Tip na článok

MAFIÁNSKI BRATIA HOLÁŇOVCI: Gang vytvorili z vojakov špeciálneho útvaru

Milan Holáň, prezývaný Gorila, vytvoril v deväťdesiatych rokoch obávaný mafiánsky gang, ktorý kontroloval región Žiliny. Ich aktivity sa nelíšili od iných mafiánskych skupín na Slovensku. Vydieranie, výpalné a vraždy. To bolo typické pre gang bratov Holáňovcov.

Galéria k článku (8 fotografií )
Milan Holáň alias Gorila: Mafiánskeho bosa Žiliny zavraždili v novembri 1997.
Peter Holáň: Brat bosa Gorilu je dnes stíhaný pre dve vraždy.
Popravený bos: Pre vraždu Petra Čongrádyho je dnes stíhaný okrem iných aj Gorilov brat Peter Holáň.

Gorila bol recidivista, ktorý mal už za mrežami sklony zoskupovať nebezpečných mužov okolo seba. Holáňovi pripisujú popravu Petra Kalányiho, ktorého zastrelili z idúceho auta na ceste pri Krásne nad Kysucou. Kalány vraj vyvíjal aktivity v rámci žilinského podsvetia, preto sa dostal do konfliktu s kysuckým bosom Milanom Holáňom. Na likvidáciu Kalányiho si Holáň vraj najal zabijaka hovoriaceho po rusky.

Milan Holáň mal mladšieho brata Petra. Ten sa od bosa Žiliny čo-to priučil a odišiel do Bratislavy, kde pôsobil v rámci organizovanej skupiny okolo Ivicu Toliča, ktorý u nás operoval asi 15 rokov a zoskupil okolo seba zločinecký gang. Jeho skupina sa v Bratislave venovala hlavne výherným automatom. Peter Holáň bol jeho akousi pravou rukou. Dnes je Ivica Tolič, ktorý pochádzal z Bosny a Hercegoviny, vraj mŕtvy. Zaujímavosťou je, že potom, ako Tolič ušiel zo Slovenska, prišla z Bosny správa, že Ivica Tolič vlastne nie je Tolič ale Petar Stanisljevič.

Podľa ľudí, ktorí sa v problematike organizovaného zločinu orientujú, mal byť Tolič alias Stanisljevič vojnovým zločincom a ani jeho druhé meno nemuselo byť pravé. Po úteku Toliča zo Slovenska vyplávalo na povrch, že Petra Holáňa spolu s ďalšími členmi bratislavského gangu zloženého prevažne zo Žilinčanov, stíhajú pre vraždy. Brata bosa Gorilu vinia z dvoch mafiánskych popráv.

Keď úraduje brat bosa

Tú prvú mal podľa rozsudku organizovať ešte v roku 2002 v Žiline. Prípad sa stal v júli pred pätnástimi rokmi v okrese Kysucké Nové Mesto. V úmysle posilniť svoje postavenie v žilinskom podsvetí a zvýšiť svoje príjmy najmä z vyberania výpalného a z inej nelegálnej činnosti, rozhodol brat zavraždeného bosa Gorilu Peter Holáň o zavraždení Milana P.

Pokyn na jeho likvidáciu dal niekdajšiemu príslušníkovi 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline Ivanovi Beňovi. Na tento účel mu zabezpečil dve pištole bez výrobného čísla. Na vraždu si mal Beňo podľa pokynu prizvať svojho kolegu z armády Petra Blažička. Deň D naplánovali na 11. augusta 2002. Asi o druhej hodine v noci spustili pred domom na Mierovej ulici na Milana P. paľbu. Padlo desať výstrelov, z ktorých až päť zasiahlo obeť útoku. Milan však napriek smrtiacej streľbe prežil. V opatere lekárov bol tri mesiace. Policajti prípad márne vyšetrovali celé roky. Objasniť sa ho podarilo len nedávno, keď pri inej trestnej činnosti zadržali niekdajšieho vojaka Petra Blažička. Ten v snahe vyhnúť sa trestu začal vypovedať.

Poprava bosa

Druhá vražda, ktorú bratovi žilinského bosa Gorilu pripisujú, je úplne iná káva. Práve Peter Holáň mal dať v rámci skupiny Ivicu Toliča dokopy žilinských zabijakov - niekdajších členov špeciálneho vojenského komanda v Žiline, aby v septembri 2004 zavraždili v Bratislave mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho.

Z bratov Holáňovcov dnes žije už len Peter, ktorý je zatiaľ neprávoplatne odsúdený na trinásť rokov väzenia. Jeho brata Milana, prezývaného Gorila, zavraždili v novembri 1997 v bare hotela Astoria v Žiline. Popravu vykonal Alojz Kromka, alias Čistič.

VIDEO Plus 7 Dní