Tip na článok

MAFIÁNSKI BRATIA SALINGEROVCI: Bieleho koňa zabili sekerou

František a Pavol Salingerovci ovládli po likvidácii Milana Holáňa alias Gorilu regón Žiliny. Malému Ferovi, ako bosa Františka Salingera volali, pripisovali viac ako desať vrážd. Paradoxom je, že títo mafiánski bratia obaja žijú a môžete ich dokonca stretnúť v uliciach Žiliny.

Galéria k článku (13 fotografií )
Poprava Miroslava Hnilicu: Františkovi Salingerovi stíhanie pre vraždu policajta zrušili.
Poprava Miroslava Hnilicu: Františkovi Salingerovi stíhanie pre vraždu policajta zrušili.
Salingerová obeť: Po výbuchu nástražného výbušného systému v centre Žili zahynuli traja nevinní ľudia.

Františka, prezývaného Malý Fero, považovali v rokoch jeho najväčšej slávy za mafiánskeho bosa. Jeho gang v Žiline a okolí úradoval koncom deväťdesiatych rokov. Policajti mu pripisovali až trinásť vrážd. Za mrežami strávil trinásť rokov za výbuch telefónnej búdky v centre Žiliny, pri ktorej zahynuli traja nevinní ľudia.

Na svedomí má mať aj likvidáciu bieleho koňa Milana Lichého, organizovanie troch pokusov o vraždu bosa Milana Holáňa, alias Gorilu, ale aj vraždu policajta Miroslava Hnilicu, ktorý zahynul po výbuchu nastraženého výbušného systému v jeho aute. Stíhanie v súvislosti s touto vraždou Salingerovi zrušili.

Brat bosa

Salinger však vraždil aj spolu so svojím bratom Pavlom. Súd ich zatiaľ neprávoplatne odsúdil za to, že odviedli Milana Lichého k ilegálnemu hrobu vykopanému vopred. Hlavu mal po celý čas cez oči omotanú šatkou.

František Salinger ho potom prinútil kľaknúť si čelom k jame. Hneď nato ho muž považovaný za žilinského bosa trikrát udrel tupou časťou sekery do ľavej časti hlavy. Lichý namieste zomrel. Mŕtvolu potom vyzliekli donaha, zakopali a oblečenie spolu s osobnými vecami spálili.

František Salinger, prezývaný Malý Fero, je neprávoplatne odsúdený na pätnásť rokov a jeho brat Pavol si má odpykať za mrežami trinásť rokov. Bratia Salingerovci sú v týchto chvíľach stále na slobode.

Františka od prepustenia na slobodu v decembri 2016 monitorujú elektronickým náramkom. Reportér týždenník PLUS 7 DNÍ Salingera stretol v uliciach Žiliny. Počas krátkeho rozhovoru, keď sa ho spýtal na vraždy a život na slobode, rozopol bundu a ukázal na zariadenie, ktoré mu visí na krku.

„Som rád, že mi aspoň toto povolili, ale za tie prachy to funguje tak, ako má. Z každej budovy ma to vyháňa, stále to stráca signál. Vtedy ma to vyzve takým signálom a niekedy aj volajú. Mám obmedzený pohyb na celý Žilinský kraj, ten opustiť nemôžem. Stále mám na krku aj na nohe zariadenie, ktoré to monitoruje, a to musím mať stále pri sebe aj v noci. Keď to aj z krku odložím, tak sa od toho nemôžem vzdialiť viac ako na desať metrov. Bol som si teraz zacvičiť a aj tam som to stále prenášal,“ vysvetľoval Salinger. Pre týždenník PLUS 7 DNÍ povedal, že sa cíti nevinný. Aj v tomto prípade si môžu Salingerovci, podobne ako Adamčovci pogratulovať, že obaja stále žijú.

Bosa Salingera vinili z viacerých vrážd

Vražda Milana Daníška (29): Podľa polície Salinger a František Kolibáč (42) chceli zabrániť Daníškovej svedeckej výpovedi na Krajskom súde v Banskej Bystrici. Salinger bol obvinený z lúpeže. Podľa obžaloby práve s Daníškom vykrádali kamióny. V máji 1999 Daníšek neprišiel na pojednávanie, kde mal vypovedať. Na súde vtedy chýbal ďalší svedok, ktorý bol zrejme tiež zlikvidovaný. Salingera napokon zbavili obvinenia a vyšetrovanie prokurátor zastavil v júni 2013. Prokurátor uviedol, že vyšetrovaním sa nezistilo, že by obvinený spáchal vraždu tak, ako to uvádzal svedok.

Miroslav Hnilica (28): Pod sedadlom Tatry 613 vybuchla nálož danubitu. Prípad sa stal v apríli 1997. Milan Hnilica bol policajt v Žiline. Vyšetrovateľ z tejto vraždy obvinil Salingera. V roku 2013 prokurátor vyšetrovanie zastavil a obvinenie Salingera zrušil.

Štefan Gažúr (27): Z tejto vraždy obvinil vyšetrovateľ Salingera v novembri 2007. Vražda sa stala na jeseň 1997. Podľa polície páchatelia na jeseň 1997 Gažúra vylákali na benzínku v Ružomberku, Salinger mu do piva dal uspávací prostriedok a spoločne nastúpili do auta. V Strečne, niekoľko metrov pred závorou na parkovisku Pltisko, ho z auta vytiahli a Salinger ho zastrelil. Potom ho preniesli do vykopanej jamy pri Váhu. Prípad sa dostal na súd. Ten však Salingera v októbri 2011 právoplatne oslobodil pre pochybnú výpoveď svedka Blaška.

Boris Ondák (25): Vražda sa stala v lete 1998. Salingera vyšetrovateľ z tohto skutku obvinil v decembri 2007. Pozostatky Ondáka nikdy nenašli. Predpokladá sa, že by mohli byť zakopané v ilegálnom hrobe v Českej republike.

Július Varga (27): Bol nezvestný od roku 1997. Ilegálny hrob, v ktorom našli Vargove pozostatky, bol pri Žiline. Trestné stíhanie v januári 2011 prokurátor zastavil, pretože je nepochybné, že skutok nespáchal obvinený.

František Brisuda (43): František Salinger čelil aj obvineniu z vraždy Františka Brisudu, ktorá sa stala na jar 1997. Jeho pozostatky nikdy nenašli, prokurátor preto obvinenie Salingera v roku 2010 zrušil.

Ján Račkovič (28) a Branislav Nováčik (+24): Ich pozostatky ležali v spoločnom hrobe. Zavraždení boli v roku 1999. Z vraždy policajti obvinili Rastislava Šittu, ktorý si odpykáva

VIDEO Plus 7 Dní