Gorila bol recidivista, ktorý mal už za mrežami sklony zoskupovať nebezpečných mužov okolo seba. Holáňovi pripisujú popravu Petra Kalányiho, ktorého zastrelili z idúceho auta na ceste pri Krásne nad Kysucou. Kalány vraj vyvíjal aktivity v rámci žilinského podsvetia, preto sa dostal do konfliktu s kysuckým bosom Milanom Holáňom. Na likvidáciu Kalányiho si Holáň vraj najal zabijaka hovoriaceho po rusky.

MAFIÁNSKI BRATIA HOLÁŇOVCI: Gang vytvorili z vojakov špeciálneho útvaru

Milan Holáň mal mladšieho brata Petra. Ten sa od bosa Žiliny čo-to priučil a odišiel do Bratislavy, kde pôsobil v rámci organizovanej skupiny okolo Ivicu Toliča, ktorý u nás operoval asi 15 rokov a zoskupil okolo seba zločinecký gang. Jeho skupina sa v Bratislave venovala hlavne výherným automatom. Peter Holáň bol jeho akousi pravou rukou. Dnes je Ivica Tolič, ktorý pochádzal z Bosny a Hercegoviny, vraj mŕtvy. Zaujímavosťou je, že potom, ako Tolič ušiel zo Slovenska, prišla z Bosny správa, že Ivica Tolič vlastne nie je Tolič ale Petar Stanisljevič.

MAFIÁNSKI BRATIA HOLÁŇOVCI: Gang vytvorili z vojakov špeciálneho útvaru

Podľa ľudí, ktorí sa v problematike organizovaného zločinu orientujú, mal byť Tolič alias Stanisljevič vojnovým zločincom a ani jeho druhé meno nemuselo byť pravé. Po úteku Toliča zo Slovenska vyplávalo na povrch, že Petra Holáňa spolu s ďalšími členmi bratislavského gangu zloženého prevažne zo Žilinčanov, stíhajú pre vraždy. Brata bosa Gorilu vinia z dvoch mafiánskych popráv.

Keď úraduje brat bosa

Tú prvú mal podľa rozsudku organizovať ešte v roku 2002 v Žiline. Prípad sa stal v júli pred pätnástimi rokmi v okrese Kysucké Nové Mesto. V úmysle posilniť svoje postavenie v žilinskom podsvetí a zvýšiť svoje príjmy najmä z vyberania výpalného a z inej nelegálnej činnosti, rozhodol brat zavraždeného bosa Gorilu Peter Holáň o zavraždení Milana P.

MAFIÁNSKI BRATIA HOLÁŇOVCI: Gang vytvorili z vojakov špeciálneho útvaru

Pokyn na jeho likvidáciu dal niekdajšiemu príslušníkovi 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline Ivanovi Beňovi. Na tento účel mu zabezpečil dve pištole bez výrobného čísla. Na vraždu si mal Beňo podľa pokynu prizvať svojho kolegu z armády Petra Blažička. Deň D naplánovali na 11. augusta 2002. Asi o druhej hodine v noci spustili pred domom na Mierovej ulici na Milana P. paľbu. Padlo desať výstrelov, z ktorých až päť zasiahlo obeť útoku. Milan však napriek smrtiacej streľbe prežil. V opatere lekárov bol tri mesiace. Policajti prípad márne vyšetrovali celé roky. Objasniť sa ho podarilo len nedávno, keď pri inej trestnej činnosti zadržali niekdajšieho vojaka Petra Blažička. Ten v snahe vyhnúť sa trestu začal vypovedať.

Poprava bosa

MAFIÁNSKI BRATIA HOLÁŇOVCI: Gang vytvorili z vojakov špeciálneho útvaru
MAFIÁNSKI BRATIA HOLÁŇOVCI: Gang vytvorili z vojakov špeciálneho útvaru

Druhá vražda, ktorú bratovi žilinského bosa Gorilu pripisujú, je úplne iná káva. Práve Peter Holáň mal dať v rámci skupiny Ivicu Toliča dokopy žilinských zabijakov - niekdajších členov špeciálneho vojenského komanda v Žiline, aby v septembri 2004 zavraždili v Bratislave mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho.

Z bratov Holáňovcov dnes žije už len Peter, ktorý je zatiaľ neprávoplatne odsúdený na trinásť rokov väzenia. Jeho brata Milana, prezývaného Gorila, zavraždili v novembri 1997 v bare hotela Astoria v Žiline. Popravu vykonal Alojz Kromka, alias Čistič.