Zakladateľa mafiánskej skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru popravili pred hotelom Holiday Inn vo februári 1997. Keď Róbert Lališ prevzal vedenie zločineckej bandy, nikto nečakal, že sa z neho stane najdlhšie slúžiaci bos Slovenska. Z Róberta Lališa sa tiež stal druhý najobávanejší muž v histórii slovenskej mafie, hneď za Mikulášom Černákom a jeho družinou.

Práve Lališ vytvoril štruktúru gangu, aká nemá v našich končinách obdobu. Gang sýkorovcov mal totiž akési jadro zabijakov a ďalších päť podskupín, ktoré kontrolovali Bratislavu, senecký región a Záhorie. Všetky tieto skupiny mali svojich bosov a každá pracovala samostatne. Celá štruktúra mala zhruba päťdesiat kmeňových členov a ďalších asi stošesťdesiat spolupracujúcich.

Lališovo mafiánske impérium fungovalo celých osemnásť rokov. Až v lete 2012 sa všetko zlomilo. Viacerí členovi zabijackého gangu totiž začali vypovedať a na bosa vtedy vydali prvý zatykač. Postupne ho začali obviňovať z jednej vraždy za druhou. Ich počet sa dnes vyšplhal na devätnásť.

Zadržaný v Nemecku

Kýbel bol na úteku viac ako tri roky. Na základe dobrej spolupráce s nemeckými partnermi však napokon naši lovci lebiek mohli otvoriť sekt. Bolo to v októbri 2015 a všetci, ktorí sa na úspechu podieľali, si už nepripúšťali, že by sa niekedy tento obávaný muž slovenského podsvetia mohol dostať spoza mreží. Na Slovensku sa však nikdy nedá nič vylúčiť. A nočná mora lovcov lebiek sa stala realitou.

SÝKOROVCI

RÓBERT LALIŠ, alias KÝBEL

Na čelo sýkorovcov sa dostal po vražde zakladateľa Miroslava Sýkoru v roku 1997. Odvtedy vytvoril štruktúru, ktorá sa skladala z piatich podskupín a vražedného komanda. Sýkorovci mali najmenej päťdesiat kmeňových členov a stošesťdesiat spolupracujúcich. Počas fungovania vyberali výpalné, kontrolovali obchod s drogami a prostitúciu. Časť skupiny sa zameriavala na likvidáciu členov vlastných či iných skupín, vraždy na objednávku. Aktuálne Lališovi senát Najvyššieho súdu už druhý krát zrušil doživotný trest za šesť vrážd a pojednávať sa bude nanovo na Krajskom súde v Banskej Bystrici. Celkovom mu pripisujú podiel až devätnásť mafiánskych vraždách.

Pokračovanie na ďalšej strane