Po tom, čo politička a herečka Magda Vášáryová (70) získala z rúk prezidenta Andreja Kisku Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, zaspomínala si v našej spoločnosti na svoje významné ceny, úlohy aj kolegov. „Najprv som si to veľmi nevšímala, ale už odchádzajú moji vrstovníci. Dokonca aj mladší ako ja a to ma veľmi mrzí. Je to už tak. Preto dostanete vyznamenanie, aby ste sa ho ešte dožili,“ uvažovala nahlas, prečo prezident ocenil za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, divadelného a filmového umenia, medzinárodných vzťahov a za šírenie dobrého mena SR v zahraničí práve ju.

Prišla o Oscara

Magda Vášáryová získala počas svojej kariéry množstvo cien a vyznamenaní, preto nás zaujímalo, či si ich schováva a ktoré sú pre ňu najvzácnejšie. „Mám v byte jedno miesto na skrini, kde všetky sú. Tam si ich oprašujem,“ povedala nám držiac v ruke cenu od prezidenta a spomínala tie najvzácnejšie. „Mám napríklad vyznamenanie rakúskeho ministra zahraničných vecí Alojza Mokara. Získala som ho ako prvá hneď po tom, ako s oceňovaním začal. To už bolo dávno po tom, čo som nebola v Rakúsku. O to viac si to vážim,“ vyznala sa držiteľka rôznych iných metálov. „Mám tiež cenu poľských kombatantov, čiže bojovníkov proti fašizmu. Získala som ju v Poľsku, pretože som v koncentračných táboroch hľadala slovenských Židov. V jednom z najstrašnejších miest, vo vyhladzovacom tábore Sobibor, som ich objavila dvadsaťpäťtisíc,“ hovorí a nezabúda ani na herecké ceny.

„V roku 1968 som v Monte Carle dostala cenu za televíznu adaptáciu Dostojevského poviedky Krotká. Na základe toho som mala krásne ponuky do zahraničia, ale už ma tam nepustili. Ani si neviete predstaviť, ako závidím terajším hercom, že môžu filmovať aj v zahraničí. Ja som mala začiatkom osemdesiatych rokov najväčšiu šancu ísť do New Yorku natáčať Sophiinu voľbu, no nič z toho nebolo. Ani som tu o tom nesmela hovoriť. Práve som točila Postřižiny, keď som dostala tú ponuku. Neverila som, že by som mohla vycestovať, no zaručilo sa za mňa Filmové štúdio Koliba. Mohla som teda odísť na celé tri týždne. Kamerové skúšky som robila v štúdiu Paramount v New Yorku. Mala som už vtedy za sebou osemdesiat inscenácií, takže všetci len pozerali, ako som ovládala prácu s kamerou. Autor knihy Styron ma veľmi chcel, no potom povedal režisér, že buď bude mať Oscara a bude v tom hrať Magda, Alebo to zahrá Meryl Streepová a Styron bude naštvaný. Nakoniec producenti stavili na Meryl Streepovú a tým sa to skončilo,“ spomína na nie veľmi známu story.

Trauma: Magde Vášáryovej sa zdá, že čoraz viac chodí po pohreboch.
Trauma: Magde Vášáryovej sa zdá, že čoraz viac chodí po pohreboch.
Zdroj: profimedia.sk

Trezorová

S aktívnym herectvom skončila Magda v roku 1990, keď nastúpila do diplomatických služieb. „Keďže nehrám v seriáloch, mladá generácia ma už ako herečku ani nepozná,“ myslí si. O tom, aby sa pripomenula opäť aj pred kamerou či v divadle, nechce dnes už ani počuť. „Vždy keď na to príde reč, hovorím, že sa vrátim, až keď budem hrať slečnu Marplovú,“ spomína fiktívnu osemdesiatročnú hrdinku detektívnych románov Agathy Christie. Na svoje najlepšie herecké roky však spomína veľmi rada a s láskou. „Občas sa pozriem do svojich starých denníkov a spomínam. Včera ma prepadla nostalgia, pretože som na písacom stole objavila oznámenie o smrti Bohumila Hrabala. Spomenula som si hneď na Postřižiny. Ja som bola jeho maminka a on môj synáčik. On už bol na vozíčku, ja som si k nemu kľakla a spýtala sa ho: ,Jak se máš, synáčku?‘ A on odpovedal: ,Na hovno, maminko‘,“ smeje sa a smúti, že pre príkazy a zákazy bolo umenie kedysi značne oklieštené. „Mohli sme toho urobiť oveľa viac. Uvedomte si, že Marketa Lazarová išla do trezoru, Krotká išla do trezoru, Ľahučký dych išiel do trezoru a spolu s nimi aj mnohé krásne inscenácie. Ostalo len to, čo nám dovolili vytvoriť,“ pripomína.

Z Lazarovej už len dvaja

Magda Vášáryová dnes televíziu nesleduje, ale vždy keď sa na obrazovke objaví niektorí zo starších filmov, hneď jej podľa vlastných slov píšu ľudia, akú majú radosť. „Vyznávajú sa, ako veľmi majú radi našu hereckú generáciu. Lenže tá postupne odchádza. Najprv som si to nevšímala, ale teraz už odchádzajú aj mladší ako ja. Nedávno bolo prvé výročie, čo zomrel Marián Labuda. Ešte prvého januára som s ním bola v Českej televízii a o tri dni ho už nebolo. Z Markety Lazarovej už žijem len ja a Vlastík Harapes,“ spomína film z roku 1967, v ktorom si zahrala spolu s obrovskými ikonami ako Ivan Palúch, Vladimír Menšík, Naďa Hejná, Pavel Landovský, Martin Růžek, Gabriela Vránová či Josef Kemr. Hoci bývalá herečka už odmieta hrať, kontakt so súčasnými filmovými dielami nestratila. „Keďže vediem inštitút pre kultúrnu politiku, musím mať prehľad o tom, kam idú peniaze a či to má zmysel, alebo nie. Snažím sa pozrieť každý slovenský film, no je pravda, že niektoré vydržím sledovať len desať minút,“ smeje sa.

Poslední mohykáni: Vladimír Menšík a Ivan Palúch, vpravo, zomreli. Z ústredných hercov, ktorí hrali vo filme Marketa Lazarová, žijú už len dvaja.
Poslední mohykáni: Vladimír Menšík a Ivan Palúch, vpravo, zomreli. Z ústredných hercov, ktorí hrali vo filme Marketa Lazarová, žijú už len dvaja.
Zdroj: Archív