Všetko sa to začalo v roku 1992 a skončilo v decembri 1997. Za ten čas toho Černákovci stihli neúrekom. Ale poďme pekne po poriadku. Obaja vyrastali v skromných pomeroch v dedine Telgárt v Nízkych Tatrách na úpätí Kráľovej hole. Práve odtiaľ pochádzali manželia Žofia a Mikuláš Černákovci. Písal sa 9. december 1966, keď sa im narodil prvý syn, ktorý dostal meno po svojom otcovi. O päť rokov neskôr priviedla na svet Žofia druhého syna, Vladimíra.

Mikuláš ako starší brat určoval smer, ktorým sa obaja začali uberať. Skúsili drevorubačské práce v Nemecku, zarobili nejaké peniaze a potom to prišlo. Prišli horúce deväťdesiate roky, ktoré ich priviedli k organizovanému zločinu, aký nemal na Slovensku obdoby. Práve bratia Černákovci patrili v štruktúre vznikajúceho gangu najvyššie.

Vlado predbehol Mikiho

Možno mnohých prekvapí, že prvý z bratskej dvojice nevraždil bos Mikuláš, ale jeho brat Vladimír. Bol teplý augustový večer 1993, keď si v pohostinstve Femina v Telgárte k dvom mladíkom - Vladimírovi Černákovi a Jánovi Handulovi - prisadol podnikateľ z Telgártu Milan Schwarzbacher. Všetci boli Telgárťania, a tak nikomu nenapadlo, že už o niekoľko minút dôjde k hádke a bitke, ktorá sa skončí smrťou.

Práve Vladimír Černák bol hlavným aktérom bitky, ktorá spustila vraždenie spájané s menom Černák. Po tejto bitke Mikulášovho brata spolu s Handulom zadržali policajti a obvinili z vraždy. V prípade totiž mali svedka. Bol ním krčmár z Telgártu Miroslav Vlček. Aby svojho brata ochránil pred dlhoročným väzením, dal Mikuláš Černák Vlčka zlikvidovať. Na jeho popravu najal zabijaka mafie Alojza Házyho. Vlček je dodnes nezvestný.

Po tomto skutku gang černákovcov silnel doslova zo dňa na deň. Počet ich obetí sa ráta na desiatky. Vladimíra Černáka však za žiadnu vraždu nikdy neodsúdili. V roku 1996 sa zabil pri autonehode, keď na luxusnom BMW vyletel z cesty a narazil do stromu. Nehoda sa stala na Táľoch. Na mieste tragédie dnes stojí pomník s jeho podobizňou.

Najobávanejší gang

Z Mikuláša sa stal najobávanejší mafiánsky bos na Slovensku. Počet obetí gangu, ktorý riadil sa počíta na desiatky. Momentálne si odpykáva doživotný trest za šesť vrážd a z ďalších viac ako dvadsať je obvinený.

Zaujímavosťou je, že ani jeden z dvojice Černákových najbližších, Ján Kán a Miloš Kaštan si za žiadnu vraždu spáchanú v černákovskom gangu, neodpykali za jediný deň.

Čítajte viac

Viac o mafiánskych súrodeneckých dvojiciach sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ č. 31.