Františka, prezývaného Malý Fero, považovali v rokoch jeho najväčšej slávy za mafiánskeho bosa. Jeho gang v Žiline a okolí úradoval koncom deväťdesiatych rokov. Policajti mu pripisovali až trinásť vrážd. Za mrežami strávil trinásť rokov za výbuch telefónnej búdky v centre Žiliny, pri ktorej zahynuli traja nevinní ľudia.

MAFIÁNSKI BRATIA SALINGEROVCI: Bieleho koňa zabili sekerou

Na svedomí má mať aj likvidáciu bieleho koňa Milana Lichého, organizovanie troch pokusov o vraždu bosa Milana Holáňa, alias Gorilu, ale aj vraždu policajta Miroslava Hnilicu, ktorý zahynul po výbuchu nastraženého výbušného systému v jeho aute. Stíhanie v súvislosti s touto vraždou Salingerovi zrušili.

Brat bosa

Salinger však vraždil aj spolu so svojím bratom Pavlom. Súd ich zatiaľ neprávoplatne odsúdil za to, že odviedli Milana Lichého k ilegálnemu hrobu vykopanému vopred. Hlavu mal po celý čas cez oči omotanú šatkou.

MAFIÁNSKI BRATIA SALINGEROVCI: Bieleho koňa zabili sekerou

František Salinger ho potom prinútil kľaknúť si čelom k jame. Hneď nato ho muž považovaný za žilinského bosa trikrát udrel tupou časťou sekery do ľavej časti hlavy. Lichý namieste zomrel. Mŕtvolu potom vyzliekli donaha, zakopali a oblečenie spolu s osobnými vecami spálili.

František Salinger, prezývaný Malý Fero, je neprávoplatne odsúdený na pätnásť rokov a jeho brat Pavol si má odpykať za mrežami trinásť rokov. Bratia Salingerovci sú v týchto chvíľach stále na slobode.

Františka od prepustenia na slobodu v decembri 2016 monitorujú elektronickým náramkom. Reportér týždenník PLUS 7 DNÍ Salingera stretol v uliciach Žiliny. Počas krátkeho rozhovoru, keď sa ho spýtal na vraždy a život na slobode, rozopol bundu a ukázal na zariadenie, ktoré mu visí na krku.

„Som rád, že mi aspoň toto povolili, ale za tie prachy to funguje tak, ako má. Z každej budovy ma to vyháňa, stále to stráca signál. Vtedy ma to vyzve takým signálom a niekedy aj volajú. Mám obmedzený pohyb na celý Žilinský kraj, ten opustiť nemôžem. Stále mám na krku aj na nohe zariadenie, ktoré to monitoruje, a to musím mať stále pri sebe aj v noci. Keď to aj z krku odložím, tak sa od toho nemôžem vzdialiť viac ako na desať metrov. Bol som si teraz zacvičiť a aj tam som to stále prenášal,“ vysvetľoval Salinger. Pre týždenník PLUS 7 DNÍ povedal, že sa cíti nevinný. Aj v tomto prípade si môžu Salingerovci, podobne ako Adamčovci pogratulovať, že obaja stále žijú.

MAFIÁNSKI BRATIA SALINGEROVCI: Bieleho koňa zabili sekerou

Bosa Salingera vinili z viacerých vrážd

Vražda Milana Daníška (29): Podľa polície Salinger a František Kolibáč (42) chceli zabrániť Daníškovej svedeckej výpovedi na Krajskom súde v Banskej Bystrici. Salinger bol obvinený z lúpeže. Podľa obžaloby práve s Daníškom vykrádali kamióny. V máji 1999 Daníšek neprišiel na pojednávanie, kde mal vypovedať. Na súde vtedy chýbal ďalší svedok, ktorý bol zrejme tiež zlikvidovaný. Salingera napokon zbavili obvinenia a vyšetrovanie prokurátor zastavil v júni 2013. Prokurátor uviedol, že vyšetrovaním sa nezistilo, že by obvinený spáchal vraždu tak, ako to uvádzal svedok.

Miroslav Hnilica (28): Pod sedadlom Tatry 613 vybuchla nálož danubitu. Prípad sa stal v apríli 1997. Milan Hnilica bol policajt v Žiline. Vyšetrovateľ z tejto vraždy obvinil Salingera. V roku 2013 prokurátor vyšetrovanie zastavil a obvinenie Salingera zrušil.

MAFIÁNSKI BRATIA SALINGEROVCI: Bieleho koňa zabili sekerou
MAFIÁNSKI BRATIA SALINGEROVCI: Bieleho koňa zabili sekerou

Štefan Gažúr (27): Z tejto vraždy obvinil vyšetrovateľ Salingera v novembri 2007. Vražda sa stala na jeseň 1997. Podľa polície páchatelia na jeseň 1997 Gažúra vylákali na benzínku v Ružomberku, Salinger mu do piva dal uspávací prostriedok a spoločne nastúpili do auta. V Strečne, niekoľko metrov pred závorou na parkovisku Pltisko, ho z auta vytiahli a Salinger ho zastrelil. Potom ho preniesli do vykopanej jamy pri Váhu. Prípad sa dostal na súd. Ten však Salingera v októbri 2011 právoplatne oslobodil pre pochybnú výpoveď svedka Blaška.

Boris Ondák (25): Vražda sa stala v lete 1998. Salingera vyšetrovateľ z tohto skutku obvinil v decembri 2007. Pozostatky Ondáka nikdy nenašli. Predpokladá sa, že by mohli byť zakopané v ilegálnom hrobe v Českej republike.

Július Varga (27): Bol nezvestný od roku 1997. Ilegálny hrob, v ktorom našli Vargove pozostatky, bol pri Žiline. Trestné stíhanie v januári 2011 prokurátor zastavil, pretože je nepochybné, že skutok nespáchal obvinený.

František Brisuda (43): František Salinger čelil aj obvineniu z vraždy Františka Brisudu, ktorá sa stala na jar 1997. Jeho pozostatky nikdy nenašli, prokurátor preto obvinenie Salingera v roku 2010 zrušil.

MAFIÁNSKI BRATIA SALINGEROVCI: Bieleho koňa zabili sekerou

Ján Račkovič (28) a Branislav Nováčik (+24): Ich pozostatky ležali v spoločnom hrobe. Zavraždení boli v roku 1999. Z vraždy policajti obvinili Rastislava Šittu, ktorý si odpykáva