Tip na článok

Mafiánske gangy sa smejú: Ich bosom zrušili doživotia. Čo je za tým?

Tri zrušené doživotné tresty pre mafiánov nemajú v slovenskej justícii obdobu. Čo všetko sa skrýva za šokujúcim rozhodnutím senátu pod vedením Štefana Harabina?

Galéria k článku (10 fotografií )
Richard Rakický
Dávid Takáč

Doživotie pre vraždy si trojica Róbert Lališ prezývaný Kýbel, označovaný za bosa sýkorovcov, Ivan Cupper s prezývkou Vincko, ktorého radia medzi členov obávaného vražedného komanda sýkorovcov a muž označovaný ako nájomný vrah Jozef Roháč prezývaný Potkan vypočuli v marci 2016. Po takmer roku sa prípad otočil o stoosemdesiat stupňov a všetko je na začiatku. Senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina totiž rozsudok zrušil , prikázal vymeniť senát Špecializovaného trestného súdu a začať pojednávať od začiatku. Hlavný dôvod je pomenovaný dvoma slovami - "nezákoný senát" a ďalšími troma slovami - "porušenie prezumpcie neviny".

Ivan Mego

Štefan Harabin: Senát Najvyššieho súdu pod jeho vedením doživotný rozsudok Špecializovaného trestného súdu nad sýkorovcami zrušil. Foto: Ivan Mego

Prezumpcia neviny

„Senát Špecializovaného trestného súdu, konajúci vo veci, už predtým v niektorých rozhodnutiach konštatoval vinu niektorých páchateľov bez toho, že by v týchto kauzách vystupovali procesne ako obžalovaní. Dokonca s uvedením konkrétnych mien a priezvisk. Takýto senát bol teda zaujatý a z toho titulu aj nezákonný,“ vysvetlil Štefan Harabin. „Okrem toho by sa dalo v širších súvislostiach hovoriť aj o porušení princípu nebis in idem, teda nie dvakrát o tom istom. To všetko je spôsobené extrémnym uplatňovaním dohôd o vine a treste.“

Právnicky žargón mnohým ľuďom pri prvotnom čítaní veľa nepovie, a tak sa síce veľa diskutovalo, ale málokto vedel o čom. Týždenník PLUS 7 DNÍ zisťoval, o čo konkrétne išlo, a prináša rozuzlenie podané „ľudskou rečou“.

Aký je teda dôvod?

Všetko sa začalo 16 apríla 2013, keď Dávid Takáč zo skupiny sýkorovcov uzavrel na Špecializovanom trestnom súde dohodu o vine a treste. Súd mu vtedy vymeral znížený osemročný trest. Verdikt súdu znel, že Dávid Takáč na pokyn šéfa Róberta Lališa spolu s ďalšími členmi gangu vyvíjal hrubý nátlak na dílera drog z oblasti Modry, od ktorého chceli, aby im za ochranu dával 165 eur mesačne a zaplatil pokutu viac ako šesťtisíc eur. Takáč sa tiež priznal, že pod rôznymi hrozbami požadoval od istej Gabriely 20-tisíc eur, ktoré mala prevziať pre tretiu osobu.

Dávid Takáč
Dávid Takáč
archív

Dávid Takáč

V júni 2014 sa zas pred súdom priznal a uzavrel dohodu o vine a treste sýkorovec Richard Rakický Verdikt pre neho znel 12 rokov väzenia. V jeho súvislosti išlo o prípad, ktorý sa stal v novembri 2003 v Pezinku a pri útoku sýkorovcov na Róberta Pála bol zranený aj jeho ochrankár Peter Horváth. Kľúčová však je opäť výroková časť, kde sa okrem iného píše, že Rakický na pokyn šéfa skupiny Róberta Lališa, prezývaného Kýbel, sa spolu s ďalšími osobami podieľali na vražde člena konkurenčného gangu Róberta Pála zo skupiny takáčovcov.

Richard Rakický
Richard Rakický
archív

Richard Rakický

Dohody o vine a treste s Dávidom Takáčom a Richardom Rakickým, ako aj dalšími mužmi zo zločineckej skupiny sýkorovci, uzavrel ten istý senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý potom pojednával v megakauze, kde bol hlavným obžalovaným muž označovaný za bosa sýkorovcov Róbert Lališ. A práve tu nastal jeden z najzávažnejších dôvodov, pre ktorý nemohol senát Najvyššieho súdu potvrdiť rozsudok Špecializovaného trestného súdu a dal pokyn na nový proces. Senát prvostupňového súdu totiž na tomto mieste porušil prezumpciu neviny, a to tým, že konštatoval vinu Róberta Lališa takmer o dva roky skôr, než ho ten istý senát právoplatne odsúdil.

Ďalšia chyba súdu

Výpočet chýb v tejto megakauze však zďaleka nie je konečný. Špecializovaný trestný súd si podľa Najvyššieho súdu nedal pozor ani na povinnosť upovedomovať obžalovaných o odročení jednotlivých konaní. Konkrétne išlo o muža označovaného aj ako nájomný vrah Jozefa Roháča. „Tu sme zistili, že namiesto Roháča preberal zásielky niekto iný,“ vysvetlil Harabin a dodal, že takéto vážne pochybenia nemohli nechať nepovšimnuté.

„My máme povinnosť poukázať na akúkoľvek nezákonnosť. Fakt je aj to, že ak by potom títo ľudia išli do Štrasburgu, boli by tam úspešní,“ uzavrel Harabin a pripomenul, že celý proces sa musí začať úplne odznova.

„Rozhodli sme aj tom, že túto vec musí pojednávať senát, ktorý bude v úplne novom zložení. Teda traja sudcovia, ktorí tam boli, to nesmú pojednávať a musí sa vykonávať dokazovanie od začiatku v celom rozsahu,“ povedal pre náš týždenník Štefan Harabin.

Megakauza

Pojednávanie v kauze najväčšieho a najobávanejšieho mafiánskeho gangu v histórii Slovenska sa začalo na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici 20. januára 2015 a doživotným verdiktom pre troch obžalovaných ho ukončili 30. marca 2016.

Doživotie si mala odpykať trojica Róbert Lališ, Ivan Cupper a Jozef Roháč. Prvostupňový súd ich odsúdil za založenie zločineckej skupiny, ako aj za vraždy podnikateľov Romana Deáka, bratov Diničovcov, Ukrajinca Dalera Hlavačku a černákovcov Alojza Házyho a Miloša Piliara.

Megaproces: Pojednávanie v prípade muža považovaného za mafiánskeho bosa Róberta Lališa a spol musí začať od začiatku.
Megaproces: Pojednávanie v prípade muža považovaného za mafiánskeho bosa Róberta Lališa a spol musí začať od začiatku.
Emil Vaško

Megaproces: Pojednávanie v prípade muža považovaného za mafiánskeho bosa Róberta Lališa a spol musí začať od začiatku. Foto: Emil Vaško

Kto sú sýkorovci

Róbert Lališ, alias Kýbel - označovaný za najvyššieho bosa

Bos sýkorovcov: Róbert Lališ
Bos sýkorovcov: Róbert Lališ
Emil Vaško

Róbert Lališ​

Na čelo sýkorovcov sa dostal po vražde zakladateľa Miroslava Sýkoru v roku 1997. Odvtedy vytvoril štruktúru, ktorá sa skladala z piatich podskupín a vražedného komanda. Sýkorovci mali najmenej päťdesiat kmeňových členov a stošesťdesiat spolupracujúcich. Počas fungovania vyberali výpalné, kontrolovali obchod s drogami a prostitúciu. Časť skupiny sa zameriavala na likvidáciu členov vlastných či iných skupín, vraždy na objednávku. Práve Róbert Lališ mal vytvoriť štruktúru, aká nemá v slovenskom podsvetí obdobu. Vytvoril akési vetvy v jednotlivých regiónoch, ktoré fungovali samostatne. Dostal doživotie pre vraždy, ktoré mu senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina zrušil.

Senická vetva

Senická vetva: Miroslav Štvrtecký
Senická vetva: Miroslav Štvrtecký
archív

Miroslav Štvrtecký

Miroslav Štvrtecký, bývalý kukláč, začal úradovať v roku 2001 v Senici. Postupne vytváral zločineckú skupinu, ktorá operovala na území Trnavského a Bratislavského kraja. Policajti časť skupiny zadržali v novembri 2006.

Štvrteckého pôvodne odsúdili za zosnovanie zločineckej skupiny a výpalníctvo na dvadsaťpäť rokov väzenia. Súd mu neskôr trest znížil na dvadsaťjeden rokov. Teraz čaká vo väzbe na potvrdenie verdiktu.

Záhorácka vetva

Záhorácka vetva: Ivan Cupper
Záhorácka vetva: Ivan Cupper

Ivan Cupper

Ivan Cupper, alias Vincko, bol aj členom vražedného komanda. Dnes sedí vo väzbe a je obžalovaný z viacerých vrážd, napríklad z likvidácie muža považovaného za jedného z bratislavských bosov Romana Deáka. Dostal doživotný trest pre vraždy, ktorý mu bol aktuálne zrušený. Viacerých členov záhoráckej vetvy - Cupperových podriadených - policajti zadržali v roku 2011 a dnes je už väčšina právoplatne odsúdená.

Bratislavská vetva

Bratislavská vetva I.: Ladislav Bališ
Bratislavská vetva I.: Ladislav Bališ
Emil Vaško

Ladislav Bališ

Ladislav Bališ, prezývaný Dlhý Laco, prevzal pozíciu šéfa bratislavskej vetvy sýkorovcov v roku 2004 po vražde bosa Petra Čongrádyho. Odpykáva si dvadsaťpäťročný trest. Bratislavskú vetvu sýkorovcov policajti rozbili v roku 2011. Obžalovali ich napríklad z vydierania, únosu či podpálenia baru. Najzávažnejšia je príprava vraždy sýkorovca Martina Hrabárika, alias Rezňa. V roku 2014 im Najvyšší súd vyrubil tresty od desať do dvadsaťpäť rokov.

Senecká vetva

Snecká vetva: Martin Bihári
Snecká vetva: Martin Bihári
SITA

Martin Bihári

Martin Bihári, alias Rus, sa dostal na čelo seneckej vetvy sýkorovcov v roku 2004 po vražde Petra Havašiho, zvaného Havel. V roku 2010 policajti skupinu rozložili, Bihárimu sa však podarilo utiecť. Zadržali ho po rokoch na úteku v Česku.

Partiu na čele s Bihárim stíhali aj za vyberanie výpalného, vydieračský únos, hrubý nátlak a iné trestné činy. Najvyšší súd Bihárimu potvrdil dvadsaťjedenročný trest.

Bratislavská vetva II.

Bratislavská vetva II.: František Borbély
Bratislavská vetva II.: František Borbély
archív

František Borbély

František Borbély, považovaný za bosa druhej bratislavskej vetvy, ktorý stál pri zrode sýkorovcov, sa pred časom priznal k založeniu zločineckej skupiny a ku kšeftom s drogami. Pôvodne mu hrozilo pätnásť rokov väzenia, po dohode s prokurátorom dostal šesť rokov a osem mesiacov.

Pod Borbélyho krídla údajne patril gang, ktorý policajti rozbili v januári 2013. V súčasnosti má Borbély a ďalší jeho kumpáni na krku obvinenie z výbuchu bomby pod autom Miroslava Abraháma, vysokopostaveného člena piťovcov.

Vražedné komando

Spadalo priamo pod Lališa, ktorý sa podľa výpovedí členov na vraždách aj zúčastňoval. Do komanda patril Jozef Roháč, Martin Bihári, Jurij Fejer, Ivan Cupper, Peter Havaši, Vladimír Cabadaj a Juraj Billik. Billik, prezývaný Čapatý, však za vraždy zrejme pykať nebude. Rozhodol sa spolupracovať s políciou a začal vypovedať proti niekdajším kumpánom.

Mohlo by vás zaujímať

VIDEO Plus 7 Dní