnej logiky tohto záveru nemožno výroky odsúdených považovať len za zlomyseľnú pomstu.

Existuje totiž videozáznam zabezpečený políciou v roku 2006, na ktorom dnes už nebohý Ľuboš Čongrády týmto mužom zreteľne hovorí, že sudcovi treba poslať jeden milión korún v dvoch splátkach po päťstotisíc. Muži teda netárali.

S požiadavkou úplatku boli preukázateľne konfrontovaní, aj keď dotyčný sudca s ňou nemusel mať nič spoločné. Existuje možnosť, že Ľuboš Čongrády si celú vec vymyslel, aby sa blysol stykmi s významným sudcom, alebo jeho meno jednoducho zneužil s úmyslom strčiť si miliónik do vlastného vrecka.

Zvláštne však je, že na vyžiadanom milióne Čongrády napokon netrval. Podľa výpovedí vtedajších policajtov sa akcia s Čongrádyho monitorovaním a odpočúvaním prezradila.

Invektívy

V porovnaní s niekdajšími podozreniami voči predsedovi odvolaciaho senátu sú súčasné útoky na štátnu tajomníčku Jankovskú oveľa expresívnejšie, plné nechutných invektív, hrubých urážok. Odsúdený muž ju nazýva mafiánskou sudkyňou, ktorá „robila na príkaz mafie a pritom rozdávala rozsudky v mene Slovenskej republiky“.

V listoch rozposielaných na všetky strany i zverejňovaných na internete uvádza, ako sa Peter Čongrády chválil, že Jankovská „urobí všetko tak, ako určí on, ale treba jej dať peniaze“, že ona zabezpečí, aby ich prepustili z väzby na slobodu ešte pred Vianocami 2001 a „ona fakt rozhodla o prepustení už tridsiateho novembra 2001“ a tiež, že Čongrády súdny verdikt „poznal už dva týždne pred jeho vyhlásením“.

Jankovská vraj mala „silnú previazanosť s osobami Čongrádyovcami, hlavne s bosom mafiánskeho prostredia Petrom Čongrádym“, s ním vraj rodina Jankovských udržiavala čulé kontakty až do jeho násilného skonu. Za uvedené i ďalšie výroky muža v minulosti odsúdeného Jankovskou opäť stíhajú.

Priame dôkazy o prepojení štátnej tajomníčky s bosom Čongrádym - ak si odmyslíme detské hry manžela Jankovskej - zase nie sú. Odsúdený opakuje iba to, čo počul od Ľuboša Čongrádyho. Nezabúdajme, že na rozdiel od Jankovskej tento mafián celý čas dobre vedel, že ho súdi manželka kamaráta z detstva.

V mene bosa i s bosom

Keď sa už zdalo, že s Čongrádyovcami bude mať Jankovská navždy pokoj, dostali sme do redakcie fotografiu preukazujúcu kontakt štátnej tajomníčky s dcérou Petra V., v roku 2008 odsúdeného za prečin nedovoleného ozbrojovania.

Za ten dostal iba peňažný trest, takže po jeho vyplatení sa už na dotyčného hľadí ako na netrestaného, ale v súčasnosti čelí tento päťdesiatdvaročný muž obžalobe z pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu vydierania.

Prokuratúra ho viní z násilných skutkov, ktorých sa vraj dopustil v mene mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho, niektoré spáchal spolu s ním. Nešlo len o slovné vyhrážanie, Peter V. sa podľa obžaloby so zbraňou v ruke dopustil aj fyzického násilia.

Fotografiu sme ukázali štátnej tajomníčke. Podľa nej je prefotená z Facebooku, kde ju zverejnil jej syn Jakub. Vznikla v lete 2014 počas oslavy Jakubových narodenín, na ktorej sa zúčastnili viacerí jeho kamaráti z gymnázia. Na tomto zábere je však len rodina Jankovských, teda štátna tajomníčka, jej manžel, obidvaja synovia a ich priateľky.

Jankovská o nich hovorí ako o Kristínke a Katke. „Ak sa pýtate priamo na Kristínku, so synom sa stále stretávajú v rámci partie, nie u nás doma. Či majú bližší vzťah, to ja neviem, ale ženiť sa zatiaľ nejde. O Kristínkiných rodičoch nemám žiadne vedomosti.

Osobu Petra V. vôbec nepoznám, neviem, o koho ide, ani ako vyzerá. Chápem, že verejnosť má právo na pochybnosti, ale, na druhej strane - môj syn má dvadsaťjeden rokov a ja mu mám povedať, aby sa s Kristínkou prestal kamarátiť, lebo jej otec je obžalovaný? Mám mu to povedať?!“ - veľmi emotívne kladie rečnícku otázku Jankovská.

A pokračuje. „Na oslave synových narodenín boli aj ďalší kamaráti. Ich rodičia môžu byť časom tiež obžalovaní alebo sa budú rozvádzať, alebo o niečo súdiť...“

Jankovská zdôrazňuje, že zásah do súdneho procesu s Kristínkiným otcom absolútne vylučuje a pripomína: „Je tam predsa sudca, ktorý o veci rozhoduje, a v odvolacom senáte sú ďalší traja sudcovia.“

Môžeme jej uveriť, ale imidžu ministerstva spravodlivosti naozaj nemusí prospievať prepojenie rodiny štátnej tajomníčky na kriminálne prostredie.

I keď bezpochyby ide o náhodné prepojenie. K osobe Moniky Jankovskej nemusí byť tento prístup vôbec spravodlivý. Môže byť mimoriadne fundovaná odborníčka a slušný človek zároveň. Ale funkcia, ktorú vykonáva, a jej honor neľútostne vyžadujú viac.